Sondazh: Si e gjykoni vendimin, që të përjashtohen policët që kanë përdorur “Sky” apo “Enchrochat”?
  • Të panevojshëm 16%
  • Të drejtë 25%
  • Të vonuar 59%

Arsyeja pse nuk duhet pirë kafe me stomakun bosh

Nga A2 CNN
13 Shkurt 2023, 11:56 | Lifestyle
Arsyeja pse nuk duhet pirë kafe me stomakun bosh

Shumë njerëz e kanë të domosdoshme një kafe sapo ngrihen nga shtrati. Por, kjo është një rutinë që mund të jetë e dëmshme për shëndetin.

Një seri studimesh të mbledhura nga Biblioteka Kombëtare e Mjekësisë e Shteteve të Bashkuara nxjerr në pah anët negative të pirjes së kafesë me stomakun bosh. Kur pimë kafe, hidhësia e saj mund të favorizojë prodhimin e acidit të zorrëve, që do të thotë aciditet në trupin tonë.

Domethënë, duke pirë kafe pa ngrënë diçka që mund të funksionojë si mbrojtës i stomakut, mund të pësojmë probleme të tretjes dhe urth.

Përveç kësaj, pirja e kafesë shumë shpesh gjatë ditës nuk është e mirë për trupin tonë. Kafeina në doza të larta mund të krijojë një varësi në trurin tonë dhe trupi mund të kërkojë gjithnjë e më shumë sasi kafeje për të arritur të njëjtin efekt që kemi marrë me një filxhan të vetëm.

Pirja e disa filxhanëve në ditë mund të shkaktojë ankth dhe në rastin më të keq, probleme me zemrën. Përveç kësaj, kafeina është një armik i madh i gjumit, ndaj duhet të shmangni pirjen e saj në mbrëmje.

Ndërkohë, pirja e shumë kafeje me stomakun bosh mund të shkaktojë ndryshime të kortizolit, hormonit të stresit. Ky hormon regjistron nivelet e tij më të larta në mëngjes, kështu që nuk është e përshtatshme të pini kafe në orë kaq të hershme.

https://a2news.com/2023/01/31/pas-kesaj-ore-beni-mire-te-mos-pini-kafe/
https://a2news.com/2023/01/05/zbulohet-se-kujt-i-ben-mire-kafeja-dhe-si-duhet-pire/

Ditari A2 CNN