Kjo ngjarje ka përfunduar

Nis “Defender Europe 21”. Yuri Kim: Nuk e kemi zgjedhur rastësisht Shqipërinë

  • Ka nisur sot “Defender Europe 21”, një stërvitje e përbashkët shumëkombëshe që do të zhvillohet në disa shtete të Ballkanit, përfshirë edhe Shqipërinë.
  • Operacioni masiv nisi në Durrës, ku qindra mjete luftarake amerikane kanë mbërritur në port, një dislokim që ndodh për herë të parë që prej Luftës së Dytë Botërore, në Europë.
  • Mbi 1000 trupa shqiptare do të marrin pjesë në stërvitje
  • Mbi 28 mijë trupa nga 16 vende aleate të NATO-s.
  • Në Shqipëri, stërvitja do të zhvillohet në disa baza, si ajo e Bizës, Kuçovës, Në Zall-Herr, etj.
Rama: Pasojat e tërmetit dhe pandemia, frontet e mëdha të qeverisë

17:45 • 16 Shtator 2021

Rama: Pasojat e tërmetit dhe pandemia, frontet e mëdha të qeverisë

Kryeministri Edi Rama deklaroi se “Shqipëria ka ende dy fronte të mëdha, të hapura”, në të cilat do të përqendrohet qeveria. “Nga njëra anë, fronti i përpjekjes për zhbërjen përfundimtare të pasojave të tërmetit; nga ana tjetër, fronti i përpjekjes për daljen nga lufta me...

Lexo lajmin e plotë

“Defender 21”, stërvitja përmes rrëfimeve

19:36 • 17 Korrik 2021

“Defender 21”, stërvitja përmes rrëfimeve

Pas Luftës së Dytë Botërore në rajonin e Ballkanit nuk ishin parë kaq trupa ushtarake sa ata që mbërritën përgjatë 2 muajve, në maj dhe qershor të këtij viti, për të zhvilluar stërvitjen “Defender Europe 2021”. Një numër prej 28 mijë ushtarësh nga 26 kombe,...

Lexo lajmin e plotë

Dhurata për nxënësit në Kamzë, ushtarët amerikanë vendosin nga 2 mijë dollarë secili

20:33 • 25 Maj 2021

Dhurata për nxënësit në Kamzë, ushtarët amerikanë vendosin nga 2 mijë dollarë secili

Dhurata të vogla, por kuptimplota e sidomos kur dhuruesi nuk është as shteti dhe as ndonjë organizata jofitimprurëse. Ushtarët e divizionit 53 të Gardës Kombëtare të Floridës, që kanë ardhur në Shqipëri për stërvitjen “Defender21”, kishin vendosur nga 2 mijë dollarë secili për të blerë...

Lexo lajmin e plotë

Nga Shqipëria dhe Kosova, dy pilotet ushtarake që bashkojnë SHBA dhe Shqipërinë në “Defender 2021”

14:45 • 25 Maj 2021

Nga Shqipëria dhe Kosova, dy pilotet ushtarake që bashkojnë SHBA dhe Shqipërinë në “Defender 2021”

Në stërvitjen më të rëndësishme që zhvillohet në Evropë, “Defender 2021” marrin pjesë edhe dy pilote shqiptare, Valdete Mehanja dhe Armela Murati. Nëntogere Valdete Mehanja ka lindur në Kosovë, por prej vitesh ajo është pilote helikopteri me Regjimentin e Aviacionit 1-131, në Gardën Kombëtare të...

Lexo lajmin e plotë

Forcat amerikane dhe ato shqiptare “tregojnë forcën” në Sheshin “Nënë Tereza”

11:18 • 23 Maj 2021

Forcat amerikane dhe ato shqiptare “tregojnë forcën” në Sheshin “Nënë Tereza”

Stërvitja e madhe ushtarake “Defender Europe 21” është duke vijuar në vendin tonë. Kjo e diel u cilësua si “Dita e hapur” e Forcave të Armatosura Shqiptare në kuadër të stërvitjes së përbashkët me trupat amerikane. Në Sheshin “Nënë Tereza”, ku të pranishëm ishin edhe...

Lexo lajmin e plotë

Video
22:39 • 21 Maj 2021
“Defender 21”, demonstrim për zonat e minuara dhe sulm kimik
“Çminimi në Zall-Herr”, vijon “Defender Europe 21”

22:40 • 21 Maj 2021

“Çminimi në Zall-Herr”, vijon “Defender Europe 21”

Stërvitja e madhe ushtarake “Defender Europe 21” është duke vijuar në vendin tonë. Mëngjesin e sotëm, trupat ushtarake kanë kryer ushtrime që kanë të bëjnë me zbulimin e minave. Mbi 1000 trupa shqiptare po marrin pjesë në stërvitje, së bashku me forcat e armatosura të...

Lexo lajmin e plotë

Mbi 200 ushtarë amerikanë mbërrijnë në Rinas

16:46 • 16 Maj 2021

Mbi 200 ushtarë amerikanë mbërrijnë në Rinas

Mbërritën këtë të diel në Rinas 267 trupa të Marinës Amerikane. Ata u pritën nga ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim. Ata janë pjesë e skuadrës së 53-të Luftarake të Brigadës së Këmbësorisë, të cilët do të zhvillojnë stërvitjen në bazën ushtarake të Bizës. Kjo...

Lexo lajmin e plotë

“Defender 2021”, ambasada amerikane publikon foto nga stërvitja

19:39 • 11 Maj 2021

“Defender 2021”, ambasada amerikane publikon foto nga stërvitja

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka publikuar në faqen e saj zyrtare në Twitter disa pamje dhe foto nga stërvitja e përbashkët ushtarake “Defender Europe 21”, që ka nisur prej disa ditësh në Shqipëri. Në video shihen momentet nga manovrat ushtarake për evakuimin...

Lexo lajmin e plotë

“Defender 21”, ministri Peleshi në “Dita jonë” zbulon arsyet pse u zgjodh Shqipëria: Do të zhvillohen dhe stërvitje të tjera

11:25 • 05 Maj 2021

“Defender 21”, ministri Peleshi në “Dita jonë” zbulon arsyet pse u zgjodh Shqipëria: Do të zhvillohen dhe stërvitje të tjera

Nisi dje në Durrës, “Defender Europe 21”, një stërvitje e përbashkët shumëkombëshe, që do të zhvillohet në disa shtete të Ballkanit, përfshirë edhe Shqipërinë. Operacioni masiv nisi në Durrës, ku qindra mjete luftarake amerikane mbërritën në port, diçka që ndodh për herë të pare, që...

Lexo lajmin e plotë

Video
21:20 • 04 Maj 2021
“Defender 21”, stërvitja ushtarake që sjell në Shqipëri 28 mijë trupa
“Defender Europe 21”, gjeneralët e SHBA dhe ambasadorja Kim dolën në det me anijet e Rojes Bregdetare Shqiptare

19:23 • 04 Maj 2021

“Defender Europe 21”, gjeneralët e SHBA dhe ambasadorja Kim dolën në det me anijet e Rojes Bregdetare Shqiptare

Ka nisur sot në vendin tonë stërvitja e përbashkët ndërkombëtare “Defender Europe 21”, e cila do të zhvillohet në disa shtete të Ballkanit, përfshirë edhe Shqipërinë. Si pjesë e Ceremonisë së Hapjes “DefenderEurope 21” e Ditës së Vizitorëve të Shquar në Portin e Durrësit, gjeneralët...

Lexo lajmin e plotë

“Defender Europe 21”, Rama: Moment historik, pikë e rëndësishme në marrëdhëniet me NATO-n

10:40 • 04 Maj 2021

“Defender Europe 21”, Rama: Moment historik, pikë e rëndësishme në marrëdhëniet me NATO-n

Në ceremoninë e nisjes së stërvitjes ushtarake “Defender Europe 21”, kryeministri Rama e ka quajtur një moment historik për marrëdhëniet me NATO-n. Kreu i qeverisë u shpreh se ky është një moment historik që na mbush me krenari, por dhe me përgjegjësi. “Kam bindjen se...

Lexo lajmin e plotë

Ilir Meta: Ndihemi të vlerësuar, do ta justifikojmë besimin tuaj

10:44 • 04 Maj 2021

Ilir Meta: Ndihemi të vlerësuar, do ta justifikojmë besimin tuaj

Në ceremoninë e nisjes së stërvitjes ushtarake “Defender Europe 21”, presidenti Ilir Meta falënderoi Shtetet e Bashkuara dhe NATO-n për rolin që i është caktuar Shqipërisë. “Si vend anëtar i NATO-s, Shqipëria ndihet shumë e vlerësuar për faktin që i është besuar roli mikpritës dhe...

Lexo lajmin e plotë

Stërvitja ushtarake “Defender 2021”, Yuri Kim: Nuk u zgjodh rastësisht Shqipëria

10:31 • 04 Maj 2021

Stërvitja ushtarake “Defender 2021”, Yuri Kim: Nuk u zgjodh rastësisht Shqipëria

Nisja e stërvitjes ushtarake “Defender 2021” u përshëndet dhe nga ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim. Diplomatja amerikane në Tiranë falënderoi Shqipërinë për mbështetjen që i ka dhënë gjithmonë SHBA-së dhe NATO-s në misionet e saj dhe u shpreh se ajo nuk...

Lexo lajmin e plotë

Nis “Defender Europe 21”, stërvitja e madhe ushtarake e NATO-s, ku merr pjesë edhe Shqipëria

10:50 • 04 Maj 2021

Nis “Defender Europe 21”, stërvitja e madhe ushtarake e NATO-s, ku merr pjesë edhe Shqipëria

Ka nisur sot “Defender Europe 21”, një stërvitje e përbashkët shumëkombëshe që do të zhvillohet në disa shtete të Ballkanit, përfshirë edhe Shqipërinë. Operacioni masiv nisi në Durrës, ku qindra mjete luftarake amerikane kanë mbërritur në port, një dislokim që ndodh për herë të parë...

Lexo lajmin e plotë

“Defender 21”: Gjenerali amerikan vjen në Tiranë, gati për stërvitjen

09:59 • 04 Maj 2021

“Defender 21”: Gjenerali amerikan vjen në Tiranë, gati për stërvitjen

Në prag të çeljes së stërvitjes “Defender Europe 21”, në Tiranë mbërriti Komandanti i Ushtrisë Amerikane në Europë dhe Afrikë, Gjeneral Christopher Cavoli, i cili u prit me ceremonitë përkatëse ushtarake. Komandanti i Ushtrisë Amerikane në Europë dhe Afrikë, Gjeneral Christopher Cavoli, shoqëruar nga ambasadorja...

Lexo lajmin e plotë

“Defender 21”, vijon mbërritja e trupave dhe mjeteve amerikane në Durrës

09:59 • 04 Maj 2021

“Defender 21”, vijon mbërritja e trupave dhe mjeteve amerikane në Durrës

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, ka publikuar në rrjetet sociale pamje të zbarkimit të mjeteve dhe trupave amerikane në Portin e Durrësit, të cilët do të marrin pjesë në stërvitjen “Defender 21”, të organizuar nga NATO në disa vende, përfshi edhe Shqipërinë. “Gjithçka gati për...

Lexo lajmin e plotë

Defender 21, Shqipëria pret stërvitjen më të madhe ushtarake në Evropë

09:59 • 04 Maj 2021

Defender 21, Shqipëria pret stërvitjen më të madhe ushtarake në Evropë

Shqipëria do të jetë pjesë e stërvitjes më të madhe ushtarake në Evropë, Defender 21. I udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, mes 28 mijë trupave nga 26 kombe, Defender 21 ka si synim ndërtimin e gatishmërisë operacionale të të gjitha vendeve aleate të NATO-s. Në...

Lexo lajmin e plotë

“Defender Europe 21”, ambasadorja Kim mirëpret ushtarët amerikanë në Shqipëri

09:59 • 04 Maj 2021

“Defender Europe 21”, ambasadorja Kim mirëpret ushtarët amerikanë në Shqipëri

Ambasadorja Yuri Kim ka pritur sot ushtarët amerikanë të zbarkuar në vendin tonë, në kuadër të “Krenare të mirëpres ushtarët amerikanë në Shqipëri, ndërkohë që përgatitemi për stërvitjen më të madhe shumëpalëshe në Ballkanin Perëndimor, të udhëhequr nga SHBA. Defender 21 do të testojë dhe...

Lexo lajmin e plotë

“Defender Europe”, stërvitja e NATO-s, mesazh për Rusinë

09:59 • 04 Maj 2021

“Defender Europe”, stërvitja e NATO-s, mesazh për Rusinë

“Defender Europe 21”, nuk do të jetë një stërvitje e thjeshtë e sfafit të ambasadës amerikane në Tiranë nga marinsat e SHBA-ve, por një spektakël i vërtetë ushtarak, me pjesëmarrjen e mijëra forcave. Kolonel Dritan Demiraj, njëkohësisht ish-ministër i Brendshëm, rrëfen detajet e kësaj stërvitjeje...

Lexo lajmin e plotë

Rama, Basha e Yuri Kim, të gjithë në Presidencë për “Defender Europe 21”

09:59 • 04 Maj 2021

Rama, Basha e Yuri Kim, të gjithë në Presidencë për “Defender Europe 21”

Kryeministri Edi Rama, lideri i opozitës Lulzim Basha, ambasadorja amerikane në Tiranë, si dhe zëvendëskomandanti i Ushtrisë amerikane në Europë dhe Afrikë, gjeneralmajor Joseph F. Jarrard po zhvillojnë një takim në Presidencë me kreun e shtetit Ilir Meta për “Defender Europe 21”. Gjenerali amerikan po...

Lexo lajmin e plotë

6000 ushtarë dhe qindra mjete do të zbarkojnë në Shqipëri për “Defender Europe 21”

09:59 • 04 Maj 2021

6000 ushtarë dhe qindra mjete do të zbarkojnë në Shqipëri për “Defender Europe 21”

Shqipëria dhe Forcat e Armatosura vijojnë përgatitjet për të mirëpritur “Defender Europe 21”, një nga stërvitjet më të mëdha të ushtrisë amerikane në Evropë. Për të parë nga afër përgatitjet, vendin tonë po e viziton zëvendëskomandanti i Ushtrisë amerikane në Evropë dhe Afrikë, gjeneralmajor Joseph...

Lexo lajmin e plotë

Kliko për lajme të reja