5 kuriozitete për Karl Lagerfeld, artistin kontrovers me një zgjuarsi të mprehtë

Nga A2 CNN
2 Maj 2023, 19:07 | Showbiz

Karl Lagerfeld shënoi një epokë shumë precize me stilin e tij të pagabueshëm, dashurinë e tij për disa elementë të saktë stilistikë si bardhë e zi, duke u bërë vetë një ikonë dhe duke ushqyer legjendën e tij si person me komente të mprehta. Po ju sjellim 5 kuriozitete për artistin që i dha formë një estetike precize, një njeri kontrovers me një zgjuarsi të mprehtë.

1. Karl Lagerfeld dhe data e lindjes së tij

Një mister i nxitur nga ai vetë ishte data e lindjes, ai i ngatërroi kartat aq shumë sa që as Ëikipedia nuk është në gjendje ta sqaronte misterin. Motoja e tij? "Kujt i intereson? Unë jam krijues dhe nuk kam moshë"

2. Lidhja me familjen Fendi

Duke filluar nga vitet '60 ai fitoi një kontratë të përhershme me shtëpinë romake të modës Fendi dhe ishte ai që ishte përgjegjës për suksesin e logos me dy F. Kush ka marrë pjesë pa të në sfilatën e parë të markës, pas vdekjes së tij në 2019-ën, tregon për një duartrokitje shumë të gjatë dhe një nderim emocionues dhe të përzemërt për stilistin.

3. Karl Lagerfeld dhe shija e provokimit

Në vitin 1993 ai bëri që ylli i filmave hard Moana Pozzi të parakalonte me striptiste të tjera femra, duke bërë bujë të madhe, duke skandalizuar kritikët dhe duke bërë që Anna Ëintour të largohej nga shfaqja.

4. Intuitë gjeniale

Duke vëzhguar qepjet e një veshjeje të sipërme të veshur nga një kliente femër në një ashensor, ai u suprizua kur zbuloi se ishte një veshje H&M. Në vitin 2004 ai projektoi një koleksion ekskluziv me markën, ndërsa e gjithë bota e modës hoqi dorë. Pjesa tjetër është histori.

5. Karl Lagerfeld dhe konsideratat e tij problematike

Lista është me të vërtetë e gjatë, shija e frazës dhe sarkazma e tij e frikshme e kanë shfaqur shpesh si një person të pandjeshëm. Përmendim disa nga thëniet më famëkeqe si fobia e padiskutueshme ndaj mbipeshës kur ai e quajti Adelën "pak shumë e shëndoshë", klasizmin kur etiketoi armikun e tij Yves Saint Laurent si "një provincial" dhe dëbimin e Robin Givhan nga rreshti i parë i Chanel.

https://a2news.com/2023/05/02/met-gala-nderon-karl-lagerfeld-si-vip-e-nderuan-ikonen-e-modes-te-veshurit-me-mire/

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Dita jonë 2024