Sondazh: A duhet prindërit të publikojnë fotot e fëmijëve në rrjetet sociale?
  • Po 8%
  • Jo 92%

Luiza Gega e pandalshme, vendos rekord të ri kombëtar në “Diamond League”

Nga A2 CNN
31 Gusht 2023, 21:39 | Sporte të tjera

Luiza Gega vijon të shkruaj me germa të arta historinë e atletikës shqiptare. Kampionia e Europës ka tejkaluar edhe një herë veten, duke shënuar një tjetër rezultat të madh, teksa ka vendosur rekord të ri kombëtar në garën e 3000 metrave me pengesa.

Këtë herë Gega ka mahnitur në eventin prestigjioz, “Diamond League”, të zhvilluar në Zyrih. Kampionia kuqezi ka fiksuar kohën 9:09.64 në garën e mbrëmjes së sotme, duke stampuar kështu rekordin e radhës në një karrierë të pabesueshme. Luiza përmirëson kohën 9:10.27, të cilën e kishte regjistruar një vit më parë në Kampionatin Botëror në SHBA.

Në “Diamond League” morën pjesën atletet më të mira të botës, ndërsa me kohën 9:09.64, Gega u klasifikua në vend të katërt.

I gjithë podiumi i Zyrihut u formua nga treshja e parë e Botërorit të Budapestit, teksa në vend të parë u rendit keniania Mutile Winfred Yavi, e cila përfaqëson Bahrejnin. Ajo fiksoi kohën 9:03.19. Pas saj u klasifikuan dy sportistet e Kenias, Beatrice Chepkoech me kohën 9:03.70 dhe Faith Cherotich me rezultatin 9:07.59. Ndërsa menjëherë pas tyre në finish mbërriti kampionia jonë, e cila po thyen çdo limit duke mahnitur në sallonet më të rëndësishme globale të atletikës.

https://a2news.com/2023/08/23/luiza-gega-kualifikohet-ne-finalen-e-boterorit-te-atletikes-2023/
https://a2news.com/2023/07/26/luiza-gega-kampione-e-trefishte-e-ballkanit/

Ditari A2 CNN