Sondazh: Si e gjykoni vendimin, që të përjashtohen policët që kanë përdorur “Sky” apo “Enchrochat”?
  • Të panevojshëm 15%
  • Të drejtë 27%
  • Të vonuar 58%

Stërvitjet ushtarake të Kinës tregojnë rrethimin e Tajvanit

Nga A2 CNN
8 Prill 2023, 09:26 | Bota
Stërvitjet ushtarake të Kinës tregojnë rrethimin e Tajvanit

Ushtria e Kinës ka filluar të provojë rrethimin e Tajvanit gjatë tri ditëve të stërvitjeve ushtarake. Stërvitjet filluan disa orë pasi Presidenti Tsai Ing-ëen u kthye nga një udhëtim në Shtetet e Bashkuara. Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se 42 avionë ushtarakë kinezë dhe 8 anije kaluan vijën e ngushticës së Tajvanit, e cila është një vijë ndarëse jozyrtare midis territorit kinez dhe tajvanez.

Pekini,  i cili e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur të Kinës, e quajti operacionin një "paralajmërim të ashpër" për qeverinë e ishullit.

Media shtetërore kineze tha se stërvitjet ushtarake do të "organizojnë njëkohësisht patrulla dhe përparime rreth ishullit të Tajvanit, duke formuar një rrethim të gjithanshëm dhe qëndrim parandalues".

Sipas saj "artileri raketore me rreze të gjatë, shkatërrues detar, anije raketore, luftëtarë të forcave ajrore, bombardues, bllokues dhe furnizues me karburant" ishin vendosur të gjitha nga ushtria e Kinës.

Ditari A2 CNN