Sondazh: Si e gjykoni vendimin, që të përjashtohen policët që kanë përdorur “Sky” apo “Enchrochat”?
  • Të panevojshëm 16%
  • Të drejtë 25%
  • Të vonuar 59%

Predha e armë të rënda, makineria ruse e luftës tregon muskujt

Nga A2 CNN
28 Mars 2023, 19:25 | Bota

Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu zhvilloi një vizitë në dy fabrika armësh në rajonet e Chelyabinsk dhe Kiro, tashmë që lufta në Ukrainë ka hyrë në vitin e saj të dytë.

Sipas njoftimit zyrtar të ministrisë, Shoigu pa nga afër procesin e prodhimit të armëve të kalibrit të lartë, një pjesë e madhe e të cilave po përdoret në “operacionin special” në Ukrainë.

Shoigu u takua nga afër me punonjësit dhe drejtuesit e fabrikave të cilëve iu kërkoi angazhim të plotë në përmbushjen e detyrave të tyre në këtë moment të rëndësishëm ku ndodhet vendi.

Më pas, ministri prezantoi dhe ambiciet e Rusisë për të 7 ose 8-fishuar prodhimin e municioneve të kalibrit të madh brenda këtij viti.

Ditari A2 CNN