Sondazh: Si e gjykoni vendimin, që të përjashtohen policët që kanë përdorur “Sky” apo “Enchrochat”?
  • Të panevojshëm 16%
  • Të drejtë 25%
  • Të vonuar 59%

Nga nisja në errësirën e natës deri te mbërritja në Kiev, si u bë në fshehtësi të plotë udhëtimi i Biden

Nga A2 CNN
20 Shkurt 2023, 14:40 | Bota

Udhëtimi i presidentit amerikane Joe Biden në Kiev të hënën u bë në fshehtësi të plotë. Aeroplani presidencial Air Force One është nisur nga baza ajrore Andrews në mbulimin e errësirës rreth orës 4:15 të mëngjesit, të dielën.

Gazetarëve që po udhëtonin me presidentin nuk u lejua që të mbanin celularët me vete. Në agjendën publike nuk u bënë të ditura detajet rreth udhëtimit ndërsa zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë u shprehën javën e shkuar se vizita në Ukrainë nuk ishte opsion.

https://youtu.be/UWR5GYc0PsM

Të shtunën mbrëma, përpara se të nisjes, Biden darkoi me bashkëshorten e tij në Uashington dhe nuk u pa më në publik derisa mbërriti në Kiev të hënën.

Ukraina është një zonë aktive luftë ku ushtria amerikane nuk ka asnjë kontroll dhe kjo e bën vizitën e së hënës të ndryshme nga cdo udhëtim tjetër presidencial në Irak apo në Afganistan.

Biden ka udhëtuar me një delegacion relativisht të vogël, duke përfshirë këshilluesin kombëtar Jake Sullivan, zëvendësdrejtuesen e stafit Jen O'Malley Dillon dhe ndihmësen e tij personale Annie Tomasini.

Presidenti ukrainas e ftoi fillimisht homologun e tij amerikan për të vizituar Kievin një vit më parë ndërsa forcat ruse po i afroheshin kufirit.

Jo më larg se javën që shkoi, Zelensky e përsëriti se ftesa e tij për Biden-in mbetej e hapur, edhe pse nënvizoi se opsione të tjera për të komunikuar ka.

https://a2news.com/2023/02/20/1-vit-lufte-presidenti-amerikan-mberrin-ne-kiev/
https://a2news.com/2023/02/20/borrell-dergimi-i-municioneve-mund-te-percaktoje-fatin-e-luftes/

Ditari A2 CNN