Sondazh: Si e gjykoni vendimin, që të përjashtohen policët që kanë përdorur “Sky” apo “Enchrochat”?
  • Të panevojshëm 16%
  • Të drejtë 25%
  • Të vonuar 59%

Koreja e Veriut përshkallëzon provokimet, lëshon raketën interkontinentale

Nga A2 CNN
18 Shkurt 2023, 17:14 | Bota
Koreja e Veriut përshkallëzon provokimet, lëshon raketën

Një ditë pasi kërcënoi SHBA dhe Korenë e Jugut që të mos mbajnë stërvitje ushtarake pranë brigjeve të saj, Koreja e Veriut shton më tej provokimet duke testuar një raketë interkontinentale.

Arma e rrezikshme, sipas autoriteteve japoneze fluturoi për 66 minuta për të rënë më pas në Detin e Japonisë, pa shkaktuar dëme kolaterale.

Koreja e Veriut paralajmëroi një hakmarrje të paprecedentë ndaj çdo stërvitje ushtarake midis Koresë së Jugut dhe SHBA.

Stërvitjet vjetore mes dy vendeve, të cilat do të fillojnë muajin e ardhshëm, janë organizuar për të shmangur kërcënimet bërthamore në rritje të Koresë së Veriut. Por Pheniani këmbëngul se stërvitjet janë në përgatitje për të pushtuar Korenë e Veriut.

Raketa e së shtunës, e cila është e para që lëshohet për këtë vit, ra në perëndim të Hokkaido, në zonën ekskluzive ekonomike të Japonisë.

Ditari A2 CNN