Sondazh: Sa prezent është aktiviteti fizik në përditshmërinë tuaj?
  • Çdo ditë 38%
  • Tre herë në javë 25%
  • Vetëm në fundjavë 6%
  • Asnjëherë 31%

Dalin përgjigjet e provimit të maturës në Gjuhë Shqipe dhe Letërsi

Nga A2 CNN
18 Qershor 2023, 20:22 | Sociale
Dalin përgjigjet e provimit të maturës në Gjuhë Shqipe

Ditën e sotme kanë dalë përgjigjet e provimit të maturës në Gjuhë Shqipe dhe Letërsi.

Referuar të dhënave të bëra me dije nga ministrja e Arsimit Evis Kushi, kalueshmëria është 98.38%. Nga ana tjetër, me notën 10 janë vlerësuar rreth 5.73% e maturantëve. Në këto kushte, Kushi thotë se këtë vit nxënësit kanë dalë me rezultate më të mira, krahasuar me një vit më parë.

“Sapo janë publikuar nga QSHA edhe rezultatet e maturantëve tanë në provimin Gjuhë Shqipe dhe Letërsi. Këtë vit ata që kanë shkëlqyer me rezultate të larta janë më shumë se vitin e kaluar.

 Kalueshmëria është 98.38% dhe me notën 10 janë vlerësuar rreth 5.73% e maturantëve.

Urimet më të mira dhe suksese të gjithëve nesër në provimin e fundit të lëndës me zgjedhje”, shkruan ministrja.

Për të parë notat, klikoni në linkun KËTU.  

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi