Shpata e sundimtarit indian shitet për 17.4 milionë dollarë në ankand

Publikuar më: 25/5/2023, ora 14:39

Shpata e sundimtarit indian shitet për 17.4 milionë dollarë në ankand

Publikuar më: 25/5/2023, ora 14:39

Shpata e sundimtarit indian, Sulltani Tipu, një mbret i shekullit të 18-të që u bë i famshëm për rolin komandues që luajti në luftërat në Indinë jugore, është shitur për shifrën rekord 17.4 milionë dollarë në një ankand në Londër.

Çmimi i shitjes ishte shtatë herë më i lartë sesa shpata vlerësohej, duke thyer rekordin për një objekt indian dhe islam të shitur në ankand, sipas një deklarate nga shtëpia e ankandit Bonhams.

Shpata ka një histori të jashtëzakonshme, një origjinë të mahnitshme dhe mjeshtëri të pakrahasueshme”, tha në deklaratë Nima Sagarchi, kreu i grupit të Artit Islamik dhe Indian në Bonhams.

Nuk ishte për t’u habitur që pati një garë kaq të fortë mes dy ofertuesve telefonikë dhe një ofertuesi në dhomë. Jemi të kënaqur me rezultatin”, shtoi ai.

Tipu sundoi mbretërinë Mysore në Indinë jugore midis 1782 dhe 1799, duke fituar titullin “Tigri i Mysore” për egërsinë me të cilën ai mbrojti mbretërinë e tij.

Ai ishte pionier i përdorimit të artilerisë me raketa në luftëra dhe e transformoi Mysore në ekonominë më dinamike në Indi.

Tipu u vra nga forcat britanike më 4 maj 1799, kur ata sulmuan kryeqytetin e mbretërisë së tij, Seringapatam (tani Srirangapatna).

Pasi Tipu u vra, shpata e tij, e cila u gjet në lagjet private të pallatit të tij, iu dorëzua gjeneralmajorit britanik David Baird si një shenjë e guximit të tij, sipas Bonhams.

Tipu flinte në një shtrat të varur nga tavani i dhomës së tij të gjumit, me shpatën në krah të tij.

Doreza e armës është e zbukuruar me kaligrafi ari. “Shpata e sundimtarit” është gdhendur imët në teh në gjuhën perse. Ajo u prodhua nga shpatabërësit Mughal, sipas modelit të teheve gjermane, të futura në Indi në shekullin e 16-të.