Kjo ngjarje ka përfunduar

20 vite nga 11 Shtatori. Edicion special i A2 CNN

Sot shënohen 20 vite nga 11 Shtatori, sulmi terrorist ndaj Shteteve të Bashkuara.

Rreth 3000 vetë humbën jetën nga sulmet e organizuara nga lideri i Al Qaeda-s, Osama bin Laden.

A2 CNN vjen me një transmetim maratonë, për të ndjekur live ceremoninë përkujtimore

Ndiqni transmetimin live

Në fotogalerinë e mësipërme vijnë disa prej fotove që shënojnë një nga ngjarjet më të dhimbshme në historinë moderne amerikane. Përmes fotove, mund të rikujtojmë edhe njëherë atë ditë të dhimbshme kur terrorizmi goditi zemrën e Amerikës duke marrë rreth 3000 jetë.

Në 11 shtator, presidenti i atëhershëm amerikan, George W. Bush, njoftohet për atentatet në Nju Jork teksa gjendet në një takim në një shkollë fillore në Florida, duke i treguar fëmijëve një përrallë. Hutimi i tij në ato momente, aq sa filloi të mbante librin e tregimeve mbrapssh, mbeti si...

Nga Uashingtoni, gazetarja e Zërit të Amerikës Keida Kostreci tregon përjetimet e saj për mëngjesin e 20 viteve më parë, që ndryshoi botën dhe komenton si i gjen Shtetet e Bashkuara ky përvjetor.

20 vite nga sulmet terroriste të 11 shtatorit 2001, Amerika dhe e gjithë bota kujton tragjedinë që do të ndryshonte historinë përgjithmonë. Ndiqni edicionin special të A2 CNN kushtuar 11 Shtatorit.

Gjithçka ishte në paqe të plotë… Më pas mbretëroi kaosi, frika dhe terrori… 11 shtator 2001, një datë që pavarësisht gjithçkaje, të gjithë e mbajnë mend mirë se ku ishin, çfarë po bënin dhe çfarë po shikonin në momentin kur mediat ndërprenë transmetimet për të informuar njerëzit se ç’po ndodhte...

Si ja tregoni sot historinë e 11 Shtatorit, dikujt që ka lindur pas vitit 2001? Përgjatë këtyre 20 viteve, një brez i ri është rritur duke lexuar në libra historie e internet gjithçka ndodhi të martën e 11 Shtatorit. Në qytetin e Nju-Jorkut, një muze i vogël, i quajtur “Muzeu...

E martë 11 shtator, 2001. Në orën 10:03, avioni i United Airlines bie në fushë në Pensilvani. Avioni i rrëmbyer nga terroristët gjatë fluturimit, duhet të godiste Kapitolin. Gjatë fluturimit, pasagjerët telefonuan familjarët. Përmes tyre, mësuan se 2 avionë të tjerë ishin përplasur me Kullat Binjake. “Ata nuk e dinin...

Kishte 3-4 muaj që kishte mbërritur në Uashington, si ambasador i Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vetëm 2 muaj që i dorëzuar kredencialet presidentit Bush. “Ishte një ditë e zakonshme pune, atje mësova çfarë ndodhi. Lajmin e mësova nga Europa. Ksenofon Krisafi, ambasador i Shqipërisë në Zvicër,...

Redion Qirjazi, ekspert i çështjeve të sigurisë ndërkombëtare dhe një nga trupat në një mision në Afganistan, gjatë vitit 2011, ishte i ftuar në studion e A2 CNN për atë që ndodhi në SHBA pas sulmeve terroriste të 11 Shtatorit.

Heroizmi mund të shihej kudo në Nju-Jork më 11 shtator, por pak dolën gjallë nga kullat për të treguar historitë e tyre të vetëmohimit dhe mbijetesës. Kapiteni i divizionit 6 të zjarrfikësve të Nju-Jorkut, Jay Jonas ishte në mesin e atyre pak njerëzve që ndodhej në krye të detyrës mëngjesin...

Këngëtari i famshëm amerikan këndon këngën e tij “I'll See You In My Dreams”, pjesë e albumit të tij “The Rising”, botuar në vitin 2002, si një përgjigje për sulmet e 11 Shtatorit.

Presidenti amerikan Joe Biden dhe Zonja e parë Jill Biden, morën pjesë këtë të shtunë në ceremoninë përkujtimore të 20-vjetorit të sulmeve terroriste të 11 Shtatorit. Ata ishin të pranishëm ceremoninë fillestare në Nju-Jork, në vendin ku ngriheshin Kullat Binjake, të rrafshuara pas përplasjes së dy avionëve të marrë peng...

“Njerëzit po vdesin akoma për shkak të ndërlikimeve shëndetësore të lidhura me sulmet terroriste të 11 Shtatorit”. Kështu shprehet për CNN John Feal, i cili ka qenë një nga personat që kanë dhënë ndihmën e parë pasi u rrëzuan Kullat Binjake, 20 vite më parë. “Ne i dhamë shpresë një...

Pamjet dramatike që vinin nga Shtetet e Bashkuara atë 11 Shtator, shumë prej nesh ashtu sikurse e gjithë pjesa tjetër e botës, i pamë përmes rrjetit prestigjioz CNN. Si reporterë, por edhe banorë të Shteteve të Bashkuara, ata që raportonin nga terreni atë ditë, me siguri kanë përjetuar momente nga...

Mëngjesin e 11 shtatorit të vitit 2001, 19 terroristë Islamikë të Al Qaeda-s, morën peng 4 avionë pasagjerësh të nisur nga Boston, Njuark dhe Uashington dhe i përdorën ato si raketa gjigante për të sulmuar godina simbolike në SHBA. 2 kullat ikonë të Nju-Jorkut u rrëzuan, Pentagoni u dëmtua rëndë;...

Sulmet e 11 shtatorit të vitit 2001 në Shtetet e Bashkuara nuk arritën të përçanin ata që besonin në liri dhe demokraci. Kështu u shpreh kryeministri britanik Boris Johnson në një videomesazh me rastin e 20 vjetorit të ngjarjes. “Edhe pse terroristët imponuan barrën e tyre të vuajtjes dhe mjerimit,...

Amerika kujton sot një prej kapitujve më të errët në historinë e saj, sulmet terroriste të 11shtatorit. Ceremoni të ndryshme përkujtimore do të zhvillohen me rastin e 20-vjetorit të tragjedisë, me presidentin amerikan Joe Biden që do të vizitojë të treja zonat ku u ndezën shkëndijat e luftës. Ndalesa e...

Në 20 vjetorin e sulmeve terroriste kundër Shteteve të Bashkuara, ambasadorja amerikane në vendin tonë, Yuri Kim nuk harron të shprehë mirënjohjen për Shqipërinë, si një vend i NATO-s që ka qëndruar krah SHBA-së. Në një postim në rrjetet sociale ajo shprehet: “Ne nuk do t’i harrojmë ata që humbën...

Në mesazhin e tij për të përkujtuar sulmet e 11 shtatorit të 20 viteve më parë, presidenti Ilir Meta zgjodhi të kujtojë dëshmorin shqiptar Feti Vogli, që ra në krye të detyrës gjatë misionit luftarak “EAGLE 4” në Kandahar të Afganistanit në shkurt 2012-ës. Kreu i shtetit theksoi se Shqipëria...

Kryetarja e sapozgjedhur e Kuvendit të Shqipërisë Lindita Nikolla i është bashkuar liderëve të tjerë të politikës shqiptare për të përcjellë mesazhin përkujtimor të sulmeve të 11 shtatorit të 20 viteve më parë. Në mesazhin e kryeparlamentares  theksohet se sulmet e 11 shtatorit ishin akt lufte kundër qytetërimit perëndimor, por...

“20 vjet më parë, 11 shtatori hyri në histori si dita e zezë e sulmit të egër të urrejtjes barbare kundër qytetërimit tonë, duke goditur mizorisht simbolin e tij, Amerikën, mu në zemrën e saj”. Kështu e nis mesazhin e tij përkujtimor për sulmet e 11 shtatorit të 20 viteve...

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i është bashkuar përkujtimit të viktimave të sulmeve të 20 shtatorit të 20 viteve më parë. Në një mesazh të shpërndarë në rrjetet sociale, shefi i selisë blu shprehet se qëndron në krah të partnerit strategjik të Shqipërisë në luftën kundër terrorizmit dhe mbrojtjes...

Fotot dhe titujt në faqen e parë të gazetave në të gjithë botën raportuan sulmin në kullat binjake 20 vjet më parë. Faqet historike, të stampuara në kujtesën e atyre që jetuan ato ditë. Po ju sjellim një kolazh me foto nga titujt që hapën faqet e gazetave ndërkombëtare të...

“Ndërsa vazhdojmë të shërohemi nga kjo tragjedi, ne e dimë me siguri se nuk ka asgjë që Amerika nuk mund të kapërcejë. Farërat e kaosit, të mbjella atë shtator nga ata që donin të na lëndonin, përkundrazi, kanë lulëzuar në fushat e shpresës për një të ardhme më të ndritshme”....