Sondazh: Si e shikoni politikën shqiptare prej vitit 1990-të?
  • Të pëmirësuar 5%
  • Më keq 58%
  • E njëjta 38%

“Berisha nuk humbi prej non gratës,” Patozi: Socialistët votuan Doshin edhe pse në “listë të zezë”

Nga A2 CNN
19 Maj 2023, 21:54 | Politikë
“Berisha nuk humbi prej non gratës,” Patozi: Socialistët

Këtë të premte në “Intervistë” me Merita Haklajn ishte Astrit Patozi nga “Bindja Demokratike” për të analizuar atë që ndodhi me opozitën, rezultatin zgjedhor të 14 majit por edhe fitoren e radhës të mazhorancës socialiste.

Teksa deklaroi se humbja e opozitës ishte dërrmuese dhe kapilare, Patozi theksoi se në anën tjetër pushteti që ka aktualisht kryeministri Edi Rama është i frikshëm.

Nisur nga kjo situatë, ai vlerëson se e vetmja mënyrë për t’iu kundërvënë në mënyrë efektive është duke i dalë përpara me një kundër-model.

“Me model të ngjashëm, Rama e ka treguar se ai në fushën e tij është i pathyeshëm. Pra, duhet mundur me kundër-model. Me një opozitë frymëzuese, prurale, që respekton secili tjetrin.”

Për zotin Patozi është shumë e rëndësishme që opozita të sjellë një ofertë me fytyra dhe projekte të reja nëse do që të rrëzojë Ramën nga “froni”.

Po ashtu, duke marrë si shembull rezultatin e PSD-së të Tom Doshit, Patozi theksoi se rezultati i dobët i PD-së së Berishës nuk lidhet me faktin që ai është shpallur “non grata” nga SHBA.

Me nota humori, zoti Patozi kujtoi se në listën e zezë të SHBA-së është edhe Doshi, por efekti tek ai në zgjedhje ishte i kundërt.

Nëse demokratët i kanë ikur non gratës, socialistët kanë shkuar ta votojnë non gratën. Disa socialistë kanë shkuar dhe janë bërë të Tom Doshit. Këtu kuptohet që roli i non gratës në Shqipëri nuk ka atë peshë që i është dhënë, ka më pak.”

Kreu i “Rithemelimit” e ka akuzuar Doshin se votat i ka të blera, por për Patozin rëndësi nuk kanë akuzat mes palëve, por fakti që opozita është e përçarë.

“Të rëndësishme janë gjëra të tjera: një parti që rrihet me njëri-tjetrin. Nuk bëhet asnjë lloj analize, reflektimi për atë që i ndodh.”

Edhe në kampin rozë, sipas Patozit, votat janë mbajtur me fenomenin e blerjes dhe presioneve të ushtruara ndaj administratës.

Debat - nga Alba Alishani