Avioni MiG-21 humb kontrollin dhe përplaset në një shtëpi, vdesin 3 gra

Publikuar më: 8/5/2023, ora 21:38
aksidenti indi 1171x720

Avioni MiG-21 humb kontrollin dhe përplaset në një shtëpi, vdesin 3 gra

Publikuar më: 8/5/2023, ora 21:38

Një aksident i rëndë ndodhi sot në Indi, në një fshat në Rajasthan, ku mësohet se një avion luftarak i Forcave Ajrore Indiane MiG-21 është përplasur me një banesë që ndodhet në këtë fshat, e për pasojë 3 persona kanë humbur jetën. 

Avioni ishte nisur nga baza ajrore Suratgarh për një stërvitje rutinë kur u rrëzua pranë Bahlol Nagar në Hanumangarh të Rajasthan për shkak të një pengese teknike. Piloti u hodh nga avioni në kohë dhe raportohet se është i sigurt. 

“Piloti përjetoi një emergjencë në bord, pas së cilës ai u përpoq të rimarrë avionin sipas procedurave ekzistuese. Pasi nuk e bëri këtë, ai filloi një nxjerrje,” thuhet në një deklaratë, raportojnë mediat e huaja.

Duke rrëfyer incidentin, një vendas tha se dëgjoi një zë të fortë dhe pa një parashutë që po zbriste. Brenda pak sekondash, një aeroplan u rrëzua në shtëpinë e Ratti Ram, duke vrarë gruan e tij dhe dy gra të tjera – Leela Devi dhe Banto Kaur.