Panik për Rishi Sunak! Makina përplaset me portat e kryeministrisë, një i arrestuar

Publikuar më: 25/5/2023, ora 18:56
666 2

Panik për Rishi Sunak! Makina përplaset me portat e kryeministrisë, një i arrestuar

Publikuar më: 25/5/2023, ora 18:56

Një makinë është përplasur në portat e Downing Street në Londër, rezidenca zyrtare e kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar. Lajmi është bërë i ditur nga Sky News, sipas të cilit një person është arrestuar, teksa nuk dihet nëse ka persona të lënduar.

Trafiku është bllokuar dhe zona përreth e Whitehall, ku ndodhen zyrat e qeverisë, është rrethuar nga efektivët. Një kalimtar ka filmuar skenën me smartfonin e tij, e ndërsa nga sa raportojnë mediat britanike Kryeministri Rishi Sunak ishte në Downing Street në momentin e përplasjes.

Oficerët e armatosur që ruanin hyrjen e rezidencës së kryeministrit britanik arrestuan drejtuesin e makinës.

“Rreth orës 16:20 një makinë u përplas me portat e Downing Street në Whitehall. Oficerët e armatosur arrestuan një burrë në vendngjarje nën dyshimin për dëmtim kriminal dhe drejtim të rrezikshëm. Nuk raportohet për të lënduar. Hetimet janë në vazhdim”, tha policia në një deklaratë.