Shkon në 32 numri i viktimave nga përplasja e 2 trenave në Larisa të Greqisë

Publikuar më: 1/3/2023, ora 06:58

Shkon në 32 numri i viktimave nga përplasja e 2 trenave në Larisa të Greqisë

Publikuar më: 1/3/2023, ora 06:58

Ka shkuar në 32 numri i viktimave nga përplasja e dy trenave në Greqinë veriore, ndërsa dhjetëra të tjerë janë plagosur, thonë shërbimet e urgjencës.

Ekipet e shpëtimit kanë punuar gjatë gjithë natës në përpjekje për të nxjerrë pasagjerët e bllokuar që ishin në një nga trenat kur u përplasën pranë qytetit të Larisës.

Treni thuhet se transportonte rreth 350 pasagjerë dhe goditi një tren mallrash. Treni i pasagjerëve po udhëtonte nga Athina për në qytetin verior të Selanikut, kur u përplas kokë më kokë me trenin tjetër, duke shkaktuar zjarr në të paktën një nga vagonët.

Pamjet e publikuara në faqet lokale të lajmeve treguan shtëllunga të dendura tymi që ngriheshin nga vagonët e dalë nga shinat.

Rreth 150 zjarrfikës dhe 40 ambulanca kanë qenë në vendngjarje, tha shërbimi zjarrfikës.

Nuk dihet ende se çfarë e shkaktoi përplasjen me trenin e pasagjerëve, i cili udhëtonte mes Selanikut dhe Larisës.