29-vjeçarja që punon 3 orë në ditë dhe fiton 2 milionë dollarë në vit

Nga A2 CNN
29 Mars 2023, 09:03 | Lifestyle

Në CV gjithmonë shkruajmë se kemi njohuri “bazë” ose “mesatare” në Excel, edhe pse nuk ia kemi idenë programit. E vërteta është se jo shumë njerëz e dinë programin. Formulat e avancuara të Excel-it mund të duken mjaft komplekse, kjo është arsyeja pse ne shpesh përfundojmë duke parë një “tutorial” në YouTube, pavarësisht se kemi njohuri “mesatare”.

Një nga ata njerëz që di shumë mirë të punojë me Excel-in është Kat Norton, e cila në rrjetet sociale njihet si “Miss Excel”. Falë mësimeve të saj në TikTok, 29-vjeçarja amerikane fiton 2 milionë dollarë në vit.

“Unë postova videon e parë në llogarinë time, Miss Excel, në qershor 2020”, tha ajo për CNBC. Ndërsa jetonte ende me prindërit e saj dhe në borxhe të mëdha për shkollimin, Norton vendosi të hapte një llogari në TikTok. Një nga videot e saj u bë virale dhe shumë shpejt fitoi mbi 100 mijë ndjekës. Më vonë, nisi një kurs Excel në faqen e saj të internetit.

Çuditërisht, të ardhurat që ajo gjeneroi nga kursi e tejkalonin pagën që fitonte si konsulente menaxheriale me kohë të plotë, kështu që vendosi të linte punën e saj dhe të ndiqte trajnimin në Excel. Ajo krijoi nëntë kurse të tjera dhe në tetor 2021 pati 100 000 dollarë fitime në vetëm një ditë.

Sot, 29-vjeçarja fiton 2 milionë dollarë në vit: “Gjithmonë kam dashur ta ndihmoj mamin të dalë në pension herët dhe këtë vit, me mbështetjen time financiare, ajo mundi të linte punën e saj si recepsioniste në spital”.

Por, si është dita e punës e Nortonit? “Unë filloj punën rreth mesditës. Shtëpia ime është e pajisur me Wi-Fi të shpejtë, një zyrë dhe një studio regjistrimi të përmbajtjes, gjë që e bën atë një vend të jashtëzakonshëm për të punuar në distancë. Të hënat i dedikohen detyrave më kreative. Të martën, unë kaloj nëpër një listë detyrash si filmimi i përmbajtjes, redaktimi i postimeve në mediat sociale dhe organizimi i trajnimeve 60-minutëshe në Excel për partnerët e mi të korporatës. Sigurohem që të planifikoj pushime ndërmjet detyrave për të rimarrë veten. Kjo më ndihmon të jem më efikase dhe të punoj vetëm 15 deri në 20 orë në javë”.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu