“Ujqërit e natës”, nga Rusia në Serbi

Nga A2 CNN
1 Maj 2023, 08:31 | Ballkani

Klubi i motoçiklistëve, i afërt me Kremlinin, "Ujqërit e natës" do të kalojë në fillim të majit nëpër Serbi, në kuadër të udhëtimit të tyre që planifikon të përfundojë në Berlin. Çiklistët e këtij klubi, që janë vënë nën sanksionet e BE-së dhe SHBA-së, u nisën të shtunën në një udhëtim të quajtur "Rrugët e fitores", si pjesë e të cilit ata planifikojnë të kalojnë nëpër disa qytete të Rusisë dhe Ukrainës, dhe më pas të vazhdojnë udhëtimin nëpër Evropë dhe të përfundojnë në Gjermani.

Klubi i motoçiklistëve, si dhe themeluesi dhe drejtuesi i tij, Aleksandar Zaldostanov, i njohur si "Kirurgu", u shtuan në listën e sanksioneve të BE-së në korrik të vitit 2022 për mbështetjen e pushtimit të Ukrainës. SHBA-ja e përfshiu në listën e saj të sanksioneve në dhjetor të vitit 2014. Serbia nuk i ka zbatuar sanksionet evropiane kundër Rusisë, as nuk i zbaton ato amerikane.

Ministria e Punëve të Brendshme të Serbisë nuk ka pranuar të tregojë nëse do të lejojë apo ju grupin të hyjë në territorin serb. Nuk dihet ndërkohë se cili shtet është planifikuar të vizitohet nga motoçiklistët pas Serbisë.

Sipas mediave ruse, klubi kishte njoftuar më parë se planifikonte që deri më 1 maj të arrinte në qytetin e Volgogradit, dikur Stalingrad, vendi i një beteje të përgjakshme midis trupave naziste sovjetike dhe gjermane që shënoi një pikë kthese në Luftën e Dytë Botërore.

Motoristët do të vazhdojnë udhëtimin e tyre drejt rajonit të Donbasit në Ukrainën lindore, skenë e luftimeve të ashpra. Alexander Zaldastanov, i cili e përshkruan veten si mik të presidentit rus Vladimir Putin, mori një medalje nga presidenti rus për rolin e motoçiklistëve gjatë konfliktit në Krime në vitin 2014. Anëtarët e "Ujqërve të natës" ndërkohë kanë marrë pjesë edhe në tubime në mbështetje të Rusisë në të gjithë Ballkanin.

https://a2news.com/2022/07/25/be-sanksionon-ujqerit-e-putinit/
https://a2news.com/2019/08/12/protesta-ne-moske-putin-ben-xhiro-me-motor-me-ujqerit-e-nates/
https://a2news.com/video/putin-ben-xhiro-me-motor-me-ujqerit-e-nates/

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Loneta Progni