Ukraina, gati për të filluar kundërsulmin

Publikuar më: 27/5/2023, ora 08:22
ukrainasit 1280x720

Ukraina, gati për të filluar kundërsulmin

Publikuar më: 27/5/2023, ora 08:22

Ukraina është e gatshme të nisë kundërsulmimin e saj të shumëpritur kundër forcave ruse. Kjo është bërë e ditur nga zyrtar i lartë i sigurisë në vend në një intervistë për BBC, por edhe nga Komandanti i Forcave të Armatosura të Ukrainës, Valeriy Zaluzhny. Ky i fundit ka publikuar një video në Telegram që sugjeron fillimin e kundërofensivës.

Videoja tregon ushtarët ukrainas duke u përgatitur për betejë, duke recituar një lutje. “Është koha për të marrë përsëri atë që është e jona,” tha Zaluzhny.

Ndërkohë Oleksiy Danilov gjatë intervistës për BBC nuk përmendi një datë, por tha se sulmi për të rimarrë territorin nga forcat pushtuese të presidentit Vladimir Putin mund të fillojë “nesër, pasnesër ose pas një jave”. Sipas tij kjo është një mundësi historike për Ukrainën që nuk mund të humbet.

Si sekretar i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, Danilov është në zemër të kabinetit de facto të luftës të Presidentit Volodymyr Zelensky.

Gjatë intervistës, ai konfirmoi gjithashtu se disa forca mercenare Ëagner po tërhiqeshin nga qyteti i Bakhmut, vendi i betejës më të përgjakshme të luftës deri më tani – por ai shtoi se ata “po rigrupoheshin në tre vende të tjera” dhe “nuk ndodh. do të thotë se ata do të pushojnë së luftuari me ne”.

Intervista e tij e rrallë me BBC-në u ndërpre nga një mesazh telefonik nga presidenti Zelensky duke e thirrur atë në një takim për të diskutuar kundër ofensivës.

Ukraina ka planifikuar një kundërsulm prej muajsh. Por ajo ka kërkuar sa më shumë kohë të jetë e mundur për të trajnuar trupat dhe për të marrë pajisje ushtarake nga aleatët perëndimorë. Ndërkohë, forcat ruse kanë përgatitur mbrojtjen e tyre.