Sondazh: A duhet prindërit të publikojnë fotot e fëmijëve në rrjetet sociale?
  • Po 7%
  • Jo 93%

Lumë golash në Europa League, Gjimshiti e nis me fitore aventurën europiane

Nga A2 CNN
22 Shtator 2023, 08:15 | Futboll
Lumë golash në Europa League, Gjimshiti e nis me fitore aventurën

Spektakël golash kishte në ndeshjet e para të Europa League. Ndeshja që u veçua nga të tjerat ishte ajo mes Marseille dhe Ajax e mbyllur me rezultatin 3-3. Një sfidë e luftuar nga të dyja skuadrat, por në fund asnjë prej tyre nuk arriti të marrë më shumë se një pikë.

Vendasit kaluan në avantazh me Borges që në minutën e nëntë dhe pas tij Berghuis dyfishoi rezultatin.

Nga ana tjetër, Klaus ngushtoi diferencat në fushë dhe rihapi llogaritë me Aubameyang që la dhe gjurmën e tij dhe barazoi rezultatin. Edhe fraksioni i dytë ishte i luftuar dhe me ritmin e njëjtë.

Taylor shënoi për Ajax ndërsa Aubameyang realizoi të dytin personal dhe të tretin për skuadrën, duke mbyllur kështu 90 minuta me rezultatin e barabartë 3-3.

Fitore u regjistruan dhe dy futbollistët e kombëtares shqiptare, Berat Gjimshiti dhe Qazim Laçi.

Atalanta mposhti Rakovin me rezultatin 2-0, ndërkohë që qendër-mbrojtësi shqiptar e nisi titullar sfidën që nga minuta e parë. Deketalar dhe Enderson ishin dy protagonistët kryesor për bergamaskët që me golat e tyre i dhanë 3 pikët e para skuadrës. 

Ndërkohë Sparta e Pragës, ku aktivizohet dhe futbollisti tjetër shqiptar Qazim Laçi, mposhti 3-2 Arisin e Limasolit dhe e nisi mbarë grupin C në Europa League.

Dita jonë