Kjo ngjarje ka përfunduar

Ikën amerikani i fundit nga Kabuli, Talebanët kontrollojnë gjithçka. 607 refugjatë afganë kanë mbërritur deri tani në Shqipëri

Çfarë duhet të dini për krizën në Afganistan?

Shtetet e Bashkuara të Amerikës u larguan përfundimisht nga Afganistani, kontrollin e vendit aziatik tashmë e kanë plotësisht Talebanët.

(Kush janë Talebanët?)

Disa mijëra afganë, bashkëpunëtor të Shteteve të Bashkuara dhe vendeve të NATO-s do të largohen nga vendi i tyre.

Shqipëria ka pranuar të strehojë disa prej tyre, kryeministri Edi Rama tha se do të jenë rreth 4000. Deri tani, në vendin tonë kanë mbërritur 607 refugjatë afganë, të strehuar në Tiranë dhe Durrës.

Thesari me vlerë 1 trilion dollarë i Afganistanit, të cilin e kërkon e gjithë bota, është në duart e Talebanëve

Kryeministri Edi Rama u është përgjigjur zërave kritikë për strehimin e afganëve në vendin tonë. Në një postim në Twitter shefi i qeverisë thotë se është shqetësuese të lexosh që Shqipëria po i strehon ata se ua kërkoi SHBA. Sipas Ramës është qesharake t’u kthesh kurrizin atyre. “Është kaq shqetësuese...

Më shumë se 2200 diplomatë dhe civilëve të tjerë janë evakuuar nga Afganistani më avionë ushtarakë pasi talebanët morën kontrollin e plotë të Afganistanit. Militantët thonë se duan paqe, se nuk do të hakmerren ndaj armiqve të vjetër dhe do të respektojnë të drejtat e grave brenda kornizës së ligjit...

Në të njëjtën ditë kur udhëheqësit e talebanëve dolën në konferencën e parë për media pas marrjes së kontrollit të Afganistanit dhe premtuan rivendosjen e rendit dhe aministri për bashkëpunëtorët e Perëndimit, në terren situata është krejt ndryshe. Në disa foto dramatike të publikuara nga “Los Angeles Times” shihen njerëz...

Për afganët që do të mbërrijnë sot në vendin tonë, janë ngritur në Rinas çadrat për strehimin e tyre. Ata do të qëndrojnë fillimisht në këto çadra dhe më pas do të zhvendosen në Qytetin Studenti dhe në bazën në ushtarake në Durrës. Kontingjenti i parë i refugjatëve afganë do...

Najia ishte në shtëpi me tre djemtë dhe vajzën e saj të vogël në një fshat të vogël në Afganistanin verior, kur luftëtarët talebanë trokitën në derën e tyre. Vajza e Najias, Manizha, 25 vjeç, e dinte që ata do të vinin. Nëna e saj i kishte thënë se kishin...

Mijëra refugjatë afganë do të zhvendosen në Mbretërinë e Bashkuar pasi talebanët morën kontrollin e Kabulit. Është ky premtimi i qeverisë britanike, sipas BBC. Sipas skemës së re 20,000 afganëve do t’u ofrohet një rrugë apo mundësi për të krijuar shtëpinë e tyre në Mbretërinë e Bashkuar në vitet e...

Në konferencën e parë për shtyp që talebanë dhanë pas marrjes së pushtetit, zëdhënësi Zabihullah Mujahid deklaroi se kur ata sunduan vendin para vitit 2001, kultivimi i bimëve nga të cilat prodhohet opiumi ishte zero. Por sipas Departamentit Amerikan të Shtetit, kultivimi i këtyre bimëve narkotike u rrit ndjeshëm nën...

Kush mendon se Afganistani ka qenë gjithmonë një vend i përfshirë nga lufta dhe larg kulturës perëndimore, e ka gabim. Fotografitë e shkrepura nga Bill Podlich, profesor universiteti amerikan i transferuar në Kabul në vitin 1967, tregojnë jetën e afganëve në vitet ’60, përpara vendosjes së regjimit të talebanëve. Në...

Talebanët kanë dalë në një konferencë për shtyp në Kabul, për të dhënë detaje rreth situatës dhe rregullave të reja që pas marrjes së pushtetit nga ana e tyre ditën e dielë. Përmes zëdhënësit Zabihullah Mujahid, talebanët shpalosën planin e tyre të drejtimit të vendit me një gjuhë më të...

Avioni me refugjatët e parë afganë me shumë mundësi do të mbërrijë nesër në mëngjes në Shqipëri, njoftoi Ministria e Jashtme, ndërkohë që në një njoftim të mëparshëm ishte thënë se do të vinin në mesnatë. Sipas burimeve të A2, ka pasur një shtyrje të orarit të nisjes për shkak...

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi ka konfirmuar se në Afganistan është një shtetase Shqiptare për të cilën po punohet për ta rikthyer në atdhe. Gjatë një prononcimi nga baza ushtarake ajrore në Rinas, Ministri u shpreh se Shqipëria ka marrë përgjegjësitë e saj si një vend anëtar I NATO-s për...

Mbërrijnë në mesnatë në Rinas shtetasit e parë afganë të cilët janë evakuuar nga Kabuli, pas marrjes së kontrollit të shtetit nga talebanët. Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim, deklaron se nuk ka një numër të saktë se sa shtetas do të vijnë, por destinacioni fundor i tyre do të...

Europa sheh me shqetësim zhvillimet në Afganistan, në pritje të një vale të re refugjatësh. Ndërsa qytetarët atje u përfshinë në përpjekje të dëshpëruara për t’u larguar nga vendi i pushtuar prej talebanëve, presidenti francez Emanuel Macron zotohet të ndalë vërshimet drejt kontinentit të vjetër, dhe thotë se Europa do...

“Nuk ka një numër të saktë të afganëve që do të mbërrijnë në Shqipëri, pasi situata ndryshon minutë pas minute. Këtë deklaroi ambasadorja amerikane në vendin tonë, Yuri Kim, pas takimit me ministren e Jashtme Olta Xhaçka. Në një deklaratë për mediat, ajo vlerësoi Shqipërinë për mikpritjen dhe duke kujtuar...

Ministria e Jashtme kërkon bashkëpunimin e qytetarëve shqiptarë për të përballuar këtë situatë të re, siç e cilëson ajo me shtetasit afganë. Mësohet se ministrja e Jashtme Olta Xhaçka po zhvillon një takim me ambasadoren Yuri Kim dhe më pas do të ketë një deklaratë për mediat. “Pas një bashkëpunimi...

Një foto e publikuar së fundmi tregon pamjet brenda avionit ushtarak amerikan, të mbushur me qindra afganë që kërkonin të arratiseshin nga vendi, për t’i shpëtuar regjimit të talebanëve. Sipas “Defense One”, në avion ishin të paktën 640 afganë, edhe pse avioni është llogaritur të mbajë të paktën 150 ushtarë...

Të lumtur nga fitorja e paprecedentë dhe rimarrja e kontrollit të vendit, talebanët kanë gjetur edhe pak kohë për argëtim. Një video e publikuar në rrjetet sociale, një grup luftëtarësh është parë në një park lojërash në Herat, duke bërë gara me makina elektrike.

Talebanët kanë njoftuar një amnisti të përgjithshme për të gjithë zyrtarët shtetërorë, duke u kërkuar atyre të kthehen në punë. Kjo vjen  dy ditë pas marrjes së pushtetit në Afganistan, pas një sulmi rrufe. “Është shpallur një amnisti e përgjithshme për të gjithë, kështu që ju duhet të rifilloni stilin...

Facebook ka konfirmuar se i konsideron talebanët një organizatë terroriste dhe ndalon grupin nga platformat e tij dhe të gjitha përmbajtjet që e mbështesin atë. Kompania thotë se ka një ekip të dedikuar ekspertësh afganë për të monitoruar dhe hequr përmbajtjen e lidhur me grupin. Për vite me radhë, talebanët...

SHBA-ja e ka bërë të qartë se nuk do të njohë një qeveri të udhëhequr nga talebanët nëse nuk respekton të drejtat e grave dhe vajzave dhe nuk përzë terroristët. Pavarësisht historisë së gjatë të talebanëve të shtypjes së grave dhe sundimit të dorës së hekurt, zëdhënësi i Departamentit të...

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden doli në një deklaratë për shtyp në Shtëpinë e Bardhë për të reaguar në lidhje me kritikat ndaj administratës amerikane se ishin vendimet e saj që çuan Afganistanin në duart e talebanëve. Kreu i Shtëpisë së Bardhë mbrojti edhe njëherë vendimin...

Ambasada Ruse në Kabul ka thënë se Presidenti afgan, Ashraf Ghani, është larguar nga vendi me 4 makina dhe një helikopter plot me para’. Kreu i Shtetit u arratis nga Pallati Presidencial në Kabul ditën e dielë, kur talebanët ishin në periferi të kryeqytetit. “Për të shmangur gjakderdhjen, mendova se...

Ndonëse situata e ditëve të fundit në Afganistan ka qenë shumë e tensionuar dhe e dhunshme pas marrjes së pushtetit nga talebanët, televizionet kryesore kanë vijuar me transmetimet, por me një ndryshim të vogël, të gjitha spikeret femra janë “zhdukur” nga ekrani. Gjithashtu janë rritur komentet mbështetëse ndaj talebanëve në...

Çështja e strehimit të refugjatëve afganë është një prej temave kryesore të ditëve të fundit në mbarë botën dhe vendin tonë. E gjitha kjo pasi edhe kryeministri Edi Rama ka pranuar të strehojë një numër të konsiderueshëm nga këta refugjatë, gjë që ka gjetur mbështetjen si rrallë herë dhe nga...

Ministria e Mbrojtjes në Uzbekistan bëri me dije se forcat ajrore rrëzuan një avion ushtarak nga Afganistani që kaloi kufirin. Një zëdhënës i kësaj ministrie njofton se avioni luftarak afgan hyri në mënyrë të paligjshme në hapësirën ajrore dhe shtoi se nga rrëzimi i tij nuk ka persona të mbijetuar....

Situata e krijuar në ditët e fundit në Afganistan, ku talebanët kanë marrë kontrollin e vendit dhe presidenti Ghani u largua nga vendi, ka detyruar Këshillin e Sigurisë në OKB të mbajë një takim emergjent. Gjatë fjalës së tij, sekretari i përgjithshëm, Antonio Guterres iu bëri thirrje talebanëve të tregojnë...

Vetëm pak ditë më parë, analistët e shërbimeve inteligjente amerikane kishin parashikuar se Kabuli do të binte nën kontrollin e talebanëve pas disa javëve. Në të vërtetë, u deshën pak orë që ky parashikim të realizohej. Të dielën, militantët rimorën kontrollin e kryeqytetit të Afganistanit thuajse dy dekada pasi ishin...

Rikthimi i talebanëve në pushtet është tanimë një realitet dhe Afganistani pritet të kthehet shpejt në Emiratet Islamike. Por, çfarë ndodh tani? Nëse regjimi telaben do t’i ngjasojë atij të viteve ‘90, vendin e pret një përkeqësim dramatik i lirive civile, veçanërisht për gratë dhe vajzat. Por, në një intervistë...

Skena të tmerrshme janë parë sot në aeroportin e Kabulit, kur 3 persona kanë rënë nga avioni ushtarak që ishte në fluturim dhe 5 të tjerë u vranë gjatë trazirave që u shkaktuan nga turma e njerëzve që po mundoheshin të largoheshin nga Afganistani. Çdo fluturim komercial është pezulluar, duke...

Ish-Presidenti amerikan, Donald Trump, i bëri thirrje Presidentit Joe Biden që të “dorëhiqet me turp”, pasi talebanët morën kontrollin e Afganistanit pas tërheqjes së trupave amerikane. “Ka ardhur koha për Joe Biden që të dorëhiqet me turp për atë që ka lejuar të ndodhë në Afganistan, bashkë me shpërthimin e...

Një grup me 250 refugjatë afganë pritet të mbërrijnë në Shqipëri brenda kësaj jave, raporton Zëri i Amerikës, duke cituar burime diplomatike amerikane. Sipas agjencisë së lajmeve bëhet fjalë për përkthyes dhe bashkëpunëtorë të niveleve të ndryshëm të strukturave amerikane në Afganistan, të cilët do të transferohen së bashku me...

Një ditë pasi talebanët morën edhe kontrollin e Kabulit, Afganistani është përfundimisht nën sundimin e tyre. Qeveria dhe forcat e sigurisë u dorëzuan brenda pak ditësh përballë ekstremistëve islamikë, të cilët tashmë kanë shpallur Emiratin e Afganistanit. Në rrugët e Kabulit u panë që në orët e para të mëngjesit...

Rritja e papritur e talebanëve në pjesën më të madhe të Afganistanit, që rezultoi në kapjen e kryeqyteteve provinciale të vendit dhe rrëzimin e qeverisë, mund të ketë habitur disa zyrtarë dhe vëzhgues ndërkombëtarë. Por kjo është nxitur pjesërisht nga mbledhja e fondeve të gjera që i kanë dhënë grupit...

Sekretari Amerikan i Shtetit Anthony Blinken, mbrojti vendimi e presidentit Joe Biden për të tërhequr trupat nga Afganistani. Sipas tij, ideja se pritja do të kishte sjellë një tjetër rezultat, është e rreme. “Ne trashëguam një afat për tërheqjen e trupave nga administrata paraardhëse. Afati ishte, 1 maji. Ideja sene...

Skena paniku janë parë në aeroportin e Kabulit ndërsa banorët e dëshpëruar përpiqen të largohen nga vendi, pas marrjes së kryeqytetit afgan nga talebanët. Dëshmitarët okularë i thanë BBC -së se të paktën dy civilë vdiqën të hënën gjatë kaosit në aeroport, i cili po sigurohet nga trupat amerikane. Fluturimet...

Shqipëria i është bashkuar një liste me më shumë se 60 vende, të cilat kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët ku thonë se populli afgan meriton të jetojë me dinjitet e siguri dhe se rendi civil duhet të rivendoset menjëherë. Ata u kërkuan gjithashtu talebanëve që të lejojnë largimin e...

Kabuli i dorëzohet talebanëve, të cilët bëhen gati të shpallin ringritjen e Emirateve Islamike, siç do t’i quajnë territoret tashmë nën kontroll. Kryeqyteti është përfshirë nga kaosi ndërsa turma të dëshpëruara njerëzish janë dyndur drejt aeroportit për t’u larguar nga vendi. Trupat e Shteteve të Bashkuara kanë siguruar zonën e...

Presidenti afgan Ashraf Ghani ka deklaruar se ishte larguar nga vendi për të shmangur gjakderdhjen, ndërsa talebanët kishin hyrë në pallatin presidencial në Kabul. Këto deklarata zoti Ghani i bëri në disa komente në Facebook, ku shkruante se ishte larguar për të shmangur përplasjet me talebanët që do të rrezikonin...

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, ka miratuar dërgimin edhe të 1000 trupave ushtarake në Afganistan. Lajmin e bën të ditur CNN. Me këto trupa, numri total i ushtarakëve amerikanë në Kabul do të shkojë së shpejti në 6000. Misioni i tyre kryesor do të jetë siguria e aeroportit të...

Amabsadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin tonë, Yuri Kim, ka reaguar në lidhje me pranimin e Shqipërisë për të strehuar refugjatët afganë, pas krizës së krijuar në Afganistan. Kim shpërndau deklaratën e Komitetit për Marrëdhënie me Jashtë të Senatit Amerikan, ku përmendet dhe besa e shqiptarëve. “BESA...

Qeveria e Afganistanit ra gjatë ditës së dielë, me arratisjen e Presidentit të vendit, Ashraf Ghani, dhe me hyrjen në Kabul të talebanëve. Talebanët janë shprehur se shumë shpejt do të shpallin Emiratin Islamik të Afganistanit, ndërkohë që kanë bërë edhe foto brenda Pallatit Presidencial. Ditët e fundit, talebanët kishin...

Madeleine Albright, ish-Sekretare amerikane e Shtetit, ka falenderuar Shqipërinë, Kosovën, Maqedoninë e Veriut dhe Kanadanë për faktin se kanë pranuar të strehojnë afganët. Me anë të një postimi në Twitter, Albright u shpreh: “Duhet të përqendrohemi te shpëtimi i jetëve në Afganistan. Ndërkohë që SHBA punon për evakuimin e personave...

Pasi kryeministri Rama pranoi se SHBA i ka kërkuar Shqipërisë të vlerësojë nëse mund të shërbejë si një vend tranzit, për një numër të caktuar emigrantësh politikë afganë, të cilët destinacion fundor kanë Shtetet e Bashkuara dhe se Shqipëria nuk mund të thotë jo, ka reaguar edhe kreu i opozitës,...

Teksa arritën të marrin nën kontroll qytetin verior Mazar-I-Sharif, talebanët mësynë edhe në vilën luksoze të liderit ushtarak të Afganistanit, Rashid Dostum. Në videot e publikuara në internet, talebanët duken teksa ulen në mobiliet prej ari dhe bëjnë sikur pinë prej një seti filxhani prej ari. Rashid Dostum është një...

Talebanët kanë hyrë të dielën në Kabul, kryeqytetin e Afganistanit, i fundit që kishte mbetur po u kontrolluar nga kryengritësit. Sipas zyrtarëve, forcat talebane mësynë nga të gjitha anët, me të shtëna që dëgjoheshin në pika të ndryshme të qytetit. Duke detyruar edhe presidentin afgan Ashfraf Gani të evakuohej në...

Kryeministri Rama ka reaguar pas lajmeve se administrata e presidentit amerikan, Joe Biden, ka zhvilluar bisedime të fshehta me më shumë vende, përfshirë edhe Shqipërinë, për të strehuar përkohësisht afganët që kanë punuar me forcat amerikane në Afganistan. Rama pranon se SHBA i ka kërkuar Shqipërisë të vlerësojë nëse mund...

Një ish-bazë ushtarake e ushtrisë amerikane tashmë është në duart e talebanëve, teksa e ardhmja e Afganistanit është sot më e paqartë se kurrë. Gazetarja e CNN Klarisa Uard raporton ekskluzivisht nga ajo çka ka mbetur nga kampi i Andar, në provincën afgane të Gaznit…. Kjo është ajo çka ka...

Trupat amerikane mbërrijnë në Kabul për të ndihmuar në evakuimin e personelit të ambasadës dhe civilëve të tjerë në kryeqytetin afgan, një ditë pasi kryengritësit talebanë pushtuan qytetet dhe të më të mëdhenj të vendit. Pentagoni ka thënë se dy batalione marinsash dhe një batalion këmbësorie do të mbërrijnë në...

Administrata e presidentit amerikan, Joe Biden, ka zhvilluar bisedime të fshehta me më shumë vende, sesa ato që ishin bërë publike, për të strehuar përkohësisht afganët që kanë punuar me forcat amerikane në Afganistan, kanë deklaruar katër zyrtarë amerikanë për agjencinë Reuters. Diskutimet e pa raportuara më parë me vende...