Përfundon takimi Kurti-Vuçiç në Ohër

Publikuar më: 18/3/2023, ora 22:37
Untitled collage 55 1280x720

Përfundon takimi Kurti-Vuçiç në Ohër

Publikuar më: 18/3/2023, ora 22:37

Ka përfunduar takimi trepalësh mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, por edhe me praninë e të dërguarit të SHBA, Escobar, në cilësinë e vëzhguesit.

Takimi kishte në agjendë planin e zbatimit të propozimit evropian për normalizimin e raporteve, për përmbajtjen e të cilit palët u darkodësuan më 27 shkurt në Bruksel.

Palët u takuan në Ohër të Maqedonisë së Veriut në bisedimet që zgjatën për më shumë se 10 orë për të çuar përpara planin e zbatimit të propozimit evropian.

Pas përfundimit të këtij raundi bisedimesh, pritet që të ketë një deklaratë për media nga shefi i diplomacisë së BE-së, Josep Borrell.