Sondazh: Si e shikoni politikën shqiptare prej vitit 1990-të?
  • Të pëmirësuar 5%
  • Më keq 58%
  • E njëjta 38%

Red Bull shkruan historinë, vendos rekordin e ri në F1

Nga A2 CNN
23 Korrik 2023, 17:08 | Sporte të tjera
Red Bull shkruan historinë, vendos rekordin e ri në F1

Red Bull ka shkruar historinë në Formula 1. Skuadra austriake ka arritur të fitojë 12 gara radhazi, diçka që nuk kishte ndodhur kurrë më parë në elitën e automobilizmit.

Në Çmimin e Madh të Hungarisë, Max Verstappen regjistroi fitoren e tij të shtatë radhazi dhe të dymbëdhjetën për ekipin, që këtë vit, edhe falë Sergio Perez, i ka fituar të gjitha garat që janë zhvilluar deri më tani.

Rekordi i mëparshëm i fitoreve radhazi në F1 mbahej nga McLaren, me 11, që me pilotët Ayrton Senna dhe Alain Prost dominoi vitin 1988.

https://www.instagram.com/p/CvC0QWYNh-5/
https://a2news.com/2023/07/23/f1-fitorja-e-shtate-radhazi-per-verstappen-mclaren-kthehet-ne-podium-gare-anonime-per-ferrarin/

Debat - nga Alba Alishani