Guerrilje urbane në Napoli, gjermanët i vënë flakën qytetit

Publikuar më: 15/3/2023, ora 18:47

Guerrilje urbane në Napoli, gjermanët i vënë flakën qytetit

Publikuar më: 15/3/2023, ora 18:47

Akte dhune janë regjistruar në rrugët e qytetit të Napolit, në prag të ndeshjes së kthimit të Champions League përballë Eintracht Frankfurt.

Qindra tifozë gjermanë kanë mbërritur në qytetin italian dhe janë përplasur me rivalët vendas dhe policinë duke hedhur sende të forta në drejtim të tyre.

Sipas raportimeve nga mediat italiane, shumë makina janë djegur nga miqtë, mes tyre dhe mjete të policisë.

Qindra efektivë janë angazhuar për mbajtjen e qetësisë, ndërkohë që dëme të shumta raportohen në zonat më të frekuentura të qytetit.

Napoli dhe Eintracht Frankfurt luajnë ndeshjen e kthimit në Champions League, ku djemtë e Spalletit kanë fituar të parën në transfertë me rezultatin 2-0.