Kjo ngjarje ka përfunduar

20 vite nga 11 Shtatori. Edicion special i A2 CNN

Sot shënohen 20 vite nga 11 Shtatori, sulmi terrorist ndaj Shteteve të Bashkuara.

Rreth 3000 vetë humbën jetën nga sulmet e organizuara nga lideri i Al Qaeda-s, Osama bin Laden.

A2 CNN vjen me një transmetim maratonë, për të ndjekur live ceremoninë përkujtimore

Ndiqni transmetimin live

11 shtatori, imazhet që nuk do të fashiten kurrë

10:38 • 12 Shtator 2021

11 shtatori, imazhet që nuk do të fashiten kurrë

Në fotogalerinë e mësipërme vijnë disa prej fotove që shënojnë një nga ngjarjet më të dhimbshme në historinë moderne amerikane. Përmes fotove, mund të rikujtojmë edhe njëherë atë ditë të dhimbshme kur terrorizmi goditi zemrën e Amerikës duke marrë rreth 3000 jetë....

Lexo lajmin e plotë

George W. Bush kujton 11 Shtatorin: Kuptuam se gjithçka do të ndryshonte, por solidariteti i asaj kohe nuk ekziston më në Amerikë

18:42 • 11 Shtator 2021

George W. Bush kujton 11 Shtatorin: Kuptuam se gjithçka do të ndryshonte, por solidariteti i asaj kohe nuk ekziston më në Amerikë

Në 11 shtator, presidenti i atëhershëm amerikan, George W. Bush, njoftohet për atentatet në Nju Jork teksa gjendet në një takim në një shkollë fillore në Florida, duke i treguar fëmijëve një përrallë. Hutimi i tij në ato momente, aq sa filloi të mbante librin...

Lexo lajmin e plotë

Video
18:20 • 11 Shtator 2021
Kostreci: Moment reflektimi, por edhe fillimi i një qasje tjetër të politikbërjes amerikane në botë
Video
18:16 • 11 Shtator 2021
11 Shtatori, 20 vite më pas. Edicion special i A2 CNN
Si ndryshoi bota pas 11 Shtatorit?

18:07 • 11 Shtator 2021

Si ndryshoi bota pas 11 Shtatorit?

Gjithçka ishte në paqe të plotë… Më pas mbretëroi kaosi, frika dhe terrori… 11 shtator 2001, një datë që pavarësisht gjithçkaje, të gjithë e mbajnë mend mirë se ku ishin, çfarë po bënin dhe çfarë po shikonin në momentin kur mediat ndërprenë transmetimet për të...

Lexo lajmin e plotë

T’u shpjegosh 11 Shtatorin personave që kanë lindur pas 11 Shtatorit

17:14 • 11 Shtator 2021

T’u shpjegosh 11 Shtatorin personave që kanë lindur pas 11 Shtatorit

Si ja tregoni sot historinë e 11 Shtatorit, dikujt që ka lindur pas vitit 2001? Përgjatë këtyre 20 viteve, një brez i ri është rritur duke lexuar në libra historie e internet gjithçka ndodhi të martën e 11 Shtatorit. Në qytetin e Nju-Jorkut, një muze...

Lexo lajmin e plotë

Heronjtë e fluturimit ‘93

17:00 • 11 Shtator 2021

Heronjtë e fluturimit ‘93

E martë 11 shtator, 2001. Në orën 10:03, avioni i United Airlines bie në fushë në Pensilvani. Avioni i rrëmbyer nga terroristët gjatë fluturimit, duhet të godiste Kapitolin. Gjatë fluturimit, pasagjerët telefonuan familjarët. Përmes tyre, mësuan se 2 avionë të tjerë ishin përplasur me Kullat...

Lexo lajmin e plotë

11 Shtatori i Fatos Tarifës: Ishte periudha e afrimit të madh Shqipëri-SHBA

16:43 • 11 Shtator 2021

11 Shtatori i Fatos Tarifës: Ishte periudha e afrimit të madh Shqipëri-SHBA

Kishte 3-4 muaj që kishte mbërritur në Uashington, si ambasador i Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vetëm 2 muaj që i dorëzuar kredencialet presidentit Bush. “Ishte një ditë e zakonshme pune, atje mësova çfarë ndodhi. Lajmin e mësova nga Europa. Ksenofon Krisafi,...

Lexo lajmin e plotë

Video
16:32 • 11 Shtator 2021
20 vitet pas sulmeve të 11 Shtatorit
Heronjtë e 11 Shtatorit…

16:26 • 11 Shtator 2021

Heronjtë e 11 Shtatorit…

Heroizmi mund të shihej kudo në Nju-Jork më 11 shtator, por pak dolën gjallë nga kullat për të treguar historitë e tyre të vetëmohimit dhe mbijetesës. Kapiteni i divizionit 6 të zjarrfikësve të Nju-Jorkut, Jay Jonas ishte në mesin e atyre pak njerëzve që ndodhej...

Lexo lajmin e plotë

Video
15:50 • 11 Shtator 2021
Ceremonia e 11 Shtatorit, Bruce Springsteen nderon viktimat me këngën e tij
Mbahet ceremonia e 11 Shtatorit, mungojnë Donald Trump dhe George Bush

15:37 • 11 Shtator 2021

Mbahet ceremonia e 11 Shtatorit, mungojnë Donald Trump dhe George Bush

Presidenti amerikan Joe Biden dhe Zonja e parë Jill Biden, morën pjesë këtë të shtunë në ceremoninë përkujtimore të 20-vjetorit të sulmeve terroriste të 11 Shtatorit. Ata ishin të pranishëm ceremoninë fillestare në Nju-Jork, në vendin ku ngriheshin Kullat Binjake, të rrafshuara pas përplasjes së...

Lexo lajmin e plotë

“11 Shtatori ende po vret”, avokati tregon pasojat që po vuajnë ata që dhanë ndihmën e parë

15:11 • 11 Shtator 2021

“11 Shtatori ende po vret”, avokati tregon pasojat që po vuajnë ata që dhanë ndihmën e parë

“Njerëzit po vdesin akoma për shkak të ndërlikimeve shëndetësore të lidhura me sulmet terroriste të 11 Shtatorit”. Kështu shprehet për CNN John Feal, i cili ka qenë një nga personat që kanë dhënë ndihmën e parë pasi u rrëzuan Kullat Binjake, 20 vite më parë....

Lexo lajmin e plotë

“Ka qenë pa dyshim dita më e gjatë që kam kaluar si gazetar”

14:58 • 11 Shtator 2021

“Ka qenë pa dyshim dita më e gjatë që kam kaluar si gazetar”

Pamjet dramatike që vinin nga Shtetet e Bashkuara atë 11 Shtator, shumë prej nesh ashtu sikurse e gjithë pjesa tjetër e botës, i pamë përmes rrjetit prestigjioz CNN. Si reporterë, por edhe banorë të Shteteve të Bashkuara, ata që raportonin nga terreni atë ditë, me...

Lexo lajmin e plotë

Çfarë ndodhi më 11 Shtator?

14:40 • 11 Shtator 2021

Çfarë ndodhi më 11 Shtator?

Mëngjesin e 11 shtatorit të vitit 2001, 19 terroristë Islamikë të Al Qaeda-s, morën peng 4 avionë pasagjerësh të nisur nga Boston, Njuark dhe Uashington dhe i përdorën ato si raketa gjigante për të sulmuar godina simbolike në SHBA. 2 kullat ikonë të Nju-Jorkut u...

Lexo lajmin e plotë

Sulmet e 11 shtatorit, Johnson: Terroristët nuk e lëkundën besimin në liri e demokraci

14:40 • 11 Shtator 2021

Sulmet e 11 shtatorit, Johnson: Terroristët nuk e lëkundën besimin në liri e demokraci

Sulmet e 11 shtatorit të vitit 2001 në Shtetet e Bashkuara nuk arritën të përçanin ata që besonin në liri dhe demokraci. Kështu u shpreh kryeministri britanik Boris Johnson në një videomesazh me rastin e 20 vjetorit të ngjarjes. “Edhe pse terroristët imponuan barrën e...

Lexo lajmin e plotë

Sulmet terroriste të 11 shtatorit: Amerika kujton viktimat, 20 vjet më pas

14:40 • 11 Shtator 2021

Sulmet terroriste të 11 shtatorit: Amerika kujton viktimat, 20 vjet më pas

Amerika kujton sot një prej kapitujve më të errët në historinë e saj, sulmet terroriste të 11shtatorit. Ceremoni të ndryshme përkujtimore do të zhvillohen me rastin e 20-vjetorit të tragjedisë, me presidentin amerikan Joe Biden që do të vizitojë të treja zonat ku u ndezën...

Lexo lajmin e plotë

Kim përkujton sulmet e 11 shtatorit: Nuk do t’i harrojmë ata që humbën jetët. Do t’i kujtojmë aleatët si Shqipëria

14:40 • 11 Shtator 2021

Kim përkujton sulmet e 11 shtatorit: Nuk do t’i harrojmë ata që humbën jetët. Do t’i kujtojmë aleatët si Shqipëria

Në 20 vjetorin e sulmeve terroriste kundër Shteteve të Bashkuara, ambasadorja amerikane në vendin tonë, Yuri Kim nuk harron të shprehë mirënjohjen për Shqipërinë, si një vend i NATO-s që ka qëndruar krah SHBA-së. Në një postim në rrjetet sociale ajo shprehet: “Ne nuk do...

Lexo lajmin e plotë

20 vite nga sulmet terroriste, Meta përkujton dëshmorin shqiptar të rënë në Kandahar

14:40 • 11 Shtator 2021

20 vite nga sulmet terroriste, Meta përkujton dëshmorin shqiptar të rënë në Kandahar

Në mesazhin e tij për të përkujtuar sulmet e 11 shtatorit të 20 viteve më parë, presidenti Ilir Meta zgjodhi të kujtojë dëshmorin shqiptar Feti Vogli, që ra në krye të detyrës gjatë misionit luftarak “EAGLE 4” në Kandahar të Afganistanit në shkurt 2012-ës. Kreu...

Lexo lajmin e plotë

20 vjet nga 11 shtatori, Nikolla: Strehimi i afganëve, “Defender 21” dhe G5 tregojnë që Shqipëria qëndron në krah të SHBA

14:40 • 11 Shtator 2021

20 vjet nga 11 shtatori, Nikolla: Strehimi i afganëve, “Defender 21” dhe G5 tregojnë që Shqipëria qëndron në krah të SHBA

Kryetarja e sapozgjedhur e Kuvendit të Shqipërisë Lindita Nikolla i është bashkuar liderëve të tjerë të politikës shqiptare për të përcjellë mesazhin përkujtimor të sulmeve të 11 shtatorit të 20 viteve më parë. Në mesazhin e kryeparlamentares  theksohet se sulmet e 11 shtatorit ishin akt...

Lexo lajmin e plotë

20 vjet nga sulmet e 11 shtatorit, Rama: Do të mbetet një ditë kujtese dhe vetëdijeje

14:40 • 11 Shtator 2021

20 vjet nga sulmet e 11 shtatorit, Rama: Do të mbetet një ditë kujtese dhe vetëdijeje

“20 vjet më parë, 11 shtatori hyri në histori si dita e zezë e sulmit të egër të urrejtjes barbare kundër qytetërimit tonë, duke goditur mizorisht simbolin e tij, Amerikën, mu në zemrën e saj”. Kështu e nis mesazhin e tij përkujtimor për sulmet e...

Lexo lajmin e plotë

20 vjet nga sulmet e 11 shtatorit, Basha: Qëndrojmë në krah të SHBA në luftën kundër terrorizmit

14:40 • 11 Shtator 2021

20 vjet nga sulmet e 11 shtatorit, Basha: Qëndrojmë në krah të SHBA në luftën kundër terrorizmit

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i është bashkuar përkujtimit të viktimave të sulmeve të 20 shtatorit të 20 viteve më parë. Në një mesazh të shpërndarë në rrjetet sociale, shefi i selisë blu shprehet se qëndron në krah të partnerit strategjik të Shqipërisë në...

Lexo lajmin e plotë

Faqet e para të gazetave ndërkombëtare pas 11 shtatorit 2001

14:40 • 11 Shtator 2021

Faqet e para të gazetave ndërkombëtare pas 11 shtatorit 2001

Fotot dhe titujt në faqen e parë të gazetave në të gjithë botën raportuan sulmin në kullat binjake 20 vjet më parë. Faqet historike, të stampuara në kujtesën e atyre që jetuan ato ditë. Po ju sjellim një kolazh me foto nga titujt që hapën...

Lexo lajmin e plotë

20 vjet nga 11 shtatori: Amerika përkujton sulmet terroriste, për herë të parë pa luftë. Biden apelon për unitet

14:40 • 11 Shtator 2021

20 vjet nga 11 shtatori: Amerika përkujton sulmet terroriste, për herë të parë pa luftë. Biden apelon për unitet

“Ndërsa vazhdojmë të shërohemi nga kjo tragjedi, ne e dimë me siguri se nuk ka asgjë që Amerika nuk mund të kapërcejë. Farërat e kaosit, të mbjella atë shtator nga ata që donin të na lëndonin, përkundrazi, kanë lulëzuar në fushat e shpresës për një...

Lexo lajmin e plotë

Kliko për lajme të reja