7 ushqimet që parandalojnë sulmin në zemër

Publikuar më: 13/3/2023, ora 19:52

7 ushqimet që parandalojnë sulmin në zemër

Publikuar më: 13/3/2023, ora 19:52

Sulmet në zemër kërcënojnë jetën e shumë njerëzve pavarësisht moshës. Formimi i pllakës në strukturën yndyrore në enët që ushqejnë zemrën shkakton një atak në zemër dhe shumica e vdekjeve pas sulmit ndodhin brenda pak orësh nga fillimi i krizës.

Ekspertët shpesh theksojnë rëndësinë e suplementeve ushqimore për të mbrojtur shëndetin e zemrës dhe nënvizojnë se kjo zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër.

Por cilat janë ushqimet që ulin rrezikun e sulmit në zemër?

ARRA

Ngrënia e një grushti arra në ditë mbron shëndetin e zemrës dhe ul nivelin e kolesterolit. Arra, e cila siguron mbrojtje kundër inflamacionit në arteriet e zemrës, gjithashtu parandalon shumë sëmundje. Rekomandohet të hahet ndërmjet vakteve.

VAJ ULLIRI

Vaji i ullirit i bërë nga ullinjtë e grimcuar është shumë i shëndetshëm për sa i përket shëndetit të zemrës. Vaji i ullirit, i cili është gjithashtu i pasur me antioksidantë, mbron shëndetin kardiovaskular. Nga ekspertët rekomandohet përdorimi i vajit të ullirit në sallata.

SALMONI

Salmoni, i cili është i pasur me omega-3, është ndër ushqimet që parandalojnë sulmin në zemër. Salmoni rregullon çrregullimet e ritmit të zemrës, rregullon presionin e gjakut. Këshillohet të konsumohen 2 racione në javë.

PORTOKALLI

Portokalli lufton kolesterolin e keq dhe ul presionin e gjakut. Ai përmban kalium. E ul tensionin. Lëngu i portokallit pa aditivë është shumë i dobishëm për shëndetin e zemrës. Ekspertët thonë se pirja e 1 gotë lëng portokalli në ditë është e dobishme për shëndetin kardiovaskular.

QERSHITË

Qershitë, të cilat janë të pasura me antioksidantë, pastrojnë trupin nga toksinat, ulin kolesterolin dhe sheqerin në gjak kur konsumohen 1 grusht në ditë. Duke qenë se përmban vitaminë A, është shumë e dobishme për shëndetin e enës.

BOLLGURI

Bollguri, i cili ju mban të ngopur, mban sheqerin në gjak të qëndrueshëm dhe rekomandohet edhe për njerëzit me diabet. Për shkak se është fibroze, ul kolesterolin e keq, duke mbrojtur kështu shëndetin e zemrës.

KOSI

Konsumimi i kosit me pak yndyrë kontrollon presionin e lartë të gjakut dhe në këtë mënyrë mbron shëndetin e zemrës. Kosi, i cili është i pasur me kalium dhe kalcium, por është më i shëndetshëm nëse është i bërë vetë.