Kjo ngjarje ka përfunduar

Ikën amerikani i fundit nga Kabuli, Talebanët kontrollojnë gjithçka. 607 refugjatë afganë kanë mbërritur deri tani në Shqipëri

Çfarë duhet të dini për krizën në Afganistan?

Shtetet e Bashkuara të Amerikës u larguan përfundimisht nga Afganistani, kontrollin e vendit aziatik tashmë e kanë plotësisht Talebanët.

(Kush janë Talebanët?)

Disa mijëra afganë, bashkëpunëtor të Shteteve të Bashkuara dhe vendeve të NATO-s do të largohen nga vendi i tyre.

Shqipëria ka pranuar të strehojë disa prej tyre, kryeministri Edi Rama tha se do të jenë rreth 4000. Deri tani, në vendin tonë kanë mbërritur 607 refugjatë afganë, të strehuar në Tiranë dhe Durrës.

Thesari me vlerë 1 trilion dollarë i Afganistanit, të cilin e kërkon e gjithë bota, është në duart e Talebanëve

Talebanët kanë vrarë liderin e ISIS-K përgjegjës për sulmin vetëvrasës të vitit 2021 në aeroportin e Kabulit, gjatë të cilit u vranë 13 amerikanë dhe 170 civilë, ndërsa njerëzit po përpiqeshin të largoheshin nga vendi pasi talebanët morën kontrollin. Lajmi është raportuar nga mediat ndërkombëtare, sipas të cilave, inteligjenca amerikane...

Aktivistja 29-vjeçare dhe pedagogia e ekonomisë Frozan Safi u qëllua për vdekje në Afganistan. Ajo është mbrojtësja e parë e të drejtave të grave, që vritet që kur talebanët u kthyen në pushtet në Kabul rreth 3 muaj më parë. Ajo ishte zhdukur prej rreth dy javësh, më 20 tetor,...

Udhëheqësi suprem dhe misterioz i talebanëve, Mullah Hibatullah Akhundzada, dalja publike e të cilit nuk ishte zyrtarizuar kurrë që nga emërimi i tij në vitin 2016, mori pjesë në një ceremoni mbrëmë në Kandahar, në jug të Afganistanit. Lajmin e kanë konfirmuar zyrtarët talebanë. “Komandanti i besimtarëve, Sheikh Hibatullah Akhundzada,...

Talebanët kanë varur 4 persona në mes të sheshit ditën e sotme, të cilët kishin rrëmbyer një biznesmen bashkë me djalin e tij të vogël. Sher Ahmad Ammar, guvernatori i Heratit, tha se ata ishin vrarë gjatë shkëmbimit të zjarrit me forcat e rendit, kur po përpiqeshin të largoheshin nga...

Kosova ka përcjellë sot  51 shtetas afganë të cilët erdhën për strehim të përkohshëm pas marrëveshjes së qeverisë me SHBA. Lajmin e konfirmoi vetë ministri i Brendshëm Xhelal Zvelça, sipas të cilit ata u zhvendosën përfundimisht në Amerikë, ku do të strehohen përfundimisht edhe personat e tjerë që ndodhen në...

Kryebashkiaku i ri taleban i Kabulit në Afganistan u ka thënë punonjësve femra në qytet që të qëndrojnë në shtëpi, përderisa punët e tyre nuk mund të plotësohen ose zëvendësohen nga një burrë. Sipas Hamdullah Noman, talebanët e panë të nevojshme të ndalonin gratë të punonin për një kohë të...

Në fjalimin mbi gjendjen e Bashkimit në seancën plenare të Parlamentit Evropian, një çështje kryesore ishte edhe Afganistani. Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, njoftoi se do të rritet me 100 milionë ndihma humanitare në Afganistan për të shmangur krizën humanitare. “Unë dua të jem e qartë. Ne...

Zyrtarë të lartë talebanë kanë bërë me dije për mediat e huaja se një përplasje e madhe ka shpërthyer midis udhëheqësve të talebanëve për përbërjen e qeverisë së re afgane. Debati midis bashkëthemeluesit të grupit Mullah Abdul Ghani Baradar dhe një anëtari të kabinetit raportohet të ketë ndodhur në pallatin...

Më 15 gusht, talebanët morën pushtetin në Afganistan, dhe një nga temat më shqetësuese ka qenë e drejta e grave dhe vajzave, pasi në regjimin e kaluar (1996-2001) e kanë pasur të ndaluar që të punonin ose studionin. Talebanët kanë premtuar që ajo kohë nuk do të kthehet më, por...

Kombet e Bashkuara do të mblidhen sot në Gjenevë të Zvicrës në një konferencë ndihme në përpjekje për të mbledhur më shumë se 600 milionë dollarë për Afganistanin, duke paralajmëruar për një krizë humanitare atje, pas marrjes nën kontroll të talebanëve. Edhe para se talebanët të merrnin nën kontroll Kabulin...

Qindra gra të mbuluara totalisht nga koka te këmbët morën pjesë në një marshim në Kabul në mbështetje të regjimit të talebanëve. Gratë e veshura me të zeza, pjesa më e madhe e të cilave të reja, marshuan deri në universitetin e Kabulit me flamuj të talebanëve, të shoqëruar nga...

Një video, e marrë nga New York Times, ngre dyshime për raketën e fundit të lëshuar nga Shtetet e Bashkuara para se të largohej nga Afganistani, ajo e 29 gushtit që vrau 10 afganë. Sipas versionit zyrtar, bastisja goditi një makinë që mbante eksploziv të ISIS dhe që përbënte një...

Një lojë brenda Afganistanit dhe jo mungesë të vullnetit nga ndonjë palë tjetër, është ajo që beson kryeministri Edi Rama sa i takon pengesave për evakuimin e shtetasve afganë në Shqipëri. Në një intervistë për CNN, kreu i qeverisë shqiptare u shfaq skeptik dhe tha se nuk mund të spekulojë...

Gazetarët në Afganistan thonë se ata janë rrahur, ndaluar dhe fshikulluar nga talebanët kur përpiqeshin të mbulonin protestat. Fotografitë që qarkullojnë në internet tregojnë dy gazetarë nga gazeta Etilaatroz me rrahje dhe mavijosje pas arrestimit të tyre në kryeqytetin Kabul. Njëri prej tyre, Taqi Daryabi, tha për BBC se ai...

Rreth 200 njerëz, përfshirë amerikanët, kanë ikur nga Kabuli në operacionin e parë që kur forcat amerikane u larguan nga vendi. Fluturimi charter i Qatar Airways po udhëton drejt kryeqytetit të Katarit Doha dhe një fluturim i dytë është planifikuar të premten. Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken kërkoi ndihmë...

Talebanët kanë vendosur që gratë afgane të mos luajnë kriket apo ndonjë sport tjetër që “ekspozon trupat e tyre”. Nënkryetari i Komisionit të Kulturës Talebane, Ahmadullah Wasiq, e shpjegon këtë në një intervistë. “Unë nuk mendoj se gratë do të lejohen të luajnë. Ato mund të përballen me situata kur...

Një nga dështimet dhe katastrofat më të mëdha në drejtim të sigurisë dhe mbrojtjes, që do të ketë pasoja të jashtëzakonshme e ka konsideruar kolonel Dritan Demiraj, marrjen nën kontroll të Afganistanit nga talebanët. I ftuar ën Ditari në A2 CNN, ai tha se investimi i 20 viteve ra për...

Një burim nga ushtria britanike bën me dije se shumë ushtarë afganë të trajnuar nga forcat amerikane dhe ato britanike tashmë kanë “dezertuar” dhe luftojnë përkrah talebanëve. Oficerët e ushtrisë britanike kanë analizuar kohët e fundit disa imazhe të talebanëve që përdorin armatimet e lëna pas dhe kanë vënë re...

SHBA-ja ka reaguar për herë të parë për qeverinë e parakohshme të shpallur nga talebanët, një ditë më parë në Afganistan. Përmes një zëdhënësi të Departamentit të Shtetit, SHBA-ja shprehu shqetësimin për mungesën e grave në qeverinë e re të talebanëve, si dhe drejtimin e saj nga disa figura të...

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka pranuar të dëshmojë javën e ardhshme para një komisioni të Kongresit lidhur me tërheqjen e ushtrisë amerikane nga Afganistani në fund të luftës dy-dekadëshe, më e gjata në historinë e Shteteve të Bashkuara. Zëri i Amerikës raporton se ligjvënësit republikanë të opozitës dhe...

Berberët e Kabulit janë të shqetësuar nga ardhja e talebanëve në pushtet, pasi nuk kanë kujtime të mira nga hera e fundit që ata kishin pushtetin. Në periudhën 1996-2001, talebanët nuk lejonin që burrat të rruheshin ose të kishin modele flokësh si perëndimorët. Në atë kohë, shumë berberë u burgosën...

Talebanët kanë njoftuar një qeveri të përkohshme në Afganistan, e cila do të udhëhiqet nga një prej themeluesve të tyre dhe me një militant të kërkuar nga FBI si ministër i Brendshëm. Qeveria do të udhëhiqet nga Mullah Mohammad Hassan Akhund, me bashkë-themeluesin e talebanëve Mullah Abdul Ghani Baradar si...

Rusia nuk do të marrë pjesë në takimin ministror mbi Afganistanin më 8 shtator. Lajmi bëhet i ditur nga agjencia e lajmeve Interfax, që citon Ministrinë e Jashtme ruse. Më parë zëdhënësja e ministrit, Maria Zakharova, kishte vënë në dukje se nuk kishte qartësi nga ana e partnerëve perëndimorë në...

Baza ajrore amerikane e “Ramstein” është kthyer në një nga kampet më të mëdha në Europë për pritjen e emigrantëve afganë të larguar nga Kabuli. Brenda pak ditësh, një nga zonat më strategjike të SHBA-së në Europë është shndërruar në një qytezë që ka pritur më shumë se 26 mijë...

Pas ofensivës talebane në luginën Panshir, ish-nënpresidenti i Afganistanit, Amrullah Saleh, udhëheqës i rezistencës së bashku me Ahmad Massoud, do të kishte ikur në Taxhikistan. Korrespondentja e Al Jazeera Charlotte Bellis e raporton atë nga Kabuli, por lajmi nuk ka konfirmim të mëtejshëm për momentin dhe ditët e fundit talebanët...

Katër amerikanë u larguan nga Afganistani në rrugë tokësore me konsensusin e talebanëve.     Kjo u njoftua nga një ekzekutiv amerikan për gazetarët që po shoqërojnë Sekretarin e Shtetit Antony Blinken në udhëtimin e tij në Katar. Këto janë largimet e para të organizuara nga qeveria amerikane pas tërheqjes nga Kabuli....

Qeveria britanike synon të bëjë gjithçka që mundet për të lejuar largimin nga Afganistani të atyre që janë në rrezik edhe pas tërheqjes nga NATO dhe për t’i dhënë azil kujtdo që ka bashkëpunuar me Londrën, ose ka të drejtë të pranohet në Mbretërinë e Bashkuar. Kjo u deklarua nga...

Talebanët tashmë kanë marrë kontrollin në të gjithë territorin e Afganistanit, duke ngritur dhe flamurin e tyre në rajonin e Panjshirit, i cili konsiderohej si bastioni i fundit i rezistencës ndaj tyre. Mijëra militantë morën pjesë në një operacion që zgjati disa ditë në provincën malore të Panjshirit, duke shpallur...

Lideri i opozitës afgane, që është duke i bërë rezistencë forcave talebane në Luginën e Panjshir, deklaroi se mirëpret propozimin e dijetarëve fetarë për negocimin e një marrëveshjeje për t’i dhënë fund luftimeve. Ahmad Massoud, kreu i Frontit Kombëtar të Rezistencës e bëri këtë deklaratë në faqen zyrtare të grupit...

Rrëfime horror vijojnë të vijnë nga Afganistan, i cili prej 15 gushtit drejtohet nga talebanët dhe ligji i tyre i Sharias. Një efektive policie, shtatzënë 8 muajshe, raportohet të jetë vrarë prej militantëve talebanë në Firozkoh, qendra e provincës së Ghor. Sipas mediave, gruaja e identifikuar si Banu Negar, u...

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Prishtinë ka hedhur poshtë lajmet e publikuara në disa media se në Kosovë do të strehohen disa afganë që konsiderohen të papranueshëm për të hyrë në territorin amerikan. Përmes një deklarate, kjo ambasadë shprehet se raportimet e mediave kanë krijuar përshtypje se Shtetet e...

Aeroporti i Kabulit rihapet nga një skuadër teknikësh, për herë të parë që pas largimit të trupave amerikane më 31 gusht. Lajmi vjen nga ambasadori i Katarit në Afganistan, sipas të cilit, pista është rihapur dhe po riparohet nga autoritetet talebane. Tashmë pista është gati për të pritur ndihmat humanitare...

Agjencitë e lajmeve raportojnë se të paktën 17 persona kanë humbur jetën në Kabul gjatë festimeve të talebanëve për marrjen e kontrollit të rajonit të Panjshirit, i cili konsiderohej si bastioni i fundit i rezistencës kundër grupimit islamik. Ndonëse talebanët shpallën fitoren, nga ana e rezistencës mohohet se provinca ka...

Me mijëra njerëz janë larguar nga Afganistani dhe po aq po mundohen të largohen përmes kufijve tokësore. Ata që jetojnë ende aty shprehen se jetesa nuk është e lehteë. Frika më e madhe e tyre është diskriminimi nga talebanët, apo jetesa e papërballueshme për shkak të çmimeve shumë të larta. ...

Rrëfimet e dy vajzave nga Afganistani të strehuara në Shqipëri janë publikuar sot në Facebook-un e kryeministrin Edi Rama. Ato tregojnë për vendimin që morën për të lënë vendin tyre dhe ëndrrat për të ardhmen, ndërsa falenderojnë Shqipërinë për mikpritjen. Hamosa dhe Nikba, të dyja studente të Universitetit Amerikan në...

Një tjetër fëmijë afgan ka humbur jetën në Poloni pasi hëngri kërpudha helmuese. Mediat ndërkombëtare raportojnë se bëhet fjalë për vëllain e fëmijës që vdiq dy ditë më parë nga i njëjti shkak. Edhe pse si i ishte nënshtruar transplantit të mëlçisë, nuk ia doli të mbijetonte. Dy fëmijët, të...

Nga Italia ku mori pjesë në një ceremoni në Otranto, pranë skulpturës “Katëri i Radës”,  kryeministri Edi Rama e vuri theksin te strehimi i afganëve në Shqipëri, ndërsa nuk kurseu falënderimet për mikpritjen që iu bë shqiptarëve nga italianët në fillim të viteve 90-të. Në fjalën e tij kreu i...

Tre burime të ndryshme nga talebanët raportuan të premten se militantët islamikë kanë marrë tashmë kontrollin e Luginës së Panjshir, e cila konsiderohej si bastioni i fundit i rezistencës ndaj tyre. Lajmi ende nuk është konfirmuar zyrtarisht, ndërkohë lideri i lëvizjes anti-talebane mohon që një gjë e tillë të ketë...

Luftëtarët talebanë tashmë kanë nisur propagandën përmes televizionit shtetëror, duke publikuar video nga parada ushtarake që u zhvillua një ditë pas largimit të ushtarit të fundit amerikan. Në video shihen talebanët ndërsa kryejnë arte marciale përpara drejtuesve dhe imazhe të armatimit që disponojnë, pjesa më e madhe e të cilit...

Presidenti rus Vladimir Putin e ka quajtur “katastrofë” situatën në Afganistan që pasoi tërheqjen e trupave perëndimore, duke thënë të premten se demokracia nuk mund të imponohet me forcë. Duke folur në një sesion plenar të Forumit Ekonomik Lindor, Putin tha se njerëzit kanë nevojë për demokraci, por kjo duhet...

Bashkëthemeluesi i lëvizjes Talebane, Mullah Baradar do të udhëheqë qeverinë e re afgane, e cila do të shpallet më vonë gjatë së premtes. Lajmin e bëjnë me dije burime të grupit Islamik. Poste te larta do te mbajne gjithashtu Mullah Mohamed Jakub, djalë i themelusit te vrare te levizjes, Mullah...

Luftime të ashpra janë raportuar midis forcave talebane dhe militantëve të rezistencës në Luginën Panjshir të Afganistanit. Talebanët thanë se kishin marrë një territor dhe kishin shkaktuar humbje “të mëdha” në Frontin e Rezistencës Kombëtare (NRF). Por NRF tha se kishte kontrollin e të gjitha hyrjeve në luginë dhe talebanët...

Raportime të shumta vijnë nga rajoni i Panjshir në Afganistan, ku bëhet me dije se mijëra luftëtarë dhe ish-ushtarakë janë grumbulluar për të nisur një ofensivë ndaj talebanëve, të cilët prej 15 gushtit kontrollojnë vendin. Sipas një dëshmitari që nuk do të identifikohet, qindra gra e burra po mobilizohen për...

Pas tërheqjes së trupave të huaja, fillon të përvijohet e ardhmja e Afganistanit. Talebanët po përgatiten të emërojnë udhëheqësin fetar Haibatullah Akhundzada si autoritetin suprem të vendit. Sheiku do të ketë një titull të ngjashëm me atë të Ayatollah Khamenei, udhëheqësit suprem të Iranit. Mullah Abdul Ghani Baradar, bashkëthemeluesi i...

Në orët e para të mëngjesit sot kanë mbërritur në aeroportin e Rinasit 37 shtetas afganë, duke e çuar në 644 numrin total të mbërritur në më shumë se një javë në Tiranë. Ministria e Punëve të Jashtme njofton se ata janë akomoduar në Qytetin Studenti, për t’u transferuar në...

Pas largimit të forcave amerikane dhe atyre të NATO-s nga Afganistani, talebanët besohet se kanë arritur të marrin nën kontroll mjete luftarake tokësore dhe ajrore me vlerë miliona dollarë, duke rritur ndjeshëm fuqinë e tyre. Sipas një bilanci paraprak të mjeteve luftarake që kanë mbetur, besohet se xhihadistët kanë tani...

Turma njerëzish që duan të largohen nga Afganistani u mblodhën në kufij, e radhë të gjata u krijuan para bankave të mërkurën, teksa vakumi administrativ pas ardhjes në pushtet të talebanëve, po projekton në horizont një krizë humanitare. Militantët Islamikë janë fokusuar t’i mbajnë të hapura bankat, spitalet dhe makineritë qeveritare pas...

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka kritikuar ashpër prezencën amerikane në Afganistan. Në një diskutim të hapur me studentët në Vladivostok, ai tha se Shtetet e Bashkuara patën zero rezultat në 20 vite mision në këtë shtet. “Për 20 vite, trupat amerikane ishin prezente në territorin e Afganistanit. U përpoqën për...

“Ne mbetëm shumë të zhgënjyer nga përfundimet e Këshillit të Punëve të Brendshme dje. Ne kemi parë vende jashtë Bashkimit Evropian të dalin për të mirëpritur azilkërkuesit afganë, por ne nuk kemi parë një vend anëtar të bëjë të njëjtën gjë”. Kështu u shpreh presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli,...

Fotografi të reja u publikuan të martën ku tregohen momentet e fundit të forcave ushtarake amerikane në Afganistan. Fotot tregojnë momentet kur anëtarët e Divizionit të 82-të ajror ngjiten në avionin e fundit amerikan që u largua nga aeroportit të Kabulit. I fundit që ngjitet është Gjeneral Majori Christopher Donahue,...

Ish-udhëheqësit ushtarakë britanikë i kanë bërë thirrje qeverisë që të krijojë një regjiment të ri në Ushtrinë Britanike për forcat speciale afgane. Janë qindra komando afganë, të cilët janë stërvitur nga trupat britanike, që kanë mbërritur tashmë në Mbretërinë e Bashkuar në evakuimet e fundit nga Kabuli. “Daily Telegraph” ka...

Kryeministri Edi Rama, në një intervistë për Radio BBC foli për periudhën se sa do të qëndrojnë afganët e evakuuar në vendin tonë. Sipas tij, qëndrimi i tyre është i përkohshëm, por për të marrë vizat amerikane do të duhet kohë. “Këta njerëz kanë mundësi të kualifikohen për të marrë vizë e...

Një video horror nga Afganistan ka pushtuar faqet e mediave ndërkombëtare, në të cilën shfaqet një burrë i varur në një helikopter “Black Hawk” që lëviz përreth Kabulit. Sipas raportimeve, dyshohet se viktima është një përkthyes i amerikanëve dhe se veprimi i talebanëve është për të trembur të gjithë kundërshtarët...

Raportimet për aktet në rritje të dhunës së talebanëve ndaj kundërshtarëve dhe personave që nuk ndjekin rregullat e tyre, vijojnë të shtohen nga Afganistani dita-ditës. Një burrë i komunitetit gay u përdhunua dhe u rrah nga talebanët për të dhënë shembullin me mënyrën e re të jetesës me të cilën...

Afganistani përballet me një realitet të ri. Pasiguria dhe e ardhmja e panjohur janë shqetësimet kryesore. Disa njerëz u larguan, ndërsa ka frikë të madhe se çfarë do tu ndodhë atyre që mbetën pas, teksa talebanët kanë marrë kontrollin e plotë të vendit. “Shumë nga avionët e fundit që u...

Talebanët në qytetin afgan Khost organizuan një ceremoni tallëse mortore, duke mbajtur në duar arkivole të improvizuar, të mbuluar me flamujt e Shteteve të Bashkuara, Mbretërisë së Madhe, NATO-s dhe Francës, për të festuar largimin përfundimtar të forcave të huaja nga vendi i tyre. Në videot e publikuara në rrjetet...

Mikpritje, përshëndetje dhe falënderime. Kështu mund të përmblidhet situata që përshkruajnë shqiptarë e afganë, në tre ditë bashkëjetesë në Qytetin Studenti. Basir Nadir, gazetar në Afganistan, së bashku me bashkëshorten dhe dy vajzat, prej 28 gushtit është akomoduar në konviktet e Qytetit Studenti. Tri ditë më pas, i ka këto...

Ndërkohë që në Kabul Talebanët pozonin me mjetet ushtarake të lëna pas nga amerikanët, në veri të kryeqytetit, të strehuar brenda fortesës së tyre, luftëtarët e rezistencës vijonin stërvitjen. Në fotot e publikuara nga AFP, shihen pjesëtarët e mbetur të forcave të sigurisë së Afganistanit, të vendosur në krahinën Panjshir....

Në një kohë që Shqipëria pret strehimin e afganëve të tjerë, 607 të ardhurit në vendin tonë i janë nënshtruar procesit të regjistrimit. Pas mbërritjes së avionit të parë me 121 shtetas afganë mësohet se procesi i regjistrimit të gjeneraliteteve të tyre marrja e shenjave të gishtërinjve si dhe fotografimi...

Mes emigrantëve afganë të mbërritur në Shqipëri për një qëndrim të përkohshëm, mund të ketë edhe persona që përbëjnë rrezik për vetë këtë komunitet, ose për sigurinë publike në vend. Sipas ekspertit të sigurisë, Ergys Muzhaqi, kalimi i tyre në një vend tranzitor para mbërritjes në SHBA, shpreh nevojën e...