Si ruhet NATO nga “zombit” rusë që kërcënojnë krahun lindor të Aleancës

Nga A2 CNN
23 Maj 2023, 09:50 | Bota

Forca e Reagimit të Shpejtë për Operacionin Azotize janë Misioni i Patrullimit Ajror të NATO-s në Baltik që ruan kufijtë verilindorë të aleancës. Pikërisht në këtë zonë, avionët rusë "vizitojnë" rregullisht kufijtë e territorit të NATO-s.

Që në prill, aeroplanët luftarakë të Skuadronit IX të RAF-it kanë marrë përsipër drejtimin e misionit nga skuadra e Gjermanisë e quajtur historikisht Richthofen.

Pushtimi i Ukrainës nga Rusia e ka detyruar aleancën ushtarake të NATO-s që t’i kthejë sytë nga kufijtë e saj lindorë për t’i siguruar.

Synimi është i qartë: të ndalohet çdo tentativë e Rusisë për të pushtuar kudo tjetër, sidomos në një vend anëtar të NATO-s, siç është një nga tri shtetet baltike, Polonia.

“Zombie” është kodi për mjetet fluturuese ruse që mund të sillen në mënyrë të dyshimtë.

“Kjo mund të përkthehet në një nga këto tri gjëra”, shpjegon Wing Cdr Scott MacColl nga RAF Lossiemouth në Skoci.

“Ose nuk do të kenë paraqitur një plan fluturimi, ose nuk janë duke komunikuar, ose thjesht nuk po u përgjigjen Kontrollit të Trafikut Ajror. Ndonjëherë janë të tria bashkë.”

Ka raste kur rezulton që të jetë alarm fals, pasi Zombie kthehet në veri dhe u largohet kufijve të NATO-s.

Baza ajrore e Estonisë, ku ndodhet edhe baza e Typhoons, ka qenë dikur vend i Forcave Ajrore Sovjetike të Luftës së Ftohtë, dhe në pyllin aty pranë ndodhet ende një varrezë ku pilotët sovjetikë janë varrosur së bashku me aeroplanët e tyre të vjetër MiG-15 dhe MiG-17.

Sot misioni për këta pilotë të NATO-s është sa i ndërlikuar dhe i pamëshirshëm. Me Finlandën që tani i bashkohet NATO-s, Deti Baltik kufizohet nga shtatë anëtarë të aleancës perëndimore, së shpejti do të jenë tetë kur të hapet rruga për anëtarësimin e Suedisë.

Por Rusia ka ende dy baza strategjike në Baltik: qytetin e saj të dytë të Shën Petersburgut në lindje dhe enklavën e saj Kaliningrad, ish-qytetin prusian të Konigsberg dhe brendësinë e tij, një vend tani i mbushur me raketa dhe pajisje të tjera ushtarake.

Luftëtarët rusë Su-27 Flanker, aeroplanët e Komandës dhe Kontrollit Ajror dhe aeroplanët e ngarkesave fluturojnë vazhdimisht lart e poshtë në Baltik, midis këtyre dy bazave dhe më gjerë, duke i mbajtur forcat ajrore të NATO-s vazhdimisht në alert.

https://a2news.com/2023/05/10/i-perdorur-kunder-nato-s-per-20-vjet-shba-neutralizon-snake-mjetin-me-te-sofistikuar-te-spiunazhit-rus/

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu