Sondazh: Si e shikoni politikën shqiptare prej vitit 1990-të?
  • Të pëmirësuar 5%
  • Më keq 58%
  • E njëjta 38%

Luiza Gega, kampione e trefishtë e Ballkanit

Nga A2 CNN
26 Korrik 2023, 19:16 | Sporte të tjera

Luiza Gega ka fituar edhe medaljen e tretë të artë në Kampionatin Ballkanik, që po zhvillohet në Serbi.

Gega ka fituar medaljen e tretë në garën e 3000 metrave me pengesa, duke prerë edhe zyrtarisht biletën për Olimpiadën e Parisit.

“Çdo medalje ka rëndësi dhe e lumtur që arrita të marr 3 të arta për Shqipërinë në Kampionatin Ballkanik, që u zhvillua në Serbi. Vetëm në garën 3000 metra me pengesa tentova të vrapoj pak më shpejt për të kapur kohën e normës olimpike, duke realizuar kohën 9.21. Zyrtarisht preva biletën për në “PARIS 2024”. Dy garat e tjera 3000m dhe 5000m ishin thjesht gara taktike për të fituar medaljen e artë, por me një finish të shpejtë, pasi doja të ndjeja që në këmbët e mia ende ka forcë, edhe pse po bëja 3 gara për dy ditë”, shkruan atletja shqiptare në Instagram.

Debat - nga Alba Alishani