Vrau me gjakftohtësi 5 fëmijët e saj 3-15 vjeç, vritet me eutanazi nëna 56-vjeçare

Publikuar më: 2/3/2023, ora 17:41

Vrau me gjakftohtësi 5 fëmijët e saj 3-15 vjeç, vritet me eutanazi nëna 56-vjeçare

Publikuar më: 2/3/2023, ora 17:41

Një 56-vjeçare, e cila akuzohet se vra pesë fëmijët e saj 16 vjet më parë në Belgjikë, kërkoi të drejtën për eutanazi, me arsyetimin se nuk po e kapërcen dot dhimbjen e madhe dhe paqëndrueshmërinë psikologjike e mendore.

Gruaja, kërkesa e së cilës u pranua, i dha fund jetës me eutanazi pikërisht 16 vjet pasi vrau fëmijët e saj. Genevieve Lhermitte në 28 shkurt të vitit 2007, vrau pesë fëmijët e saj, Yasmine, Nora, Myriam, Mina dhe Mehdi, të moshave 3 deri në 15 vjeç.

Pas kryerjes së krimit të rëndë, gruaja që i la një letër lamtumire një shoqeje dhe më pas tentoi të vetëvritej, por i mbijetoi plagëve.

Lhermitte u gjykua për vrasje të shkallës së parë. Gruaja, e cila po merrte trajtim psikiatrik, tha gjatë gjykimit se kishte vrarë fëmijët e saj për shkak të problemeve në shtëpi. Gjykata e dënoi Lhermitte me burgim të përjetshëm në vitin 2008. Belgjika, jeta e së cilës më vonë u bë temë e një filmi, u lirua nga burgu në vitin 2019 dhe u dërgua në një qendër psikiatrike në jug të vendit.

Jeta e Lhermitte përfundoi në moshën 56-vjeçare në një spital më 28 shkurt 2023, saktësisht 16 vjet pasi vrau fëmijët e tij.