Pretenca për të akuzuarit e Inceneratorit të Elbasanit, avokati Vishaj: SPAK bëri dallime, ja parimi që shkeli

Publikuar më: 18/5/2023, ora 11:40
saimir vishaj 1280x720

Pretenca për të akuzuarit e Inceneratorit të Elbasanit, avokati Vishaj: SPAK bëri dallime, ja parimi që shkeli

Publikuar më: 18/5/2023, ora 11:40

Avokati Saimir Vishaj ka folur pas pretencës së SPAK për të akuzuarit e aferës së inceneratorit të Elbasanit, mes të cilëve ish-ministri Lefter Koka, ish-Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Mjedisit, Alqi Bllako dhe 7 të akuzuarit e tjerë.

Sipas Vishajt, për herë të parë Prokuroria e Posaçme ka shkelur me të dyja këmbët parimin e “gjësë së gjykuar”, duke kthyer për gjykim një çështje që është gjykuar njëherë nga Gjykata e Elbasanit.

Ai shtoi gjithashtu se, nuk ka ndodhur asnjëherë që, për veprën penale të “shpërdorimit të detyrës”, prokuroria të kërkojë katër vite burgim, duke e konsideruar një skandal.

“Për herë të parë Prokuroria e Posaçme ka shkelur me të dyja këmbët parimin e “gjësë së gjykuar”, pasi kjo çështje është gjykuar njëherë nga Gjykata e Elbasanit, por kjo nuk u mor parasysh.

Së dyti, nuk ka ndodhur ndonjëherë në rastet e akuzës së “shpërdorimit të detyrës”, por këtë herë Prokuroria e Posaçme ka bërë dallime, nuk ka kërkuar asnjëherë katër vite burgim. Ky është një skandal”, deklaroi ndër të tjera në prononcimin e tij për mediat jashtë SPAK, avokat Saimir Vishaj.