Mahniten ekspertët, lagja e ndërtuar 120 vjet më parë, e paprekur nga tërmetet, gjithçka rreth saj e shkatërruar

Nga A2 CNN
26 Shkurt 2023, 16:00 | Bota

Malatya ishte ndër zonat  më të prekura e të shkatërruara nga tërmetet e 6 shkurtit në Turqi, ku qindra godina të larta u zhdukën “nga faqja e dheut”, sikur të mos kishin ekzistuar asnjëherë.

Mirëpo, ajo që çuditi edhe ekspertët e ndërtimit vetëm ishin disa ndërtesa historike 120-vjeçare, të njohura si 'Beşkonaklar', të cilët qëndruan drejt e të prekura nga lëkundjet.

Ndërkohë, shumë ndërtesa në të njëjtën rrugë u shkatërruan dhe u dëmtuan plotësisht. Kjo gjë vërteton edhe njëherë problemet e mëdha me ndërtimet e reja në të gjithë Turqinë.

https://a2news.com/2023/02/24/asnje-nga-12-godinat-qe-ndertoi-nuk-i-levizi-tulla-nga-termeti-gjithcka-rreth-tyre-u-zhduk/
https://a2news.com/2023/02/22/pse-shtepite-e-ndertuara-me-tulla-zjarri-ne-vitet-80-i-mbijetuan-termetit/
https://a2news.com/2023/02/18/godina-40-vjecare-qe-nuk-ka-as-edhe-nje-carje-nga-termeti-ka-befasuar-ekspertet/
https://a2news.com/2023/02/23/ishte-ide-e-gruas-elektricisti-turk-shpik-kabinen-kunder-termetit-me-te-gjitha-brenda/

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Loneta Progni