Ish-i e la se nuk donte fëmijë, 35-vjeçarja i jep fund jetës në shtëpinë e prindërve, përfunduan në gjyq edhe për kujdestarinë e qenit

Publikuar më: 12/3/2023, ora 13:22

Ish-i e la se nuk donte fëmijë, 35-vjeçarja i jep fund jetës në shtëpinë e prindërve, përfunduan në gjyq edhe për kujdestarinë e qenit

Publikuar më: 12/3/2023, ora 13:22

Një 35-vjeçare u vetëvra duke u varur pas goditjes së rëndë psikologjike që përjetoi nga ndarja nga i dashuri i saj. Caroline Forte, 35 vjeç, u gjet e vdekur në shtëpinë e prindërve të saj të moshuar, vetëm pak ditë pasi u lejua të largohej nga njësia psikiatrike e spitalit ku ishte kuruar për disa kohë.

Familjarët e Caroline thanë se ajo pësoi një shok psikologjik kur u nda nga ish-i i saj në vitin 2020 gjatë mbylljes së Koronavirusit. Madje ata shtojnë se çifti kishte blerë dhe rinovuar së bashku shtëpinë e tyre të parë, por vështirësitë u shfaqën kur ata nuk u pajtuan për të pasur një fëmijë.

Ajo u mërzit kur partneri i saj nuk donte një fëmijë me të dhe më pas, pasi e la atë, filloi një betejë për kujdestarinë mbi qenin e tyre Doris. Një hetim pesë-ditor për vdekjen e Caroline në Brighton dëgjoi se si Caroline luftoi me shëndetin e saj mendor pas përfundimit të marrëdhënies.

Mjeku ligjor dëgjoi se si Caroline filloi të shfaqte shenja psikoze në nëntor 2021, duke besuar se telefoni i saj ishte përgjuar dhe ajo po bëhej paranojake për pajisjet e saj. Familja kërkoi ndihmë mjekësore për Caroline dhe gjendja e saj u stabilizua mjaftueshëm që ajo të shkonte në një pushim të planifikuar në Kosta Rika gjatë Krishtlindjeve.

Sidoqoftë, në kthimin e saj në janar 2022, gjërat morën një kthesë për keq. Sipas të dhënave nga hetimi, rezultoi se, ndërsa ishte në Leeds, Caroline u përpoq, dy herë, të vriste veten. Ajo mori kujdes urgjent psikiatrik nën Trustin e Partneritetit të Leeds dhe Yorkshire NHS dhe më pas u transferua përsëri në Sussex, por u vetëvar më pak se një muaj më vonë.