Sulmi me dronë në Kremlin, reagon Ukraina

Publikuar më: 3/5/2023, ora 15:04
vlcsnap 2023 05 03 15h07m12s834

Sulmi me dronë në Kremlin, reagon Ukraina

Publikuar më: 3/5/2023, ora 15:04

Ukraina nuk ka informacion për të ashtuquajturat sulme të natës në Kremlin, tha zëdhënësi i presidentit të Ukrainës, Serhiy Nikiforov, në një koment për BBC-në ukrainase.

Ai kujtoi se Presidenti Volodymyr Zelenskyi ka deklaruar vazhdimisht se Ukraina drejton të gjitha forcat dhe mjetet në dispozicion për të “çliruar territoret e veta, jo për të sulmuar ato të huaja”.

“Ajo që ndodhi në Moskë ishte padyshim një përshkallëzim i situatës para 9 majit. Ishte e pritshme nga kundërshtarët tanë”, tha Nikiforov.

Pasditen e 3 majit, Kremlini njoftoi se Ukraina u përpoq të sulmonte rezidencën e presidentit rus Vladimir Putin me dronë. Sipas kryetarit të autokratit rus Dmitry Peskov, askush nuk u lëndua si pasojë e “aksionit terrorist” dhe “atentatit”. Rusët fajësuan Ukrainën për incidentin.