Sondazh: A duhet prindërit të publikojnë fotot e fëmijëve në rrjetet sociale?
  • Po 7%
  • Jo 93%

1 vit nga nisja e pushtimit, Putin: Perëndimi kërkon të kthejë një konflikt lokal në global

Nga A2 CNN
21 Shkurt 2023, 10:38 | Bota
1 vit nga nisja e pushtimit, Putin: Perëndimi kërkon të

Thuajse 1 vit nga nisja e pushtimit të Ukrainës, Vladimir Putin, është duke mbajtur një fjalim në Asamblenë Federale të vendit.

CNN raporton se gjatë fjalës së tij, presidenti rus ka vijuar me akuzat e tij në drejtim të Perëndimit. Sipas Putinit, qëllimi i “agresionit” ndaj vendit që ai drejton është eliminimi i konkurrencës.

“Perëndimi kërkon që të kthejë një konflikt lokal në global”, u shpreh Putin.

Lideri rus akuzoi Perëndimin se po tenton që “të kthejë një konflikt lokal në global”.

Ukraina dhe Donbasi janë bërë simbol i gënjeshtrave totale...Dua të përsëris: janë ata që janë fajtorë për luftën dhe ne po përdorim forcën për ta ndalur atë.”

Vladimir Putin u ndal po ashtu tek të drejtat e komunitetit LGBT+, një temë që ai e trajton shpesh në fjalimet e tij.

“Familje do të thotë një bashkim mes një burri dhe një gruaje”, u shpreh ai ndërsa shtoi se kështu thonë tekstet e shenjta të çdo feje në Tokë.

Por Perëndimi po i vë në pikëpyetje këto tekste të shenjta...Ne duhet të mbrojmë fëmijët tanë nga degradimi dhe degjenerimi,” shtoi Putin.

Dita jonë