Inflacioni në qershor arrin 7.4%, niveli më i lartë në 2 dekada

Nga A2 CNN
8 Korrik 2022, 17:12 | Aktualitet

Inflacioni ka kapërcyer në qershor në 7.4%, niveli më i lartë i 20 viteve të fundit, duke dëshmuar se rritja e fortë e çmimeve nuk ka të ndalur. Ushqimet dhe transporti janë dy grupet kryesorë që kanë shkaktuar rritjen e inflacionit. Kjo për shkak të shumë produkteve ushqimore që i importojmë, si dhe karburanteve, që gjithashtu sigurohen nga importi.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Debat nga Alba Alishani