“Më dërgo paratë se jam në spital”, zbardhet skema e mashtrimit në Facebook

Publikuar më: 1/4/2023, ora 12:58
hakerat hakohet sulm kibernetik tims 1280x720

“Më dërgo paratë se jam në spital”, zbardhet skema e mashtrimit në Facebook

Publikuar më: 1/4/2023, ora 12:58

Gjykata e Tiranës jep masën e sigurisë “arrest me burg” për Liridon Pekën, i cili akuzohet për  mashtrimit kompjuterik.

Sipas Prokurorisë, Peka dhe një person tjetër i paidentifikuar kanë hakuar profile në Facebook të disa  shtetasve nga Kosova. Më pas, ata iu shkruanin të afërmve të këtyre personave duke iu thëne: Jam sëmurë. Më çoni 1 mije ose 1 e 500 euro sepse nuk dal dot nga spitali se jam rëndë.

Ata iu kërkonin t’i dërgojnë paratë online. Peka ishte në arrest shtëpie që në qershor për të njëjtat dyshime. Tërheqjen e parave e kanë bërë të afërm të një burri 85-vjeçar. Nipi i të moshuarit, nusja e nipit, vëllai dhe dy shokë, 9 veta në total.

Një shtetas nga Kosova kishte denoncuar në Prishtinë që kishte marrë nipin dhe i ka thënë që a i ke tërhequr lekët, por ai i ka thënë jo, kujdes se je mashtruar.

Avokati i Pekës, Tefik Sulejmani, pretendon se prokuroria nuk ka asnjë provë që të lidhë klientin e tij me mashtrimin e pretenduar.