Kjo ngjarje ka përfunduar

Italia, kampione e Evropës për herë të dytë, mund me penallti Anglinë në Wembley

Luis Enrique ka befasuar në prag të sfidës gjysmëfinale të Kampionatit Europian ndaj Italisë, duke lënë jashtë formacionit sulmuesin kryesor të skuadrës Alvaro Morata. Në sulmin spanjoll do të jetë Mikel Oyarzabal si dhe Olmo. Në anën tjetër, Mancini nuk ka bërë surpriza në formacion, duke u bazuar te lojtarët...

Tri ndeshjet e fundit të Kampionatit Europian të futbollit që u zhvillua këtë vit në disa qytete të kontinentit, do të luhen në “Wembley” të Londrës. Por ndërsa anglezët kanë shijuar më shumë se kushdo tjetër skuadrën e tyre kombëtare, dhe presin që përveç sfidës të së mërkurës kundër Danimarkës...

Portali “FourFourTwo” ka publikuar një listë me 10 futbollistë që, sipas tij, duhet të jenë protagonistë në merkaton e kësaj vere pas performancave në Evropian. Njihuni me ta në galerinë e mësipërme.

Vetëm diçka më pak se 13 mijë tifozë do të mund të ndjekin gjysmëfinalen e parë të kampionatit Europian mes Italisë dhe Spanjës në Wembley. UEFA ka bërë me dije se tifozeritë e të dyja skuadrave nuk do të kenë në dispozicion më shumë se 6400 bileta secila për shkak...

Itali Spanjë mund të cilësohet edhe një klasike e Kampionatit Evropian. Kjo do të jetë përballja e shtatë mes tyre në këtë kompeticion ndërkohë që është e katërta herë me radhë që Europiani rezervon një duel të tillë në fazën me eliminim direkt. Për herë të fundit të “axurrët” dhe...

Portugalia u eliminua nga “Euro 2020” prej fazës së 1/8, Cristiano Ronaldo nisi pushimet me familjen, e megjithatë luzitanët shpresojnë se mund të festojnë një trofe, të paktën në nivelin individual. Për momentin, CR7 kryeson listën e golashënuesve të turneut, me 5 gola. Nëse klasifikimi do të qëndronte i pandryshuar...

Trajneri i Danimarkës, Kasper Hjulmand, tha së është i lumtur që tifozët janë kthyer në stadiume dhe se në ndeshjen Angli-Danimarkë do të jenë plot 60 000 të tillë në Uembli, por theksoi se do të donte që gjysma e tyre të ishin danezë. “Jemi shumë të lumtur që publiku...

Italia do të luajë nesër gjysmëfinalen e “Euro 2020” ndaj Spanjës dhe trajneri Roberto Mancini i ka idetë e qarta mbi formacionin që do të hedhë në fushë. Në vend të mbrojtësit Spinazzola, i cili u dëmtua në ndeshjen ndaj Belgjikës, do të luajë Emerson Palmieri. Mbrojtësi i krahut, i...

Të mërkurën Anglia do të presë në Wembley Danimarkën, në ndeshjen e vlefshme për gjysmëfinalen e Kampionatit Europian. Në letër, Anglia është më e favorizuar, megjithatë jo për kapitenin e tyre, Harry Kane, i cili shënoi dy gola në çerekfinale ndaj Ukrainës. Kane është shprehur se Anglia ka luajtur dy...

Nicolo Barella është motori i Italisë në këtë Kampionat Europian. Kilometra pa fund, por edhe një gol në duelin e çerekfinales ndaj Belgjikës. Mesfushori 24-vjeçar zhvilloi edhe një kampionat të shkëlqyer me ziklatrit e Interit, drejtuesit e të cilëve nuk duhet të “flenë rehat”. Mediat angleze kanë shkruar së fundmi...

Vajza e mitur që ishte në stadiumin Wembley për të mbështetur Gjermaninë, dhe që u bë e famshme në rrjete sociale pasi Anglia mundi Gjermaninë 2-0, mund të fitojë para nga ky “episod i pakëndshëm”. Fotografitë e saj qarkulluan në rrjete sociale, duke u pasuar me meme që përdornin gjuhë...

Anglia përmbushi parashikimet dhe fitoi me lehtësi ndaj Ukrainës, duke kaluar në gjysmëfinalet e “Euro 2020”, ku do të luajë kundër Danimarkës. Harry Kane, me dy gola, Maguire dhe Henderson ishin autorët e golave për ekipin e drejtuar nga Gareth Southgate, që e dominoi ndeshjen nga fillimi në fund. Ukraina...

19:56 - 3.07.2021

Danimarka vijon ëndrrën

Danimarka mposhti 2-1 Republikën Çeke dhe kalon në gjysmëfinalet e “Euro 2020”. Delaney dhe Dollberg shënuan për danezët dy gola në pjesën e parë, ndërsa Schick shkurtoi diferencën në pjesën e dytë. Tashmë, Danimarka pret fituesen e çiftit Angli-Ukrainë në gjysmëfinale.

Belgjika pa mbrëmjen e djeshme se si brezi i saj i artë i futbollistëve humbi mundësinë e radhës për të fituar një kompeticion të madh. Kombëtarja që mban vendin e parë të renditjes së FIFA-s humbi 2-1 ndaj Italisë, në çerekfinalet e “Euro 2020”, në një ndeshje ku axurrët bënë...

Christian Eriksen, futbollisti danez që pësoi një infarkt në zemër, i ka kaluar tashmë problemet kardiake. Pasi doli nga spitali, lojtari i Interit vizitoi shokët e Danimarkës, ndërsa sot është shfaqur në plazh. Fotografia e Eriksen me një tifoz të vogël është bërë virale, me tifozët danezë që shpresojnë që...

Tifozët anglezë pritet të mblidhen sot në vendin e tyre në grupe të mëdha për të ndjekur skuadrën kombëtare që luan kundër Ukrainës në Romë, për një vend në katër më të mirat e kontinentit. Duke qenë se Italia ka vendosur rregulla strikte për tifozët nga ishulli, mbështetja për “3...

Italia fitoi 2-1 ndaj Belgjikës, duke u kualifikuar për në gjysmëfinalen e Euro 2020, aty ku do të përballet me Spanjën. Për ekipin e drejtuar nga Roberto Mancini shënuan Barella dhe Insigne, ndërsa Lukaku shkurtoi diferencën me 11-metërsh. Të tre golat u shënuan në pjesën e parë, ndërsa në pjesën...

Trajneri i Zvicrës, Vladimir Petkovic, kritikoi vendimin e arbitrit anglez Michael Oliver për të ndëshkuar me karton të kuq ndërhyrjen e Remo Freuler ndaj Gerard Morenos. Sipas tij, Oliver nuk do ta kishte nxjerrë kurrë kartonin e kuq nëse kjo do të ishte një ndeshje e Premier League. “Një karton...

Trajneri i Spanjës, Luis Enrique, deklaroi se e kishte parashikuar që në fillim të “Euro 2020” se ekipi i tij do të luftonte për trofeun deri në fund. “E kam thënë që në fillim se ishim një nga 8 ekipet që mund ta fitonin titullin. Sot, jemi në 4 ekipet...

Spanja është gjysmëfinalistja e parë e “Euro 2020”. Iberikët mposhtën me penallti Zvicrën (3-1) dhe tani presin fituesen e çiftit Itali-Belgjikë. Koha e rregullt u mbyll në barazim 1-1, me Spanjën që kaloi në avantazh shumë shpejt, që në minutën e 8, pasi goditja e Jordi Alba u devijua në...

Remo Freuler u ndëshkua me karton të kuq në minutën e 76 të çerekfinales Spanjë-Zvicër, pas një ndërhyrjeje ndaj Gerard Morenos. Futbollistët e Zvicrës, me në krye kapitenin Xherdan Shaqiri, protestuan shumë për masën ekstreme të arbitrit anglez Michael Oliver, duke marrë parasysh se Freuler preku topin në fillim. Edhe...

Toni Kroos nuk do të luajë më për Gjermaninë. Kështu ka deklaruar përmes një postimi në Instagram mesfushori dhe një prej lojtarëve më të rëndësishëm të skuadrës kombëtare. “Kam luajtur 106 ndeshje me Gjermaninë. Nuk do të ketë më një tjetër. Do të kisha dashur, dhe dhashë gjithçka, që të...

Nga Londra në Mynih për një tjetër natë magjike. Italia e 31 ndeshjeve pa humbje sfidon sot në mbrëmje Belgjikën, skuadrën që prej të paktën 3 vitesh qëndron në vendin e parë të klasifikimit botëror të FIFA-s. Për të kaltrit e Roberto Mancinit ky do të jetë kundërshtari i parë...

Rreth 270 000 francezë kanë firmosur një peticion në faqen Les Lignes Bougent, ku kërkohet përsëritja e ndeshjes Francë-Zvicër, të cilën “Gjelat” e humbën me 11-metërsha. Sipas tifozëve francezë, të cilët ende nuk e kanë gëlltitur disfatën e papritur, portieri i Zvicrës nuk ka pasur asnjërën prej këmbëve në vijën...

Kur arbitri mbylli ndeshjen e 1/8-ave në “Wembley” dhe Italia arriti të fitonte kundër Austrisë “kokëfortë”, përqafimi i dy miqve të vjetër ishte foto kryesore në mediat italiane dhe jo vetëm. Ata ishin Roberto Mancini, trajneri i skuadrës kombëtare, dhe Gianluca Vialli, shefi i delegacionit italian në Euro 2020. Të...

Humbja e Francës ndaj Zvicrës dhe eliminimi i parakohshëm i “Gjelave” nga Evropiani bënë që të vihej në dyshim vazhdimësia e Didier Deschamps në stolin e kampionëve të botës. Por, sipas “L’Equipe”, trajneri nuk do të ndryshohet të paktën deri në Botërorin e Katarit. Federata Franceze e Futbollit (FFF) nuk...

Për sulmuesin e Ukrainës, Artem Besyedin, Kampionati Europian është mbyllur tashmë edhe pse kombëtarja e Shevchenko-s do të luajë në çerekfinale ditën e diel ndaj Anglisë. Sulmuesi pësoi një dëmtim të rëndë në gju pas ndërhyrjes horror nga Marcus Danielson i Suedisë. Ndërhyrja në minutën e 99 të ndeshjes rezultoi...

Edhe pse deri në këtë fazë të Europianit, tifozët anglezë i kanë qëndruar pranë kombëtares së “Tre Luanëve”, në çerekfinalen ndaj Ukrainës nuk do të lejohet asnjë tifoz nga Britania e Madhe të udhëtojë në Romë, kur do të luhet më 3 korrik ndeshja në “Olimpico” të Romës. “Ndeshja e...

Belgjikë-Itali mund të ishte edhe finalja e Euro 2020, por njëra prej përfaqësueseve duhet të lërë turneun pas çerekfinaleve. Të premten në mbrëmje në Munchen, skuadra e Roberto Mancinit sfidon atë të Roberto Martinez, ndërsa dy trajnerët luftojnë me kohën për të rikuperuar pjesë të rëndësishme të formacionit. Ankthi është...

Një javë nga gjysmëfinalja e parë e Evropianit, Uefa ka nxjerrë në shitje edhe biletat për tre ndeshjet e fundit. Sprinti final i Euro2020 do të zhvillohet i gjithi në Wembley, me qeverinë britanike që ka dakordësi me autoritetet sanitare për të rritur kapacitetin deri në 60 mijë spektatorë. Biletat...

Fitorja e parë e Anglisë kundër Gjermanisë në një ndeshje me eliminim pas 55 vitesh, nuk mund të mos komentohej edhe nga Gary Lineker, ish-sulmuesi i “Tre Luanëve”, i famshëm jo vetëm për golat e tij, por edhe për shprehjen: “Futbolli është një lojë e thjeshtë, 22 burra vrapojnë pas...

Anglia arriti një sukses historik ndaj Gjermanisë duke e mposhtur 2-0 dhe kaloi në çerekfinale të Europianit. Menjëherë pas golave të Sterling dhe Kane në të gjitha qytetet e Anglisë, me qindra mijëra tifozë nisën festën. Një festë mëse legjitime, jo vetëm sepse eliminuan Gjermaninë, një kundërshtar historik i tyre,...

Ukraina është çerekfinalistja e fundit e “Euro 2020”. Ekipi i drejtuar nga Andriy Shevchenko mundi 2-1 Suedinë, pas një goli të Dovbyk në minutën e 121 të ndeshjes, atëherë kur të gjithë prisnin goditjet e 11-metërshave. Koha e rregullt përfundoi me rezultatin 1-1. Golit të Zinchenkos në minutën e 27...

Vijon mallkimi i Thomas Muller në Evropian. 31-vjeçari largohet edhe një herë tjetër nga ky turne pa shënuar, por ndoshta sot kishte mundësinë më të pastër për ta thyer këtë mallkim. Lojtari i Bayern Munchen gaboi ballë për ballë me portierin anglez Jordan Pickford, duke goditur jashtë. Menjëherë, emri Thomas...

Joachim Low e konsideroi zhgënjim të madh për të gjithë humbjen që pësoi Gjermania ndaj Anglisë, me rezultatin 2-0. Në deklaratat pas ndeshjes, trajneri drejtoi gishtin edhe te dy futbollistë të caktuar. “Shpresonim të arrinim shumë më tepër në këtë kompeticion dhe kishim besim. Në ndeshje si kjo e sotmja,...

Trajneri i Anglisë, Gareth Southgate, kishte vetëm fjalë të mira për futbollistët e tij pas fitores së madhe që arritën ndaj Gjermanisë, me rezultatin e pastër 2-0. “Luajtëm shumë mirë, mendoj se e merituam fitoren, por unë u thashë menjëherë se nëse nuk fitojmë të shtunën, kjo e sotmja nuk...

Anglia ka arritur të mposhtë me rezultatin e pastër 2-0 Gjermaninë, duke avancuar në çerekfinalet e “Euro 2020”. Pas një pjese të parë pa gola, yjet e Anglisë ishin ata që lanë shenjë në këtë supersfidë. Sterling fillimisht (75′) dhe Kane më pas (86’) ishin autorët e golave në këtë...

Jose Mourinho, i cili po punon si komentator i Evropianit në pritje për të nisur punën si trajner i Romës, kritikoi ashpër Francën pas eliminimit surprizë nga “Euro 2020”. “Është një dështim, por duhet njohur merita e Zvicrës dhe puna e shkëlqyer e trajnerit Petkovic. Nga ana tjetër, duhet thënë...

Frank de Boer nuk do të jetë më trajneri i Holandës. Drejtuesit e Federatës Holandeze kanë njoftuar se kontrata me trajnerin nuk do të rinovohet, pasi objektivi minimal i arritjes në çerekfinalet e “Euro 2020” nuk u realizua. Holanda u mund në 1/8 nga Republika Çeke me rezultatin 2-0, duke...

Një tifoz i Zvicrës u bë i famshëm për dy gjendjet e tij emocionale brenda pak minutave të ndeshjes Francë-Zvicër. Në foton e parë, ai shihet shumë i dëshpëruar kur ndeshja ishte 3-2 për Francën, ndërsa në të dytën është krejtësisht jashtë kontrollit nga gëzimi, pasi Zvicra shënoi golin e...

Kylian Mbappe është lojtari i Francës më i shënjestruar nga kritikat pas penalltisë së humbur në ndeshjen kundër Zvicrës, që nxori skuadrën e tij jashtë Euro 2020, por edhe për paraqitjen jo në nivelin e duhur. “Do të jetë e vështirë të fle”, shkroi sulmuesi i Paris SG pas ndeshjes....

Për herë të parë në 11 vite, që nga eliminimi në grupe në Botërorin e Afrikës së Jugut, Franca dështon të prekë 8 më të mirat e një turneu madhor. Realiteti është i pabesueshëm për faktin se në fillim të turneut, por edhe gjatë tij, “Gjelat” ishin favoritët kryesorë për...

Zvicra shkakton surprizën e madhe të “Euro 2020”, duke eliminuar Francën pas serisë së 11-metërshave.  “Gjelat” u befasuan nga Seferovic, në minutën e 15 të pjesës së parë, duke e parë veten në disavantazh. Sikur të mos mjaftonte kjo, në pjesën e dytë (55’) Zvicra fiton penallti, por Ricardo Rodriguez...

Trajneri i Spanjës, Luis Enrique, deklaroi pas ndeshjes së fituar 5-3 ndaj Kroacisë, se kjo ishte ndeshja më e bukur e “Euro 2020” deri tani. “Është ndeshja më e bukur e Evropianit deri tani. Ishte ndeshje epike, kishte gjithçka brenda. Lojtarët treguan se janë të aftë të ringrihen dhe të...

Spanja mundi 5-3 Kroacinë dhe kaloi në çerekfinalet e “Euro 2020”, në një ndeshje spektakolare që u zgjidh pas kohës shtesë. 90 minutat përfunduan në barazim 3-3, ndërkohë që në shtesë ishte Alvaro Morata ai që zgjidhi ndeshjen me një supergol me të majtën. Më pas, Oyarzabal vulosi gjithçka me...

Unai Simon, portieri i Spanjës, ka bërë një gabim trashanik në ndeshjen që iberikët po luajnë ndaj Kroacisë, e vlefshme për 1/8 e Evropianit. Gardiani spanjoll nuk arriti dot të kontrollonte një top të kthyer pas dhe kroatët kaluan në avantazh kur më pak e prisnin.

Një nga skenat që më shumë habiti pas disfatës së Portugalisë ndaj Belgjikës, u pa në fund të ndeshjes. Në dy momente të ndryshme, Cristiano Ronaldo shihet duke përçmuar shiritin e kapitenit të kombëtares së tij. Fillimisht, sulmuesi i Juventusit e hodhi në tokë. Pasi e mori, bëri disa metra...

Franca është pretendentja kryesore për të fituar Evropianin dhe Didier Deschamps kërkon nga futbollistët e tij të përqendrohen vetëm te futbolli. Për këtë arsye, sipas “Le Parisien”, trajneri ka vendosur që futbollistët të mos kryejnë marrëdhënie seksuale derisa objektivi të arrihet. Griezmann, Mbappé, Pogba, Benzema, Kanté, Koundé apo Varane kanë...

Në përfundim të ndeshjes Belgjikë-Portugali, ndeshje që kualifikoi “Djajtë e Kuq” në çerekfinalet e “Euro 2020”, Cristiano Ronaldo dhe Thibaut Courtois u përshëndetën pas ndeshjes me njëri-tjetrin. UEFA ka publikuar në rrjetet sociale një klip të këtij momenti, ku duket sulmuesi i Juventusit që i thotë portierit të Real Madrid se ishte...

Ylli i Portugalisë, Cristiano Ronaldo, ka reaguar në rrjetet sociale për disfatën që ekipi i tij regjistroi përballë Belgjikës në fazën e 1/8 të Europianit duke u larguar përfundimisht nga ky kompeticion. Sulmuesi u shpreh se ndonëse kishin si qëllim t’i shkonin deri në fund Euro 2020 kjo gjë nuk...

Kampionati Europian është një prej kompeticioneve më të ndjekur jo vetëm në kontinentin tonë, por në të gjithë botën. Por edhe pse turneu i këtij viti, i cili në fakt duhet të ishte luajtur verën e kaluar, ka vuajtur praninë e tifozëve në stadiume, ato që kanë arritur të jenë...

Dueli Cristiano-Lukaku mori vëmendjen më të madhe para sfidës Belgjikë-Portugali, por supersfida u zgjidh nga Thorgan Hazard, me një supergol në pjesën e parë, dhe belgët u kualifikuan për në çerekfinalet e “Euro 2020”. Goli i fitores për “Djajtë e kuq” u shënua në minutën e 42-të, ndërsa rasti më...

Mbrojtësi holandez Matthijs De Ligt bëri një gabim të rëndë në pjesën e dytë, që i kushtoi kartonin e kuq, në ndeshjen e 1/8 të Evropianit, ndaj Republikës Çeke. Futbollisti i Juventusit dukej se ishte në kontroll të topit, me Patrick Schick që ndodhej pas tij, kur humbi ekuilibrin. Për...

Holanda është emri i parë i madh i eliminuar nga “Euro 2020”. “Tulipanët” u shfaqën shumë të brishtë ndaj Republikës Çeke dhe u mundën me rezultatin e pastër 2-0, me Holes që u shndërrua në heroin e papritur të ndeshjes, me një gol dhe një asist. Pas një pjese të...

Mbrojtësi veteran i Belgjikës, Jan Vertonghen, e njeh shumë mirë kundërshtarin e sotëm, Portugalinë, pasi verën e kaluar u transferua në Lisbonë, për të luajtur me Benfikën. Pas një viti në kryeqytetin portugez, Vertonghenit i është dashur që të bindë fëmijët e tij që sot duhet të jenë tifozë me...

Çfarë po pi Cristiano? Kjo është pyetja që po bëjnë njerëzit pasi Cristiano Ronaldo postoi në Instagram një foto nga avioni, ku pozon bashkë me Pepen, dhe pranë ka një shishe me një lëng të verdhë brenda. Kjo shishe ka ngjallur reagime të shumta, me komentuesit që kanë dhënë alternativat...

Dy golat e Kasper Dolberg kundër Uellsit ishin një lehtësim për sulmuesin danez. Pas disa viteve të mira me Ajax, gjërat për sulmuesin shkuan shumë keq kur u transferua te Nice. Fati i keq nuk iu nda dhe Dolberg nuk arriti dot të tregonte atë nivel që tregoi në 1/8...

Mesfushori i Kroacisë, Ivan Perisic, ka rezultuar pozitiv me koronavirus në testimet e fundit të përfaqësueses kroate, dhe do të mungojë në ndeshjen e së hënës ndaj Spanjës, e vlefshme për 1/8 e Evropianit. Futbollisti i Interit është izoluar nga shokët e ekipit dhe do të qëndrojë 10 ditë larg...

Pas 120 minutash tension, Roberto Mancini tashmë mund të buzëqeshë dhe të festojë fitoren e merituar ndonëse të mundimshme ndaj Austrisë. “E fituam këtë ndeshje pasi e merituam. Në pjesën e parë dominuam dhe kishim mundësi shënimi, më pas në pjesën e dytë ramë fizikisht. Ndeshjen e fituam falë lojtarëve...

Portieri i Italisë, Gianluigi Donnarumma ka vlerësuar shokët e tij në kombëtare për fitoren e mundimshme që ekipi mori ndaj Austrisë në fazën e 1/8 të Euro 2020. “Nuk ishte një ndeshje e lehtë, por u treguam të zotë që nuk lëshuam asnjë centimetër. Më pas arritëm të gjejmë dy...