Sondazh: Sa prezent është aktiviteti fizik në përditshmërinë tuaj?
  • Çdo ditë 39%
  • Tre herë në javë 22%
  • Vetëm në fundjavë 6%
  • Asnjëherë 33%

Rrëshqitja e dheut pas tërmetit përpiu fshatin, “varrosen” 15 shtëpi, automjete e bagëti

Nga A2 CNN
24 Shkurt 2023, 11:07 | Bota

Një rrëshqitje masive dheu ka ndodhur në lagjen “Doğanşehir” të Malatyas, ku tërmeti është ndjerë më rëndë.

Pas incidentit, kryetari i qarkut Durali Zelyurt, i cili shkoi personalisht në lagjen e prekur, për të verifikuar nga afër situatën atje, deklaroi se një zonë e tërë, e përbërë nga 15 familje, u zhduk pas rrëshqitjes së dheut.

Mësohet se pas rrëshqitjes së dheut janë “varrosur” nën tokë 5 shtëpi, makina, traktorë dhe afërsisht 200 krerë bagëti të imta.

Si pasojë e rrëshqitjeve, rrugët janë bllokuar pothuajse të gjitha, duke mos mundësuar transportin e automjeteve, ndërsa autoritetet po punojnë për stabilizimin e situatës.

https://a2news.com/2023/02/22/4-metra-rreshqitje-carja-e-krijuar-nga-termeti-ne-kahramanmaras-ndau-qytetin-ne-dy-pjese/
https://a2news.com/2023/02/15/termeti-ndan-ne-mes-ullishten-krijohet-nje-humnere-e-thelle/
https://a2news.com/2023/02/15/menduam-se-po-vinte-apokalipsi-termeti-ndau-varret-ne-dysh/

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi