Rama nis vizitën në Gjermani, pritet nga kancelari Scholz

Publikuar më: 7/3/2023, ora 11:59
rama sholc 1280x673

Rama nis vizitën në Gjermani, pritet nga kancelari Scholz

Publikuar më: 7/3/2023, ora 11:59

Kryeministri Edi Rama ka nisur sot vizitën në Gjermani. Ai është pritur nga kancelari gjerman, Olaf Scholz. Pas takimit mes tyre, do të ketë një konferencë të përbashkët për shtyp.

Në fokus të takimit është koordinimin në kuadrin e kryesimit të Procesit të Berlinit nga Shqipëria, i cili do të pasohet nga takimi mes dy delegacioneve, ku do të diskutohet mbi bashkëpunimin dypalësh në fushën e ekonomisë dhe të politikës së jashtme, si dhe procesin e anëtarësimit të Shqipërisë në BE.

Rama do të takohet edhe me përfaqësues të lartë të biznesit gjerman, ku do të diskutojë mbi perspektivën e Shqipërisë, në kuadrin e zhvillimit turistik rajonal, si dhe rolin bashkëpunues të Gjermanisë në këtë drejtim, përmes investimeve në këtë sektor, si dhe turistëve të saj.

Kreu i qeverisë shqiptare do të vizitojë gjithashtu Panairin Ndërkombëtar të Turizmit, i cili çdo vit mirëpret rreth 10 000 ekspozues nga më shumë se 180 vende dhe rajone, mes të cilave do të jetë edhe stenda shqiptare.