NË PËRDITËSIM

Afera e inceneratorëve

Çfarë duhet të dini për aferën e inceneratorëve?

Modeli përmes inceneratorëve që Shqipëria ka zgjedhur, jo vetëm që nuk është i duhuri, por mund ta kthejë vendin hapa pas në sfidën e menaxhimit të mbetjeve. Është ky vlerësimi i Bankës Botërorë në studimin e titulluar “Forcimi i qëndrueshmërisë së Modelit të Rritjes së Shqipërisë”, ku ngrihet shqetësimi se...

Kontrolli i Lartë i Shtetit gjen problematika të shumta me inceneratorin e Tiranës. Një raport paraprak auditimi i KLSH-së vlerëson se ky koncesion ka mungesa dhe paqartësi në lidhje me propozimin paraprak të projektit, kostot nuk janë përllogaritur saktë dhe nuk janë identifikuar qartë risqet, si dhe ka keqorientim të politikave...

Ambasadorja amerikane në vendin tonë, Yuri Kim, ka deklaruar se do ta ndjekë nga afër çështjen e inceneratorëve në vendin tonë. Në një postim në Twitter, ajo u bën thirrje autoriteteve dhe institucioneve të shqyrtojnë dhe të ndërmarrin veprimet e duhura për këtë çështje, ndërsa thekson se forcimi i institucioneve...

Sali Berisha, në “Intervistë” me Merita Haklajn, në A2 CNN, u shpreh se “arrestimi i Lefter Kokës nuk kishte qëllim tjetër vetëm për t’i vënë kapakun një kazani që zien, që është një nga aferat korruptive më të rënda të këtij shteti”. “Lefter Koka është hajduti i dobishëm. I çuan...

LSI dhe liderja e saj Monika Kryemadhi kanë qenë aktiv në denoncimin e skandalit të inceneratorëve, ndërkohë që një ish-eksponent i rëndësishëm i kësaj partie, Lefter Koka, rezulton i përfshirë në mënyrë direkte.   Sipas saj, e intervistuar nga Alba Alishani në “Debat”, fokusi nuk mund të jetë Koka.  “Nuk...

Gjykatën e Posaçme ka dhënë këtë të mërkurë masën e sigurisë arrest me burg për ish-ministrin e Mjedisit, Lefter Koka. Mbi të rëndojnë tri akuza, ajo e korrupsionit, shpërdorimit të detyrës dhe pastrimit të parave lidhur me çështjen e inceneratorëve. Në sallën e gjyqit, Koka ka mbajtur qëndrim mohues për...

Hetimi i SPAK për iceneratorin e Elbasanit çoi në pranga ish-ministrin e Mjedisit, Lefter Koka dhe shpalli në kërkim biznesmenët Klodian Zoto dhe Stela Gugallja. Ish-zyrtari i lartë Koka, ministër i LSI në qeverinë “Rama 1” u prangos në banesën e tij në Durrës dhe u dërgua në qelitë e...

Ish-ministri i Mjedisit, Lefter Koka, është vënë në pranga këtë të martë pas urdhrit të lëshuar nga SPAK. Ai akuzohet për “korrupsion”, “shpërdorim detyre” dhe “pastrim të produkteve të veprës penale”. Koka, ka qenë deputet i LSI, u shkëput nga kjo parti kur dorëzoi mandatet dhe iu bashkua Partisë Socialiste....