NË PËRDITËSIM

Afera e inceneratorëve

Çfarë duhet të dini për aferën e inceneratorëve?

Monika Kryemadhi si një prej aktoreve politike që kanë bërë kallëzimet për aferën e inceneratorëve në SPAK, përshëndeti veprimet e sotme, veprime, sipas së cilës, tregojnë se faktet që ka publikuar janë të pamohueshme. “Por, drejtësia nuk duhet të veprojë me regji dhe favorizime klienteliste!”, deklaroi ish-kryetarja e Lëvizjes Socialiste...

11 urdhërarreste çuan në pranga 5 persona të përfshirë në aferën e incineratorit të Fierit, ndërsa 6 të tjerë vijojnë të jenë në kërkim pas dyshimeve të prokurorisë se kanë marrë shuma deri në 4 milionë euro për të raportuar punime të pakryera. Nga hetimet ka rezultuar se fillimisht Ministria...

Apeli i Posaçëm la në burg ish-ministrin e Mjedisit Lefter Koka i arrestuar për korrupsion lidhur me aferën e  inceneratorit të Fierit. Gjykata refuzoi kërkesën e Kokës për masë më të butë sigurie duke lënë ne fuqi vendimin e shkallës së parë. Ankimimi  u bë me pretendimin se Koka  nuk...

Vendimi për masën e sigurisë ndaj për ish-ministrit të Mjedisit, Lefter Koka, lidhur me akuzat për inceneratorin e Fierit, pritet të jepet ditën e mërkurë. Koka ka kërkuar masë më të butë sigurie me pretendimin se ka respektuar ligjin. Avokati i ish-ministrit, Përparim Kulluri, tha se Lefter Koka nuk ka...

Ish-ministri Lefter Koka provon më 17 maj në Gjykatën e Posaçme të Apelit të kërkojë lirinë. Apeli caktoi këtë datë për seancën gjyqësore ku do të shqyrtojë kërkesën për liri nga masa e “arrestit në burg” të ish-ministrit të mjedisit të akuzuar për “korrupsion”, “shpërdorim të detyrës” dhe “pastrim të...

Pesë muaj pasi u prangos nga hetimet e SPAK për inceneratorët, Lefter Koka dha për herë të parë shpjegime të hollësishme mbi akuzat e ngritur kundër tij. Pas orës 10:00 të se premtes, në një zyrë në katin e nëndheshëm të SPAK, Koka qëndroi për 4 orë para dy oficerëve...

Për gati dy orë me radhë ish-deputeti i Partisë Socialiste, Alqi Bllako dha shpjegime të enjten në SPAK për akuzat e ngritura ndaj tij në hetimin për inceneratorin e Fierit. Bllako u shoqërua në godinën e Prokurorisë së Posaçme nga burgu 313, ku qëndron prej dy javësh, pas arrestimit të...

Ish-ministri i Mjedisit, Lefter Koka, mbi të cilin rëndojnë dy masa sigurie “arrest në burg”, është zhvendosur në paraburgimin e Durrësit. Burimë për A2 CNN pranë SPAK bënë me dije se lëvizja e Kokës është bërë pas lënies në paraburgim të ish-deputetit Alqi Bllako dhe shmangien e kontaktit të tyre...

Nëse do të lihej i lirë, ish-ministri i Mjedisit, Lefter Koka, rrezikon të kryejë krime të rënda, ose të njëjta me ato për të cilat po hetohet nga SPAK. Ky është thelbi i arsyetimit të gjykatave të Posaçme, për lënien në qeli të ish-ministrit të Mjedisit, Lefter Koka, i akuzuar...

Ish-ministri i Mjedisit, Lefter Koka, ka humbur një tjetër betejë me drejtësinë. Gjykata e Lartë refuzoi kërkesën e tij për lirim nga qelitë e paraburgimit, ku qëndron prej 16 dhjetorit të vitit të kaluar. Ish-ministri kundërshtoi në Gjykatën e Lartë masën e sigurisë “arrest në burg” të dhënë nga Apeli...

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Damian Gjiknuri, tha se nuk kishte ndjesi të mira kur sheh që një ministër dhe një deputet i maxhorancës kanë përfunduar në qeli, të akuzuar për korrupsion. “Nuk më vjen mirë, sepse hidhet baltë edhe mbi punë të mira të bëra nga qeveria”, tha...

Drejtoria e  Përgjithshme e Policisë së Shtetit ka përgënjeshtruar lajmet e publikuara në media, mbi arratisjen e ish-deputetit socialist, Alqi Bllako. Në një njoftim të fundit, policia sqaron se ky shtetas ndodhet në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë që prej mbrëmjes së djeshme. “Sqarojmë se shtetasi Alqi Bllako është vetëdorëzuar...

Efektivë të forcave operacionale shkuan në banesën e ish-deputetit socialist, Alqi Bllako, në orët e para të mëngjesit për të mbikqyrur lëvizjet e tij. Edhe pse pritej që ashtu si dorëheqja edhe arrestimi të kryhej sipas procedurave rezultoi që të mos ndodhte ashtu. Pas zbardhjes së vendimit të masës së...

Pesë nga të akuzuarit e SPAK pas hetimit për inceneratorin e Fierit u përballën me gjykatën për vlerësimin e masave të sigurisë. Gjyqtarja Irena Gjoka la të pandryshuara masat e firmosura prej saj në mungesë, duke lënë të pandryshuara masën e sigurisë “arrest në burg” për katër prej tyre dhe...

Gjykata Posaçme lë të pandryshuara masat e sigurisë ndaj të arrestuarve për inceneratorin e Fierit. Bëhet fjalë për shtatë masa “arrest ne burg” dhe dy “arrest në shtëpi”, për dy të akuzuarat e gjinisë femërore. U caktuan masa të sigurimit për shtetasit: Lefter Koka, ish-ministër i Mjedisit, arrest në burg...

Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar (GJKKO) konfirmon zyrtarisht që SPAK i ka dorëzuar kërkesën për caktim mase sigurie “arrest me burg” për ish-deputetin Alqi Bllako. Bllako nuk është më deputet i Kuvendit të Shqipërisë, por subjekt i institucioneve ligjzbatuese. Ish-deputeti socialist dha...

Jorida Tabaku kryesoi komisionin parlamentar të ngritur atë që opozita e quan afera korruptive e inceneratorëve. Sipas saj, që në nisje të procedurave për inceneratorin e Elbasanit, që ishte i pari impiant i ngritur, u bë e qartë që kishte probleme. “Fakti që pas inceneratorit të Elbasanit, i njëjti aplikues,...

Inceneratorët janë rikthyer në qendër të debatit publik, pas kërkesës së SPAK për të arrestuar Alqi Ballkon, deputetin e Partisë Socialiste, i cili pak orë më parë dorëzoi edhe mandatin. Një hetim që ka muaj që ka nisur tashmë dhe në fokus janë inceneratorët e Elbasanit dhe Fierit, ndërsa për...

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, e ftuar në emisionin Debat nga Alba Alishani në A2 CNN, teksa foli për inceneratorët, u shpreh se Klodian Zoto ka fituar 16 milionë euro me një kompani të hapur vetëm për administrimin e mbetjeve. Sipas Kryemadhit, këto para kanë shkuar në...

Alqi Bllako nuk e priti mbledhjen e Këshillit të Mandateve, por dorëzoi mandatin e deputetit dy orë para mbledhjes. Këtë veprim të tij, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, e ftuar në Debat nga Alba Alishani në A2 CNN, e ka cilësuar si një pranim të gjykimit të shkurtuar nga Bllako....

“Me vullnetin tim të plotë dorëzoj mandatin parlamentar si deputet i Partisë Socialiste”. Kjo është një pjesë e tekstit nga kërkesa që Alqi Bllako ka dorëzuar sot me postë në Kuvendin e Shqipërisë për të vënë në dije dorëzimin e mandatit të deputetit. Lënia e mandatit nga Bllako erdhi pasi...

Prokuroria e Posaçme kërkoi arrestimin e deputetit socialist Alqi Bllako. SPAK e akuzon atë për falsifikim të dokumenteve për inceneratorin e Fierit, në bashkëpunim me ish-ministrin e atëhershëm, Lefter Koka, në kohën kur ishte sekretar i përgjithshëm i Ministrisë së Mjedisit. Sipas prokurorisë së Posaçme, dy ish-zyrtarët e lartë akuzohen...

Në Dita Jonë me Blendi Salaj dhe Aulona Minga. I ftuar: Besar Likmeta, kryeredaktor i BIRN

Alqi Bllako ka dorëzuar mandatin e deputetit pas kërkesës së SPAK ndaj Kuvendit për të autorizuar arrestimin e tij si i përfshirë në aferën e inceneratorit të Fierit. Në një postim në Facebook, Bllako shkruan se nuk kërkon asnjë trajtim ndryshe edhe pse është deputet dhe se Kuvendi nuk ka...

“Afera e inceneratorëve është një skemë piramidale, më e madhja në Shqipëri që prej vitit 1997”. Kështu e etiketoi gazetari Gjergj Erebara çështjen më të nxehtë të kronikës dhe politikës, atë të kontratave koncesionare të inceneratorëve të Tiranës, Fierit dhe Elbasanit. Sipas tij, çdo ditë po dalin prova edhe më...

Para pak javësh, kur inceneratorët po hetoheshin në Kuvend, seanca dëgjimore e kryeministrit u shndërrua në një maratonë të vërtetë batutash. Por mesazhet që donte të theksonte, ishin të qarta mbi vizionin e tij për mjedisin, përgjegjësitë individuale të shkelësve të ligjit dhe koston 430 milionë euro të tre kontratave.

Që aksioni i SPAK të ketë sukses duhet të arrestohen peshqit e mëdhenj. Partia Demokratike shprehet se urdhërarrestet e deritanishme nuk përfaqësojnë autorët e vërtetë të aferës së inceneratorëve duke akuzuar zyrtarët e lartë të qeverisë si të përfshirë në këtë çështje. Belind Këlliçi kërkoi nga maxhoranca të jap menjëherë autorizimin për arrestimin e Alqi Bllakos.

Që nga viti 2013, zgjedhje në të cilat Partia Socialiste erdhi në pushtet, maxhoranca është dashur të përballet me beteja ligjore e publike kur prokuroria ka kërkuar arrestimin e deputetëve të saj. Viti 2015 do të shënojë edhe fillimin e kërkesave për arrestimin e deputetëve socialistë. I pari që ra...

Korrupsioni në dosjen e incineratorëve ka bërë që SPAK të vijojë me urdhërarrestet ndërkohë që Kuvendit i është kërkuar heqja e i muniteteit të deputetit socialist Alqi Bllako. I dyshuar si i përfshirë në marrjen e shumave të mëdha të parave në mënyrë të jashtëligjshme, nga të dhënat e sistemit...

“Njihuni me Alqi Bllakon, ai është dëshmia se po të punosh fort, mund t’i arrish qëllimet e tua në jetë”. Ky është mesazhi me të cilin prezantohej asokohe kandidati për deputet i Partisë Socialiste, në fushatën e zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit. Rrugëtimi politik i Alqi Bllakos nis në vitin...

Pas kërkesës së SPAK drejtuar kuvendit për arrestimin e deputetit socialist, Alqi Bllako, ka reaguar Kryetari i Grupit Parlamentar të PS-së Taulant Balla i cili theksoi se Partia Socialiste nuk do shërbejë si zyrë avokatie për askënd. Balla njoftoi se kryetarja e Kuvendit ka thirrur mbledhjen e këshillit të mandateve...

Arrestimi i një deputeti kërkon angazhimin e të gjithë Parlamentit, pasi deputetët gëzojnë një imunitet të veçantë. Kërkesa e SPAK-ut për arrestimin e Alqi Bllakos kërkon të paktën 71 vota pro në Parlament, ku deri në arritjen e seancës së votimit, do të duhet të zhvillohet debati parlamentar në Këshillin...

Pas urdhërarresteve të SPAK për çështjen e inceneratorëve, reagoi edhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi. Në një konferencë të jashtëzakonshme për mediat, ajo tha se për inceneratorët ka pasur kontrata të cilat janë jashtë kësaj fushe, ndërsa meritat për hetimet ia faturoi LSI-së, kurse komisionin hetimor e akuzoi për zvarritje...

Partia Demokratike, me anë të një deklarate për shtyp, i ka kërkuar kryeministrit Edi Rama që “të mos bllokojë kurrsesi kërkesën e prokurorisë për hetimin e njërës prej aferave më të mëdha të korrupsionit në Shqipëri”. “Sot, SPAK njoftoi se ka kërkuar heqjen e imunitetit të deputetit socialist, Alqi Bllako....

Pas urdhërarresteve të SPAK-ut për çështjen e inceneratorëve, ka reaguar edhe deputetja demokrate Jorida Tabaku, e cila udhëhoqi edhe komisionin hetimor për këtë çështje. Në një deklaratë për mediat Tabaku tha se arrestimet e sotme janë një hap përpara, por jo të mjaftueshme, pasi sipas saj nuk janë arrestuar persona...

Ish-kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar ndaj lajmit për arrestimet e reja, gjatë ditës së sotme në kuadër të skandalit të inceneratorëve. Sipas tij, “arrestimet e sotme, janë si rezultat i punës së jashtëzakonshme dhe profesionale të Partisë Demokratike në Komisionin Hetimor Parlamentar, por kjo nuk mjafton. Komisioni...

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar në Tiranë, ka nxjerrë në dritë të tjera detaje nga urdhërarrestet e lëshuara në lidhje me abuzimet me inceneratorët e Fierit dhe të Elbasanit. Akuza e SPAK-ut për deputetin Bllako është falsifikimi i dokumenteve për inceneratorin në kohën kur ishte sekretar...

Jorida Tabaku i kërkon Prokurorisë së Posaçme informacione mbi ecurinë e hetimeve për inceneratorët. Nëpërmjet një shkrese dërguar kreut të SPAK-ut, Arben Kraja, ish-kryetarja e Komisionit Hetimor nënvizon se raporti i përgatitur nga anëtarët e opozitës duhet të merret për bazë nga organi i akuzës. Në padinë e fundit të...

Partia Demokratike ka dërguar në SPAK një kallzim të gjatë, thuajse 80 faqe, të mbushur me 112 prova, sipas PD-së, “në lidhje me grupin e strukturuar kriminal, që ka punuar për abuzimin e 430 milionë eurove të lidhur me inceneratorët. Sipas nënkryetares së PD-së, Jorida Tabaku, ky kallzim penal është...

Një vit pasi Edi Rama kishte marrë mandatin e parë si kryeministër, qeveria shqiptare nisi strategjinë e saj për asgjësimin e mbetjeve nëpërmjet incenerimit, ndërkohë që më herët kishte anuluar importin e mbetjeve. Me një qeveri koalicioni, ku “Mjedisin” e kontrollonte aleati LSI, qeveria shqiptare vendosi të ndërtojë impiantin e...

Zyrtarisht merr fund Komisioni Hetimor për inceneratorët. Votimi në seancë tregoi se raporti i PD-së, i prezantuar nga Jorida Tabaku, u refuzua me votë edhe nga deputetët e opozitës, teksa mori 84 vota kundër në seancë. Sipas demokratëve, Komisioni zbuloi aferën prej 430 milionë eurosh të realizuar nga qeveria, ndërsa...

Pas gati tre muajsh qëndrimi në qelitë e paraburgimit ish-ministri i Mjedisit, Lefter Koka e ka zhvendosur betejën e tij për liri në Gjykatën e Lartë. Përmes një rekursi të depozituar në këtë gjykatë, ish-ministri i prangosur për shkak të akuzave penale lidhur me prokurimin dhe ndërtimin e inceneratorit të...

Pa surpriza u mbyll hetimi parlamentar për inceneratorët. Mazhoranca nuk pranoi qëndrimet e opozitës se është bërë afera e shekullit, duke i futur akuzat si mendim pakice. Pavarësisht kësaj, opozita kërkoi nga SPAK që të vijojë hetimet.  Rezultati i zgjedhjeve të 6 marsit mund t’i ketë dhembur më shumë se...

Partia Demokratike do të padisë kryebashkiakun e Tiranës Erion Veliaj për çështjen e inceneratorëve. Lajmin  eka dhënë nënkryetarja e PD Jorida Tabaku, që është edhe kreu i Komisionit Hetimor për Inceneratorët. “Komisioni i Inceneratorëve ka vërtetuar atë që PD ka thënë që në krye të herës gjatë kësaj kohe, qeveria...

Komisioni Hetimor për çështjen e skandalit të inceneratorëve në vend, te paktën për sa i përket koncesioneve të tyre, ka qenë tema kryesore e politikës së brendshme gjatë javës. Analisti Dritan Shano, i ftuar në emisionin “Intervistë”, duke shumë skeptik ndaj punimeve të këtij Komisioni.  “Nuk kam asnjë merak për...

Gjykata e Posaçme lë të pandryshuar masën e sigurisë “arrest në burg” për ish-ministrin e mjedisit, Lefter Koka. Ish-ministri po hetohet në këtë masë për akuzat e “korrupsionit” dhe “shpërdorimit të detyrës”, lidhur me inceneratorin e Elbasanit. Këtë të premte, Koka ka dalë para gjykatës për një seancë ku SPAK...

Dëshmia e kryeministrit Edi Rama në Komisionin Hetimor për inceneratorët u zhvendos ditën e enjte dhe në seancën e radhës së Kuvendit të Shqipërisë. Ministrja Elisa Spiropali falënderoi deputetët për ngritjen e këtij komisioni i cili më në fund bëri transparencë dhe hodhi poshtë akuzat e opozitës për 430 milionë...

Komisioni hetimor për inceneratorët u përfshi nga debatet mes kryeministrit Edi Rama dhe deputetit Luçiano Boçi, pasi ky i fundit e pyeti nëse ka një vendim të Këshillit të Ministrave për ndryshimin e Autoritetit Kontraktor në 2018. Deputeti i Elbasanit këmbënguli për të marrë përgjigjen kur pa se Rama po...

Ka vazhduar i ashpër debati mes kryeministrit Edi Rama dhe kryetares së Komisionit Hetimor për inceneratorët, Jorida Tabaku. Kreu i qeverisë dhe deputetja Tabaku, janë përplasur disa herë për mënyrën e drejtimit të seancës së komisionit dhe ndërprerjen e fjalës së njëri-tjetrit. “Nuk ju përgjigjem më. Jeni në shkelje të...

Kryeministri Rama pranoi në Komisionin Hetimor se ndërtimi i inceneratorëve nuk është i preferuar nga Bashkimi Europian dhe kjo gjë është raportuar dhe në raportet e fundit. Kreu i qeverisë sqaroi se në Shqipëri nuk janë ndërtuar inceneratorë, por impiante të përpunimit të mbetjeve dhe prodhimit të energjisë, sipas të...

Në nisje të dëshmisë së tij në Komisionin Hetimor për Inceneratorët, kryeministri Edi Rama ftoi drejtuesen e komisionit, Jorida Tabakun, që të mos bëjë pyetje mbi opinione, por mbi dokumente ligjore. Rama i tha Tabakut se debatin televiziv nuk duhet ta transportojë në këtë komision, të cilin e ka mbështetur...

Orjola Pampuri, nga Partia Demokratike, ka akuzuar ish-ministrat Ahmetaj dhe Gjiknuri se gënjyen, një ditë më parë, në Komisionin Hetimor për Inceneratorët. Pampuri, teksa ka publikuar disa dokumente nga sistemi TIMS, pretendon se aty vërtetohet se Mirel Mertiri, Klodian Zoto dhe Stela Gugallja nuk ishin të panjohur për qeveritarët dhe...

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Damian Gjiknuri në Komisionin Hetimor pranoi se njihet me Klodian Zoton, por mohoi që njohja e tij të ketë favorizuar aksionerin. Gjiknuri mohoi kategorikisht të ketë udhëtuar me ndonjërin prej aksionerëve të inceneratorëve. “Zonjën Gugallja nuk e njoh, zotin Mërtiri e njoh si fytyrë,...

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjitikës, Belinda Balluku, tha gjatë dëshmisë në Komisionin Hetimor për inceneratorët, që përfshirja e mbetjeve të Durrësit në impiantin e mbetjeve të Tiranës u bë pa amendimin e kontratës, për shkak se situata ishte emergjente. Balluku akuzoi demokratët se paragjykojnë çdo përgjigje të dëshmitarëve. “Na merrni...

Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku nuk pranoi t’i përgjigjej pyetjes së deputetit demokrat, Helidon Bushati, nëse do të miratonte apo jo kontratat për koncesionet e inceneratorëve, nëse do të kishte qenë ajo në krye të autoritetit kontraktues. “Nëse do të zhvillohej një procedurë e tillë, a do ta...

Kryetarja e komanduar e Bashkisë së Durrësit, Emiriana Sako, u largua nga Komisioni Hetimor për inceneratorët, pasi debatoi ashpër me anëtarët demokratë të Komisionit Hetimor për inceneratorët. Duke refuzuar t’i përgjigjej pjesës më të madhe të pyetjeve, Sako u tha demokratëve se do të merrnin përgjigjen e merituar në zgjedhjet...

Kryetarja e Komisionit Hetimor të Inceneratorëve, Jorida Tabaku, debatoi ashpër me nënkryetaren e komisionit, Ermonela Felaj, e cila kallëzoi penalisht Tabakun pasi, sipas saj, u takua me kreun e SPAK, Arben Kraja, pa u mandatuar nga komisioni. “E organizova atë takim pasi u mandatova nga ky komision”, tha Tabaku. “Je...

Jorida Tabaku, kryetare e Komisionit Hetimor për inceneratorët, ka takuar, mëngjesin e së hënës, kreun e SPAK, Arben Kraja. Pas takimit, Tabaku u shpreh se e kishte kërkuar ajo takimin për t’i shkuar deri në fund aferës së inceneratorëve. “Takimi ishte për t’i shkuar kësaj çështjeje deri në fund, për...

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, theksoi në një konferencë për shtyp se “tre nga anëtarët socialistë të komisionit të inceneratorëve janë të përfshirë vetë në etapa të ndryshme të aferës”. “E vërteta është se shqiptarëve u janë vjedhur 430 milionë euro dhe këta janë detyruar të firmosin kundër ligjit....

Lulzim Basha, kryetari i Partisë Demokratike, deklaroi në një konferencë për shtyp ditën e dielë, ku ishte së bashku me anëtarët e komisionit hetimor të inceneratorëve, se shqiptarëve u janë vjedhur, sipas tij, “430 milionë euro” në këtë aferë. “Vidhen dy lopë dhe e merr vesh e gjithë bashkia, akoma...