Manjati francez tregon se si është të humbasësh 11 miliardë dollarë brenda 24 orësh

Publikuar më: 25/5/2023, ora 16:52

Manjati francez tregon se si është të humbasësh 11 miliardë dollarë brenda 24 orësh

Publikuar më: 25/5/2023, ora 16:52

Multimiliarderi Bernard Arnault humbi 11.2 miliardë dollarë nga pasuria e tij brenda një dite, për shkak të rënies së çmimit të aksioneve të kompanive luksoze evropiane.

Aksionet e LVMH ranë me 5 për qind në Paris, mes një rënieje më të gjerë që fshiu rreth 30 miliardë dollarë nga sektori i luksit evropian. Edhe me humbjet, miliarderi francez ende ka një vlerë neto prej 191.6 miliardë dollarësh, sipas Indeksit të Miliarderëve të “Bloomberg”.

Njeriu më i pasur në botë ka shtuar 29.5 miliardë dollarë deri më tani këtë vit. Kjo rënie e papritur, siç shpjegojnë ekspertët, vjen për shkak të uljes së kërkesës për mallrat e luksit në një ekonomi globale që duket se po e bëhet më e ndjeshme.

Themeluesi i LVMH – ofertat e të cilit përfshijnë çanta dore “Louis Vuitton”, “Moet & Chandon Champagne” dhe veshjet “Christian Dior” kishte parë “fryrje” të pasurisë së tij për pjesën më të madhe të vitit 2023, kur çmimet e aksioneve të kompanive luksoze evropiane u rritën.