Kjo ngjarje ka përfunduar

Ikën amerikani i fundit nga Kabuli, Talebanët kontrollojnë gjithçka. 607 refugjatë afganë kanë mbërritur deri tani në Shqipëri

Çfarë duhet të dini për krizën në Afganistan?

Shtetet e Bashkuara të Amerikës u larguan përfundimisht nga Afganistani, kontrollin e vendit aziatik tashmë e kanë plotësisht Talebanët.

(Kush janë Talebanët?)

Disa mijëra afganë, bashkëpunëtor të Shteteve të Bashkuara dhe vendeve të NATO-s do të largohen nga vendi i tyre.

Shqipëria ka pranuar të strehojë disa prej tyre, kryeministri Edi Rama tha se do të jenë rreth 4000. Deri tani, në vendin tonë kanë mbërritur 607 refugjatë afganë, të strehuar në Tiranë dhe Durrës.

Thesari me vlerë 1 trilion dollarë i Afganistanit, të cilin e kërkon e gjithë bota, është në duart e Talebanëve

Kishin rrëmbyer biznesmenin, talebanët varin keqbërësit në mes të sheshit

21:36 • 25 Shtator 2021

Kishin rrëmbyer biznesmenin, talebanët varin keqbërësit në mes të sheshit

Talebanët kanë varur 4 persona në mes të sheshit ditën e sotme, të cilët kishin rrëmbyer një biznesmen bashkë me djalin e tij të vogël. Sher Ahmad Ammar, guvernatori i Heratit, tha se ata ishin vrarë gjatë shkëmbimit të zjarrit me forcat e rendit, kur...

Lexo lajmin e plotë

Largohen nga Kosova drejt SHBA-së 51 shtetas afganë

20:55 • 19 Shtator 2021

Largohen nga Kosova drejt SHBA-së 51 shtetas afganë

Kosova ka përcjellë sot  51 shtetas afganë të cilët erdhën për strehim të përkohshëm pas marrëveshjes së qeverisë me SHBA. Lajmin e konfirmoi vetë ministri i Brendshëm Xhelal Zvelça, sipas të cilit ata u zhvendosën përfundimisht në Amerikë, ku do të strehohen përfundimisht edhe personat...

Lexo lajmin e plotë

Urdhri i ri në Kabul: Femrat të qëndrojnë në shtëpi, punët do të zëvendësohen nga burrat

16:52 • 19 Shtator 2021

Urdhri i ri në Kabul: Femrat të qëndrojnë në shtëpi, punët do të zëvendësohen nga burrat

Kryebashkiaku i ri taleban i Kabulit në Afganistan u ka thënë punonjësve femra në qytet që të qëndrojnë në shtëpi, përderisa punët e tyre nuk mund të plotësohen ose zëvendësohen nga një burrë. Sipas Hamdullah Noman, talebanët e panë të nevojshme të ndalonin gratë të...

Lexo lajmin e plotë

BE shton 100 milionë euro ndihma për Afganistanin dhe 4 miliardë për klimën deri në 2027

11:49 • 15 Shtator 2021

BE shton 100 milionë euro ndihma për Afganistanin dhe 4 miliardë për klimën deri në 2027

Në fjalimin mbi gjendjen e Bashkimit në seancën plenare të Parlamentit Evropian, një çështje kryesore ishte edhe Afganistani. Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, njoftoi se do të rritet me 100 milionë ndihma humanitare në Afganistan për të shmangur krizën humanitare. “Unë dua...

Lexo lajmin e plotë

Pushteti përçan talebanët? Debate të ashpra për kabinetin e ri qeveritar në Afganistan

21:29 • 14 Shtator 2021

Pushteti përçan talebanët? Debate të ashpra për kabinetin e ri qeveritar në Afganistan

Zyrtarë të lartë talebanë kanë bërë me dije për mediat e huaja se një përplasje e madhe ka shpërthyer midis udhëheqësve të talebanëve për përbërjen e qeverisë së re afgane. Debati midis bashkëthemeluesit të grupit Mullah Abdul Ghani Baradar dhe një anëtari të kabinetit raportohet...

Lexo lajmin e plotë

Rregullat e talebanëve për vajzat që duan të ndjekin universitetin

11:12 • 13 Shtator 2021

Rregullat e talebanëve për vajzat që duan të ndjekin universitetin

Më 15 gusht, talebanët morën pushtetin në Afganistan, dhe një nga temat më shqetësuese ka qenë e drejta e grave dhe vajzave, pasi në regjimin e kaluar (1996-2001) e kanë pasur të ndaluar që të punonin ose studionin. Talebanët kanë premtuar që ajo kohë nuk...

Lexo lajmin e plotë

OKB kërkon 600 milionë dollarë për të shmangur krizën humanitare në Afganistan

10:19 • 13 Shtator 2021

OKB kërkon 600 milionë dollarë për të shmangur krizën humanitare në Afganistan

Kombet e Bashkuara do të mblidhen sot në Gjenevë të Zvicrës në një konferencë ndihme në përpjekje për të mbledhur më shumë se 600 milionë dollarë për Afganistanin, duke paralajmëruar për një krizë humanitare atje, pas marrjes nën kontroll të talebanëve. Edhe para se talebanët...

Lexo lajmin e plotë

Nuk ka vetëm kundër, manifestim pro talebanëve në Kabul

13:38 • 12 Shtator 2021

Nuk ka vetëm kundër, manifestim pro talebanëve në Kabul

Qindra gra të mbuluara totalisht nga koka te këmbët morën pjesë në një marshim në Kabul në mbështetje të regjimit të talebanëve. Gratë e veshura me të zeza, pjesa më e madhe e të cilave të reja, marshuan deri në universitetin e Kabulit me flamuj...

Lexo lajmin e plotë

Gjakderdhje në sulmin e fundit të SHBA në Kabul, dyshime për versionin amerikan

09:07 • 11 Shtator 2021

Gjakderdhje në sulmin e fundit të SHBA në Kabul, dyshime për versionin amerikan

Një video, e marrë nga New York Times, ngre dyshime për raketën e fundit të lëshuar nga Shtetet e Bashkuara para se të largohej nga Afganistani, ajo e 29 gushtit që vrau 10 afganë. Sipas versionit zyrtar, bastisja goditi një makinë që mbante eksploziv të...

Lexo lajmin e plotë

Rama për CNN: Pengesa për evakuimin e afganëve, një lojë brenda Afganistanit

20:51 • 09 Shtator 2021

Rama për CNN: Pengesa për evakuimin e afganëve, një lojë brenda Afganistanit

Një lojë brenda Afganistanit dhe jo mungesë të vullnetit nga ndonjë palë tjetër, është ajo që beson kryeministri Edi Rama sa i takon pengesave për evakuimin e shtetasve afganë në Shqipëri. Në një intervistë për CNN, kreu i qeverisë shqiptare u shfaq skeptik dhe tha...

Lexo lajmin e plotë

“Jeni me fat që nuk iu prenë kokat”, gazetarët në Afganistan tregojnë për rrahjet nga talebanët

17:46 • 09 Shtator 2021

“Jeni me fat që nuk iu prenë kokat”, gazetarët në Afganistan tregojnë për rrahjet nga talebanët

Gazetarët në Afganistan thonë se ata janë rrahur, ndaluar dhe fshikulluar nga talebanët kur përpiqeshin të mbulonin protestat. Fotografitë që qarkullojnë në internet tregojnë dy gazetarë nga gazeta Etilaatroz me rrahje dhe mavijosje pas arrestimit të tyre në kryeqytetin Kabul. Njëri prej tyre, Taqi Daryabi,...

Lexo lajmin e plotë

Kryhet fluturimi i parë me të huaj nga Kabuli që pas tërheqjes së SHBA

16:57 • 09 Shtator 2021

Kryhet fluturimi i parë me të huaj nga Kabuli që pas tërheqjes së SHBA

Rreth 200 njerëz, përfshirë amerikanët, kanë ikur nga Kabuli në operacionin e parë që kur forcat amerikane u larguan nga vendi. Fluturimi charter i Qatar Airways po udhëton drejt kryeqytetit të Katarit Doha dhe një fluturim i dytë është planifikuar të premten. Sekretari amerikan i...

Lexo lajmin e plotë

Talebanët u ndalojnë sportin grave: Ekspozon trupat e tyre

22:13 • 08 Shtator 2021

Talebanët u ndalojnë sportin grave: Ekspozon trupat e tyre

Talebanët kanë vendosur që gratë afgane të mos luajnë kriket apo ndonjë sport tjetër që “ekspozon trupat e tyre”. Nënkryetari i Komisionit të Kulturës Talebane, Ahmadullah Wasiq, e shpjegon këtë në një intervistë. “Unë nuk mendoj se gratë do të lejohen të luajnë. Ato mund...

Lexo lajmin e plotë

Afganistani, Demiraj: Katastrofë me pasoja të jashtëzakonshme, për shkak të dështimit politik dhe korrupsionit

21:48 • 08 Shtator 2021

Afganistani, Demiraj: Katastrofë me pasoja të jashtëzakonshme, për shkak të dështimit politik dhe korrupsionit

Një nga dështimet dhe katastrofat më të mëdha në drejtim të sigurisë dhe mbrojtjes, që do të ketë pasoja të jashtëzakonshme e ka konsideruar kolonel Dritan Demiraj, marrjen nën kontroll të Afganistanit nga talebanët. I ftuar ën Ditari në A2 CNN, ai tha se investimi...

Lexo lajmin e plotë

“Ushtarët e trajnuar nga Britania dhe SHBA tashmë luftojnë për talebanët”

10:58 • 08 Shtator 2021

“Ushtarët e trajnuar nga Britania dhe SHBA tashmë luftojnë për talebanët”

Një burim nga ushtria britanike bën me dije se shumë ushtarë afganë të trajnuar nga forcat amerikane dhe ato britanike tashmë kanë “dezertuar” dhe luftojnë përkrah talebanëve. Oficerët e ushtrisë britanike kanë analizuar kohët e fundit disa imazhe të talebanëve që përdorin armatimet e lëna...

Lexo lajmin e plotë

SHBA reagon për qeverinë e talebanëve: Ka disa të kërkuar, mungojnë gratë

09:20 • 08 Shtator 2021

SHBA reagon për qeverinë e talebanëve: Ka disa të kërkuar, mungojnë gratë

SHBA-ja ka reaguar për herë të parë për qeverinë e parakohshme të shpallur nga talebanët, një ditë më parë në Afganistan. Përmes një zëdhënësi të Departamentit të Shtetit, SHBA-ja shprehu shqetësimin për mungesën e grave në qeverinë e re të talebanëve, si dhe drejtimin e...

Lexo lajmin e plotë

Blinken do të dëshmojë në Kongres lidhur me tërheqjen nga Afganistani

21:49 • 07 Shtator 2021

Blinken do të dëshmojë në Kongres lidhur me tërheqjen nga Afganistani

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka pranuar të dëshmojë javën e ardhshme para një komisioni të Kongresit lidhur me tërheqjen e ushtrisë amerikane nga Afganistani në fund të luftës dy-dekadëshe, më e gjata në historinë e Shteteve të Bashkuara. Zëri i Amerikës raporton se...

Lexo lajmin e plotë

E ardhmja e pasigurt e berberëve të Kabulit

18:46 • 07 Shtator 2021

E ardhmja e pasigurt e berberëve të Kabulit

Berberët e Kabulit janë të shqetësuar nga ardhja e talebanëve në pushtet, pasi nuk kanë kujtime të mira nga hera e fundit që ata kishin pushtetin. Në periudhën 1996-2001, talebanët nuk lejonin që burrat të rruheshin ose të kishin modele flokësh si perëndimorët. Në atë...

Lexo lajmin e plotë

Talebanët shpallin qeverinë e re për Afganistanin: Rendi është zgjidhur, prioritet është zhdukja e varfërisë

19:19 • 07 Shtator 2021

Talebanët shpallin qeverinë e re për Afganistanin: Rendi është zgjidhur, prioritet është zhdukja e varfërisë

Talebanët kanë njoftuar një qeveri të përkohshme në Afganistan, e cila do të udhëhiqet nga një prej themeluesve të tyre dhe me një militant të kërkuar nga FBI si ministër i Brendshëm. Qeveria do të udhëhiqet nga Mullah Mohammad Hassan Akhund, me bashkë-themeluesin e talebanëve...

Lexo lajmin e plotë

Moska nuk do të marrë pjesë në takimin e ministrave të G7 për Afganistanin

17:01 • 07 Shtator 2021

Moska nuk do të marrë pjesë në takimin e ministrave të G7 për Afganistanin

Rusia nuk do të marrë pjesë në takimin ministror mbi Afganistanin më 8 shtator. Lajmi bëhet i ditur nga agjencia e lajmeve Interfax, që citon Ministrinë e Jashtme ruse. Më parë zëdhënësja e ministrit, Maria Zakharova, kishte vënë në dukje se nuk kishte qartësi nga...

Lexo lajmin e plotë

Një kamp në pistën e bazës ajrore, “qyteti” ku do të priten afganët në Gjermani

10:50 • 07 Shtator 2021

Një kamp në pistën e bazës ajrore, “qyteti” ku do të priten afganët në Gjermani

Baza ajrore amerikane e “Ramstein” është kthyer në një nga kampet më të mëdha në Europë për pritjen e emigrantëve afganë të larguar nga Kabuli. Brenda pak ditësh, një nga zonat më strategjike të SHBA-së në Europë është shndërruar në një qytezë që ka pritur...

Lexo lajmin e plotë

Afganistan, zëra për arratisjen e Saleh në Taxhikistan

21:23 • 06 Shtator 2021

Afganistan, zëra për arratisjen e Saleh në Taxhikistan

Pas ofensivës talebane në luginën Panshir, ish-nënpresidenti i Afganistanit, Amrullah Saleh, udhëheqës i rezistencës së bashku me Ahmad Massoud, do të kishte ikur në Taxhikistan. Korrespondentja e Al Jazeera Charlotte Bellis e raporton atë nga Kabuli, por lajmi nuk ka konfirmim të mëtejshëm për momentin...

Lexo lajmin e plotë

Evakuime shtesë nga Afganistani, largohen 4 amerikanë me konsensusin e talebanëve

20:14 • 06 Shtator 2021

Evakuime shtesë nga Afganistani, largohen 4 amerikanë me konsensusin e talebanëve

Katër amerikanë u larguan nga Afganistani në rrugë tokësore me konsensusin e talebanëve.     Kjo u njoftua nga një ekzekutiv amerikan për gazetarët që po shoqërojnë Sekretarin e Shtetit Antony Blinken në udhëtimin e tij në Katar. Këto janë largimet e para të organizuara nga qeveria...

Lexo lajmin e plotë

Johnson në Parlament: Do të bëjmë të pamundurën dhe do të punojmë me aleatët për një korridor të sigurt për afganët

18:06 • 06 Shtator 2021

Johnson në Parlament: Do të bëjmë të pamundurën dhe do të punojmë me aleatët për një korridor të sigurt për afganët

Qeveria britanike synon të bëjë gjithçka që mundet për të lejuar largimin nga Afganistani të atyre që janë në rrezik edhe pas tërheqjes nga NATO dhe për t’i dhënë azil kujtdo që ka bashkëpunuar me Londrën, ose ka të drejtë të pranohet në Mbretërinë e...

Lexo lajmin e plotë

Thyhet dhe pengesa e fundit, talebanët ngrenë flamurin në Panjshir

12:49 • 06 Shtator 2021

Thyhet dhe pengesa e fundit, talebanët ngrenë flamurin në Panjshir

Talebanët tashmë kanë marrë kontrollin në të gjithë territorin e Afganistanit, duke ngritur dhe flamurin e tyre në rajonin e Panjshirit, i cili konsiderohej si bastioni i fundit i rezistencës ndaj tyre. Mijëra militantë morën pjesë në një operacion që zgjati disa ditë në provincën...

Lexo lajmin e plotë

Lideri i rezistencës në Panjshir: Gati të negociojmë me talebanët

07:50 • 06 Shtator 2021

Lideri i rezistencës në Panjshir: Gati të negociojmë me talebanët

Lideri i opozitës afgane, që është duke i bërë rezistencë forcave talebane në Luginën e Panjshir, deklaroi se mirëpret propozimin e dijetarëve fetarë për negocimin e një marrëveshjeje për t’i dhënë fund luftimeve. Ahmad Massoud, kreu i Frontit Kombëtar të Rezistencës e bëri këtë deklaratë...

Lexo lajmin e plotë

Horror në Afganistan, talebanët vrasin policen shtatzënë

07:37 • 06 Shtator 2021

Horror në Afganistan, talebanët vrasin policen shtatzënë

Rrëfime horror vijojnë të vijnë nga Afganistan, i cili prej 15 gushtit drejtohet nga talebanët dhe ligji i tyre i Sharias. Një efektive policie, shtatzënë 8 muajshe, raportohet të jetë vrarë prej militantëve talebanë në Firozkoh, qendra e provincës së Ghor. Sipas mediave, gruaja e...

Lexo lajmin e plotë

Kosova do të strehojë afganë të papranueshëm?! Ambasada e SHBA rrëzon lajmin

22:47 • 04 Shtator 2021

Kosova do të strehojë afganë të papranueshëm?! Ambasada e SHBA rrëzon lajmin

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Prishtinë ka hedhur poshtë lajmet e publikuara në disa media se në Kosovë do të strehohen disa afganë që konsiderohen të papranueshëm për të hyrë në territorin amerikan. Përmes një deklarate, kjo ambasadë shprehet se raportimet e mediave kanë...

Lexo lajmin e plotë

Rihapet aeroporti i Kabulit, talebanët riparojnë pistën

19:51 • 04 Shtator 2021

Rihapet aeroporti i Kabulit, talebanët riparojnë pistën

Aeroporti i Kabulit rihapet nga një skuadër teknikësh, për herë të parë që pas largimit të trupave amerikane më 31 gusht. Lajmi vjen nga ambasadori i Katarit në Afganistan, sipas të cilit, pista është rihapur dhe po riparohet nga autoritetet talebane. Tashmë pista është gati...

Lexo lajmin e plotë

17 viktima nga festimet e talebanëve për marrjen e rajonit të Panjshir

16:53 • 04 Shtator 2021

17 viktima nga festimet e talebanëve për marrjen e rajonit të Panjshir

Agjencitë e lajmeve raportojnë se të paktën 17 persona kanë humbur jetën në Kabul gjatë festimeve të talebanëve për marrjen e kontrollit të rajonit të Panjshirit, i cili konsiderohej si bastioni i fundit i rezistencës kundër grupimit islamik. Ndonëse talebanët shpallën fitoren, nga ana e...

Lexo lajmin e plotë

Banorët e Kabulit: Të huajt të mos ndërhyjnë më, do të na çoni prapë në luftë

14:53 • 04 Shtator 2021

Banorët e Kabulit: Të huajt të mos ndërhyjnë më, do të na çoni prapë në luftë

Me mijëra njerëz janë larguar nga Afganistani dhe po aq po mundohen të largohen përmes kufijve tokësore. Ata që jetojnë ende aty shprehen se jetesa nuk është e lehteë. Frika më e madhe e tyre është diskriminimi nga talebanët, apo jetesa e papërballueshme për shkak...

Lexo lajmin e plotë

“Gjithçka u shkatërrua brenda natës”, vajzat afgane në Shqipëri: Plani i talebanëve të mbajnë njerëzit në errësirë

13:56 • 04 Shtator 2021

“Gjithçka u shkatërrua brenda natës”, vajzat afgane në Shqipëri: Plani i talebanëve të mbajnë njerëzit në errësirë

Rrëfimet e dy vajzave nga Afganistani të strehuara në Shqipëri janë publikuar sot në Facebook-un e kryeministrin Edi Rama. Ato tregojnë për vendimin që morën për të lënë vendin tyre dhe ëndrrat për të ardhmen, ndërsa falenderojnë Shqipërinë për mikpritjen. Hamosa dhe Nikba, të dyja...

Lexo lajmin e plotë

Poloni, ndërron jetë një tjetër fëmijë afgan nga kërpudhat helmuese

10:49 • 04 Shtator 2021

Poloni, ndërron jetë një tjetër fëmijë afgan nga kërpudhat helmuese

Një tjetër fëmijë afgan ka humbur jetën në Poloni pasi hëngri kërpudha helmuese. Mediat ndërkombëtare raportojnë se bëhet fjalë për vëllain e fëmijës që vdiq dy ditë më parë nga i njëjti shkak. Edhe pse si i ishte nënshtruar transplantit të mëlçisë, nuk ia doli...

Lexo lajmin e plotë

Rama në Itali për tragjedinë e Otrantos, flet për strehimin e afganëve: Mirëpritëm më shumë sesa shtetet e pasura

08:53 • 04 Shtator 2021

Rama në Itali për tragjedinë e Otrantos, flet për strehimin e afganëve: Mirëpritëm më shumë sesa shtetet e pasura

Nga Italia ku mori pjesë në një ceremoni në Otranto, pranë skulpturës “Katëri i Radës”,  kryeministri Edi Rama e vuri theksin te strehimi i afganëve në Shqipëri, ndërsa nuk kurseu falënderimet për mikpritjen që iu bë shqiptarëve nga italianët në fillim të viteve 90-të. Në...

Lexo lajmin e plotë

Raportime kontradiktore, talebanët festojnë rënien e Panjshirit, rezistenca mohon

21:41 • 03 Shtator 2021

Raportime kontradiktore, talebanët festojnë rënien e Panjshirit, rezistenca mohon

Tre burime të ndryshme nga talebanët raportuan të premten se militantët islamikë kanë marrë tashmë kontrollin e Luginës së Panjshir, e cila konsiderohej si bastioni i fundit i rezistencës ndaj tyre. Lajmi ende nuk është konfirmuar zyrtarisht, ndërkohë lideri i lëvizjes anti-talebane mohon që një...

Lexo lajmin e plotë

Brenda paradës ushtarake të talebanëve, arte marciale dhe jelekë me eksplozivë

19:40 • 03 Shtator 2021

Brenda paradës ushtarake të talebanëve, arte marciale dhe jelekë me eksplozivë

Luftëtarët talebanë tashmë kanë nisur propagandën përmes televizionit shtetëror, duke publikuar video nga parada ushtarake që u zhvillua një ditë pas largimit të ushtarit të fundit amerikan. Në video shihen talebanët ndërsa kryejnë arte marciale përpara drejtuesve dhe imazhe të armatimit që disponojnë, pjesa më...

Lexo lajmin e plotë

Putin për Afganistanin: Demokracia nuk mund të imponohet me forcë

14:11 • 03 Shtator 2021

Putin për Afganistanin: Demokracia nuk mund të imponohet me forcë

Presidenti rus Vladimir Putin e ka quajtur “katastrofë” situatën në Afganistan që pasoi tërheqjen e trupave perëndimore, duke thënë të premten se demokracia nuk mund të imponohet me forcë. Duke folur në një sesion plenar të Forumit Ekonomik Lindor, Putin tha se njerëzit kanë nevojë...

Lexo lajmin e plotë

Talebanët do të shpallin qeverinë e re, Baradar pritet të jetë në krye. Vijon rezistenca në Panjshir

13:14 • 03 Shtator 2021

Talebanët do të shpallin qeverinë e re, Baradar pritet të jetë në krye. Vijon rezistenca në Panjshir

Bashkëthemeluesi i lëvizjes Talebane, Mullah Baradar do të udhëheqë qeverinë e re afgane, e cila do të shpallet më vonë gjatë së premtes. Lajmin e bëjnë me dije burime të grupit Islamik. Poste te larta do te mbajne gjithashtu Mullah Mohamed Jakub, djalë i themelusit...

Lexo lajmin e plotë

Intensifikohen luftimet mbi luginën afgane të Panjshir

09:46 • 03 Shtator 2021

Intensifikohen luftimet mbi luginën afgane të Panjshir

Luftime të ashpra janë raportuar midis forcave talebane dhe militantëve të rezistencës në Luginën Panjshir të Afganistanit. Talebanët thanë se kishin marrë një territor dhe kishin shkaktuar humbje “të mëdha” në Frontin e Rezistencës Kombëtare (NRF). Por NRF tha se kishte kontrollin e të gjitha...

Lexo lajmin e plotë

Në Panjshir, atje ku të gjithë janë gati për të luftuar talebanët

20:10 • 02 Shtator 2021

Në Panjshir, atje ku të gjithë janë gati për të luftuar talebanët

Raportime të shumta vijnë nga rajoni i Panjshir në Afganistan, ku bëhet me dije se mijëra luftëtarë dhe ish-ushtarakë janë grumbulluar për të nisur një ofensivë ndaj talebanëve, të cilët prej 15 gushtit kontrollojnë vendin. Sipas një dëshmitari që nuk do të identifikohet, qindra gra...

Lexo lajmin e plotë

Sheiku Haibatullah Akhundzada drejt emërimit si udhëheqës suprem i Afganistanit

12:27 • 02 Shtator 2021

Sheiku Haibatullah Akhundzada drejt emërimit si udhëheqës suprem i Afganistanit

Pas tërheqjes së trupave të huaja, fillon të përvijohet e ardhmja e Afganistanit. Talebanët po përgatiten të emërojnë udhëheqësin fetar Haibatullah Akhundzada si autoritetin suprem të vendit. Sheiku do të ketë një titull të ngjashëm me atë të Ayatollah Khamenei, udhëheqësit suprem të Iranit. Mullah...

Lexo lajmin e plotë

Shkon në 644 numri i afganëve në Shqipëri, sot mbërritën edhe 37 të tjerë

08:24 • 02 Shtator 2021

Shkon në 644 numri i afganëve në Shqipëri, sot mbërritën edhe 37 të tjerë

Në orët e para të mëngjesit sot kanë mbërritur në aeroportin e Rinasit 37 shtetas afganë, duke e çuar në 644 numrin total të mbërritur në më shumë se një javë në Tiranë. Ministria e Punëve të Jashtme njofton se ata janë akomoduar në Qytetin...

Lexo lajmin e plotë

Talebanët besohet se zotërojnë mjete ajrore luftarake më shumë se 30% e vendeve të NATO-s

14:15 • 01 Shtator 2021

Talebanët besohet se zotërojnë mjete ajrore luftarake më shumë se 30% e vendeve të NATO-s

Pas largimit të forcave amerikane dhe atyre të NATO-s nga Afganistani, talebanët besohet se kanë arritur të marrin nën kontroll mjete luftarake tokësore dhe ajrore me vlerë miliona dollarë, duke rritur ndjeshëm fuqinë e tyre. Sipas një bilanci paraprak të mjeteve luftarake që kanë mbetur,...

Lexo lajmin e plotë

Pasiguri dhe frikë në Afganistan, mijëra njerëz në kufi, vendi rrezikohet nga kriza humanitare

15:30 • 01 Shtator 2021

Pasiguri dhe frikë në Afganistan, mijëra njerëz në kufi, vendi rrezikohet nga kriza humanitare

Turma njerëzish që duan të largohen nga Afganistani u mblodhën në kufij, e radhë të gjata u krijuan para bankave të mërkurën, teksa vakumi administrativ pas ardhjes në pushtet të talebanëve, po projekton në horizont një krizë humanitare. Militantët Islamikë janë fokusuar t’i mbajnë të hapura bankat,...

Lexo lajmin e plotë

Putin kritikon prezencën amerikane në Afganistan: Zero rezultat

12:36 • 01 Shtator 2021

Putin kritikon prezencën amerikane në Afganistan: Zero rezultat

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka kritikuar ashpër prezencën amerikane në Afganistan. Në një diskutim të hapur me studentët në Vladivostok, ai tha se Shtetet e Bashkuara patën zero rezultat në 20 vite mision në këtë shtet. “Për 20 vite, trupat amerikane ishin prezente në territorin...

Lexo lajmin e plotë

Sassoli, i zhgënjyer nga BE për afganët: Nuk mund të shtiremi se nuk na përket

12:14 • 01 Shtator 2021

Sassoli, i zhgënjyer nga BE për afganët: Nuk mund të shtiremi se nuk na përket

“Ne mbetëm shumë të zhgënjyer nga përfundimet e Këshillit të Punëve të Brendshme dje. Ne kemi parë vende jashtë Bashkimit Evropian të dalin për të mirëpritur azilkërkuesit afganë, por ne nuk kemi parë një vend anëtar të bëjë të njëjtën gjë”. Kështu u shpreh presidenti...

Lexo lajmin e plotë

Brenda fluturimit të fundit nga Kabuli, publikohen fotot e reja të ushtarëve amerikanë që lënë Afganistanin

12:12 • 01 Shtator 2021

Brenda fluturimit të fundit nga Kabuli, publikohen fotot e reja të ushtarëve amerikanë që lënë Afganistanin

Fotografi të reja u publikuan të martën ku tregohen momentet e fundit të forcave ushtarake amerikane në Afganistan. Fotot tregojnë momentet kur anëtarët e Divizionit të 82-të ajror ngjiten në avionin e fundit amerikan që u largua nga aeroportit të Kabulit. I fundit që ngjitet...

Lexo lajmin e plotë

Komandot afganë mund t’i bashkohen Ushtrisë Britanike

11:32 • 01 Shtator 2021

Komandot afganë mund t’i bashkohen Ushtrisë Britanike

Ish-udhëheqësit ushtarakë britanikë i kanë bërë thirrje qeverisë që të krijojë një regjiment të ri në Ushtrinë Britanike për forcat speciale afgane. Janë qindra komando afganë, të cilët janë stërvitur nga trupat britanike, që kanë mbërritur tashmë në Mbretërinë e Bashkuar në evakuimet e fundit...

Lexo lajmin e plotë

Rama: Qëndrimi i afganëve, i përkohshëm, por duhet kohë për të marrë vizën për në SHBA

09:41 • 01 Shtator 2021

Rama: Qëndrimi i afganëve, i përkohshëm, por duhet kohë për të marrë vizën për në SHBA

Kryeministri Edi Rama, në një intervistë për Radio BBC foli për periudhën se sa do të qëndrojnë afganët e evakuuar në vendin tonë. Sipas tij, qëndrimi i tyre është i përkohshëm, por për të marrë vizat amerikane do të duhet kohë. “Këta njerëz kanë mundësi të kualifikohen...

Lexo lajmin e plotë

Video horror, talebanët vrasin përkthyesin e amerikanëve dhe e varin në helikopter

22:27 • 31 Gusht 2021

Video horror, talebanët vrasin përkthyesin e amerikanëve dhe e varin në helikopter

Një video horror nga Afganistan ka pushtuar faqet e mediave ndërkombëtare, në të cilën shfaqet një burrë i varur në një helikopter “Black Hawk” që lëviz përreth Kabulit. Sipas raportimeve, dyshohet se viktima është një përkthyes i amerikanëve dhe se veprimi i talebanëve është për...

Lexo lajmin e plotë

Talebanët përdhunojnë dhe rrahin homoseksualin, nis persekutimi i kundërshtarëve

19:25 • 31 Gusht 2021

Talebanët përdhunojnë dhe rrahin homoseksualin, nis persekutimi i kundërshtarëve

Raportimet për aktet në rritje të dhunës së talebanëve ndaj kundërshtarëve dhe personave që nuk ndjekin rregullat e tyre, vijojnë të shtohen nga Afganistani dita-ditës. Një burrë i komunitetit gay u përdhunua dhe u rrah nga talebanët për të dhënë shembullin me mënyrën e re...

Lexo lajmin e plotë

“Tërheqja amerikane, një katastrofë”, Afganistani hyn në një epokë të re

16:25 • 31 Gusht 2021

“Tërheqja amerikane, një katastrofë”, Afganistani hyn në një epokë të re

Afganistani përballet me një realitet të ri. Pasiguria dhe e ardhmja e panjohur janë shqetësimet kryesore. Disa njerëz u larguan, ndërsa ka frikë të madhe se çfarë do tu ndodhë atyre që mbetën pas, teksa talebanët kanë marrë kontrollin e plotë të vendit. “Shumë nga...

Lexo lajmin e plotë

“Varrimi i Perëndimit”… Talebanët organizojnë ceremoninë tallëse pas largimit të avionëve të fundit

16:06 • 31 Gusht 2021

“Varrimi i Perëndimit”… Talebanët organizojnë ceremoninë tallëse pas largimit të avionëve të fundit

Talebanët në qytetin afgan Khost organizuan një ceremoni tallëse mortore, duke mbajtur në duar arkivole të improvizuar, të mbuluar me flamujt e Shteteve të Bashkuara, Mbretërisë së Madhe, NATO-s dhe Francës, për të festuar largimin përfundimtar të forcave të huaja nga vendi i tyre. Në...

Lexo lajmin e plotë

“Bashkëjetesa” në Qytetin Studenti, mikpritje dhe falënderime mes shqiptarëve dhe afganëve

15:47 • 31 Gusht 2021

“Bashkëjetesa” në Qytetin Studenti, mikpritje dhe falënderime mes shqiptarëve dhe afganëve

Mikpritje, përshëndetje dhe falënderime. Kështu mund të përmblidhet situata që përshkruajnë shqiptarë e afganë, në tre ditë bashkëjetesë në Qytetin Studenti. Basir Nadir, gazetar në Afganistan, së bashku me bashkëshorten dhe dy vajzat, prej 28 gushtit është akomoduar në konviktet e Qytetit Studenti. Tri ditë...

Lexo lajmin e plotë

Në pritje të armikut, stërvitja e luftëtarëve në bastionin e fundit të rezistencës afgane

13:53 • 31 Gusht 2021

Në pritje të armikut, stërvitja e luftëtarëve në bastionin e fundit të rezistencës afgane

Ndërkohë që në Kabul Talebanët pozonin me mjetet ushtarake të lëna pas nga amerikanët, në veri të kryeqytetit, të strehuar brenda fortesës së tyre, luftëtarët e rezistencës vijonin stërvitjen. Në fotot e publikuara nga AFP, shihen pjesëtarët e mbetur të forcave të sigurisë së Afganistanit,...

Lexo lajmin e plotë

“Skanimi” i afganëve, 607 refugjatëve u merren gjurmët e gishtërinjve

13:55 • 31 Gusht 2021

“Skanimi” i afganëve, 607 refugjatëve u merren gjurmët e gishtërinjve

Në një kohë që Shqipëria pret strehimin e afganëve të tjerë, 607 të ardhurit në vendin tonë i janë nënshtruar procesit të regjistrimit. Pas mbërritjes së avionit të parë me 121 shtetas afganë mësohet se procesi i regjistrimit të gjeneraliteteve të tyre marrja e shenjave...

Lexo lajmin e plotë

Emigrantët afganë, eksperti i sigurisë: Mes tyre mund të ketë agjentë të infiltruar

13:52 • 31 Gusht 2021

Emigrantët afganë, eksperti i sigurisë: Mes tyre mund të ketë agjentë të infiltruar

Mes emigrantëve afganë të mbërritur në Shqipëri për një qëndrim të përkohshëm, mund të ketë edhe persona që përbëjnë rrezik për vetë këtë komunitet, ose për sigurinë publike në vend. Sipas ekspertit të sigurisë, Ergys Muzhaqi, kalimi i tyre në një vend tranzitor para mbërritjes...

Lexo lajmin e plotë

Trump: Nëse nuk na kthejnë armët, t’i bombardojmë talebanët

12:01 • 31 Gusht 2021

Trump: Nëse nuk na kthejnë armët, t’i bombardojmë talebanët

Ish-presidenti amerikan Donald Trump kërkoi nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës që t’u kërkojnë talebanëve t’u kthejnë të gjitha armatimet dhe pajisjet që vlejnë miliarda dollarë. Nëse kjo kërkesë nuk pranohet, sipas Trump, Amerika duhet të pushtojë dhe të bombardojë edhe një herë Afganistanin. “Kurrë...

Lexo lajmin e plotë

Ikën ushtari i fundit amerikan, talebanët bëjnë inventarin e “plaçkës së luftës” dhe hedhin fishekzjarrë

12:56 • 31 Gusht 2021

Ikën ushtari i fundit amerikan, talebanët bëjnë inventarin e “plaçkës së luftës” dhe hedhin fishekzjarrë

Ushtria amerikane publikoi të hënën një fotografi të ushtarit të fundit amerikan që largohej nga toka afgane, si simbol i përfundimit të luftës 20-vjeçare të Shteteve të Bashkuara në vendin aziatik. Gjeneral Majori Chris Donahue, komandant i divizionit të 82-të të Forcave Ajrore, u pa...

Lexo lajmin e plotë

Mbërrijnë në Shkup 149 afganët e parë, vendi i tretë në rajon që strehon refugjatët

10:49 • 31 Gusht 2021

Mbërrijnë në Shkup 149 afganët e parë, vendi i tretë në rajon që strehon refugjatët

Maqedonia e Veriut bëhet vendi i tretë në rajon që mirëpret shtetasit afganë të larguar nga vendi pas marrjes nën kontroll të vendit nga talebanët, pas Shqipërisë dhe Kosovës. Rreth mesnatës së djeshme kanë mbërritur në aeroportin e Shkupit 149 refugjatët e parë. Ata janë...

Lexo lajmin e plotë

Kliko për lajme të reja