Skandali i Barcelonës, Real Madrid në sulm, akuzë si palë e dëmtuar

Publikuar më: 13/3/2023, ora 15:29

Skandali i Barcelonës, Real Madrid në sulm, akuzë si palë e dëmtuar

Publikuar më: 13/3/2023, ora 15:29

Real Madrid njoftoi se do të kërkojë të marrë pjesë si “palë e dëmtuar” në hetimin e prokurorisë, ku Barcelona dhe ish-drejtuesit e klubit akuzohen për korrupsion. Çështja e nisur nga Prokuroria e Barcelonës lidhet edhe me falsifikim bilanci, si edhe krime që lidhen me pagesat e miliona eurove nga klubi, në llogaritë e ish-zëvendës presidentit të arbitrave në Spanjë, Jose Maria Enriquez Negreira. Korrupsioni në këtë rast realizohej nëpërmjet një kompanie në pronësinë e tij.

“Real Madrid shpreh shqetësim të thellë rreth kësaj çështje dhe ka besim të plotë te veprimet e organeve të drejtësisë. Në mbrojtjen e interesave tanë legjitimë, do të paraqitemi në gjykatë sapo gjyqtari të nisë çështjen për palët e dëmtuara”, shkruhej në njoftimin e klubit madrilen.

Sipas prokurorëve spanjollë, nga viti 1994 deri më 2018-ën,Barcelona ka paguar mbi 7,3 milionë euro në llogari të Enriquez Negreira, për të shfrytëzuar ndikimin e tij në komitetin e arbitrave të federatës spanjolle të futbollit. Dy ish-presidentët e klubit katalanas, Josep Maria Bartomeu dhe Sandro Rosell, ashtu si edhe ish-zëvendës presidenti i arbitrave, Negreira, akuzohen për korrupsion.

Klubi i Barcelonës dhe ish-zyrtari mohuan çdo parregullsi. Në nivelin sportiv, blaugranat nuk rrezikojnë dënime të menjëhershme. Kjo sepse edhe nëse shkeljet konfirmohen, sipas normativave të Futbollit spanjoll, europian dhe atij botëror, ato janë kryer në periudha kohore të cilave u ka kaluar afati për dënime.

Çështja ndryshon në aspektin penal. Personat fizikë, mestë cilëve dy ish-presidentët e skuadrës, por edhe ish-zyrtari i lart i arbitrave rrezikojnë deri në 4 vjet burg. Për sa i takon dënimeve ndaj klubit, masat ndaj Barcelonës rrezikojnë të shkaktojnë edhe shkrirjen e blaugranave.