Thirrjet raciste ndaj Kosovës, UEFA dënon rëndë Serbinë

Publikuar më: 10/5/2023, ora 20:41
1 Kosova UEFa

Thirrjet raciste ndaj Kosovës, UEFA dënon rëndë Serbinë

Publikuar më: 10/5/2023, ora 20:41

Shtëpia më e madhe e futbollit në Evropë, UEFA ka dënuar kombëtaren e Serbisë për thirrjet raciste të tifozëve në ndeshjen ndaj Malit të Zi.

Serbia arriti fitore 0 me 2 në Podgoricë, por tifozët vazhduan me avazin e vjetër duke kënduar këngë dhe fyerje kundër Kosovës.

Për këtë arsye, UEFA e ka dënuar Federatën e Serbisë me 50 mijë euro dhe ndeshjen e radhës në shtëpi pa praninë e tifozëve, ku do të përballet me kombëtaren e Hungarisë në ndeshjen e vlefshme për kualifikim në “Euro 2024”.

Përveç Serbisë, UEFA ka dënuar edhe Malin e Zi me 20 mijë euro gjobë dhe do të luaj pa tifoz në ndeshjen ndaj Bullgarisë.