Sondazh: Si e shikoni politikën shqiptare prej vitit 1990-të?
  • Të pëmirësuar 5%
  • Më keq 58%
  • E njëjta 38%

Luiza Gega nderon Shqipërinë në mes të Serbisë, fiton “të artën” dhe kualifikohet për në Lojërat Olimpike Paris 2024

Nga A2 CNN
22 Korrik 2023, 16:04 | Sporte të tjera
Luiza Gega nderon Shqipërinë në mes të Serbisë, fiton

Në Kraljevo të Serbisë po zhvillohet Kampionati Ballkanik i Atletikës, ku po marrin pjesë 20 shtete, përfshirë edhe Shqipërinë.

Atletja Luiza Gega i ka sjellë medaljen e artë Shqipërisë nga ky kampionat, në disiplinën 3000m/p. Gega fiton të artën në Serbi, pasi që në disiplinën e 3000 m/p regjistroi kohën më të mirë (9.21.53).

Gjithashtu, super koha e arritur nga Gega i ka siguruar asaj edhe biletën drejt Lojërave Olimpike Paris 2024. Gega bëhet sportistja e parë shqiptare që kualifikohet për Paris 2024.

Debat - nga Alba Alishani