Sondazh: A duhet prindërit të publikojnë fotot e fëmijëve në rrjetet sociale?
  • Po 7%
  • Jo 93%

Shpërthen në flakë treni me etanol, evakuohet qyteti amerikan

Nga A2 CNN
30 Mars 2023, 18:47 | Bota

Një tren që transportonte sasi të mëdha etanoli doli nga shinat dhe shpërtheu në flakë në rrethinat e Minneapolis, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Autoritetet në qytezën e Raymond urdhëruan evakuimin e të gjithë banorëve deri sa flakët të viheshin në kontroll, nga frika e rrezikshmërisë së lartë që substanca e etanolit.

Sipas të dhënave paraprake nga ky aksident hekurudhor nuk ka viktima, ndërkohë që të paktën 20 vagonë shpërthyen në flakë.

Shkaqet e aksidentit janë ende të paqarta, teksa policia ka nisur hetimet paraprake.

Dita jonë