I dënuar në Itali si pjesë e një organizate kriminale, kapet vlonjati në Tiranë

Publikuar më: 10/3/2023, ora 09:49
I denuar ne Itali si pjese e nje organizate kriminale kapet vlonjati ne Tirane 1280x720

I dënuar në Itali si pjesë e një organizate kriminale, kapet vlonjati në Tiranë

Publikuar më: 10/3/2023, ora 09:49

Policia e Tiranës ka arrestuar një 46-vjeçar nga Vlora, pasi ishte shpallur në kërkim nga drejtësia italiane.

Në rrugën “Abdi Toptani”, Tiranë, u bë kapja dhe arrestimi me qëllim ekstradimin, i shtetasit Sulejman Seferaj, 46 vjeç, banues në Vlorë.

“Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Apelit Bari, Itali, e ka dënuar me 13 vjet e 6 muaj burgim, për veprat penale “Shkelja e ligjit mbi drogat” dhe “Organizata kriminale”, nga të cilat i kanë mbetur për të vuajtur dhe 6 vjet, 7 muaj e 7 ditë burgim. Shtetasi Sulejman Seferaj, në bashkëpunim me shtetas të tjerë, ka ushtruar aktivitetin kriminal të shitjes së lëndëve narkotike të llojeve heroinë, kokainë dhe marijuhanë, në zonën e Altamuras dhe në zona të tjera përreth, në Itali”, tha policia.

Interpol Tirana, në bashkëpunim me Interpol Romën, vijon procedurat për ekstradimin e këtij shtetasi drejt Italisë.