Në përditësim

Koronavirusi në Shqipëri, 10 viktima dhe 656 raste në 24 orët e fundit

Gjermania kalon 1 milion raste, në SHBA rritet numri i të shtruarve në spitale

09:37 • 27 Nëntor 2020

Gjermania kalon 1 milion raste, në SHBA rritet numri i të shtruarve në spitale

Gjermania kaloi 1 milion raste të koronavirusit që nga fillimi i pandemisë, sipas shifrave të përpiluara nga Universiteti Amerikan Johns Hopkins. Autoritetet shëndetësore gjermane, regjistruan 22 268 raste të reja të enjten, dhe 389 vdekje, duke e çuar në 15 160 numrin e viktimave nga...

Lexo lajmin e plotë

Pas ndihmës financiare për të prekurit me Covid, komuna e Prishtinës do të mbështesë dhe mediat

22:15 • 26 Nëntor 2020

Pas ndihmës financiare për të prekurit me Covid, komuna e Prishtinës do të mbështesë dhe mediat

Komuna e Prishtinës në Kosovë po vijon të tregojë se është pranë qytetarëve dhe bizneseve gjatë këtyre ditëve të vështira të krijuara nga pandemia e koronavirusit. Pas vendimit për të ndihmuar financiarisht të gjithë personat e prekur nga koronavirusi me 50-100, ditën e sotme Këshilli...

Lexo lajmin e plotë

Rusia i ofron bashkëpunim AstraZeneca për të rritur efikasitetin e vaksinës së saj

21:00 • 26 Nëntor 2020

Rusia i ofron bashkëpunim AstraZeneca për të rritur efikasitetin e vaksinës së saj

Shkencëtarët rusë që krijuan vaksinën kundër koronavirusit Sputnik V i bënë thirrje gjigandit farmaceutik AstraZeneca të kombinojë vaksinën e tyre kandidate me atë ruse për të arritur në një produkt më efikas kundër virusit. Rusia deklaron se vaksina e saj Sputnik V është 92% efektive...

Lexo lajmin e plotë

Rikthehen tifozët, 1000 spektatorë mund të ndjekin ndeshjen e boksit Joshua-Pulev

19:26 • 26 Nëntor 2020

Rikthehen tifozët, 1000 spektatorë mund të ndjekin ndeshjen e boksit Joshua-Pulev

Pas vendimit të qeverisë britanike për rikthimin e tifozëve në arena dhe stadiume, vjen dhe ndeshja e parë kur tashmë kjo gjë do të kthehet në realitet. Kështu rreth 1000 tifozë do të kenë mundësinë të shohin drejtpërdrejtë në Ëembly ndeshjen e boksit për mbrojtjen...

Lexo lajmin e plotë

Tërhiqet Universiteti i Oksford, kërkon më shumë kohë për vaksinën

18:33 • 26 Nëntor 2020

Tërhiqet Universiteti i Oksford, kërkon më shumë kohë për vaksinën

Vaksina kandidate për të luftuar koronavirusit, e zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit, në bashkëpunim me IRBM dhe Pomezia, ka nevojë për studime të mëtejshme. Lajmi u dha nga Pascal Sorio, numri një i shoqërisë farmaceutike prodhuese AstraZeneca, që është partnere në këtë projekt. Ky lajm...

Lexo lajmin e plotë

Mbi 800 viktima në Itali nga koronavirusi, shtohen sërish të infektuarit

17:20 • 26 Nëntor 2020

Mbi 800 viktima në Itali nga koronavirusi, shtohen sërish të infektuarit

Një tjetër ditë e keqe në vendin fqinj të Italisë, përsa i përket bilancit nga pandemia e koronavirusit. Buletini i përditshëm i Ministrisë së Shëndetësisë tregon se në 24 orët e fundit nga 232 mijë testime të kryera, 29,003 prej tyre kanë rezultuar pozitive me...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi hyn në familjen mbretërore suedeze

17:14 • 26 Nëntor 2020

Koronavirusi hyn në familjen mbretërore suedeze

Princi Carl Philip i Suedisë dhe bashkëshortja e tij Princesha Sofia janë infektuar me koronavirus. Oborri mbretërore suedez bën me dije se çifti është karantinuar së bashku me fëmijët pasi shfaqën simptoma. Gjithashtu janë duke u testuar për koronavirus dhe anëtarët e tjerë të familjes...

Lexo lajmin e plotë

Egjipti prezanton “robotin-mjek” që kryen testime antiCovid

17:00 • 26 Nëntor 2020

Egjipti prezanton “robotin-mjek” që kryen testime antiCovid

Një shpikës në Egjipt ka nisur përdorimin e një roboti të telekomanduar për të kryer testimet për Covid-19 duke vendosur tamponët në gojën e një pacienti. Mahmoud el-Komy, i cili ka nisur të testojë robotin në një spital në  Kajro, thotë se ai mund të...

Lexo lajmin e plotë

Italia do të ofrojë korridorin e parë ajror “Covid-free” nga Europa në SHBA

17:05 • 26 Nëntor 2020

Italia do të ofrojë korridorin e parë ajror “Covid-free” nga Europa në SHBA

Italia pritet të prezantojë korridorin e parë ajror “Covid-free” mes Europës dhe SHBA për pasagjerët që kanë rezultuar negativë në testin për koronavirus, duke hequr kështu dhe nevojën për karantinim në mbërritje. Aeroporti i Fiumicinos në Romë njoftoi se ka arritur një marrëveshje paraprake me...

Lexo lajmin e plotë

Suedia pret pikun e valës së dytë në mes të dhjetorit

16:42 • 26 Nëntor 2020

Suedia pret pikun e valës së dytë në mes të dhjetorit

Zyrtarët e shëndetësisë në Suedi bëjnë me dije se vala e dytë e pandemisë së koronavirusit që tashmë e ka përfshirë vendin pritet ta ketë pikun e saj në mesin e muajit dhjetor dhe për këtë arsye shprehen se ajo do të varet nga mënyra...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, 10 viktima në 24 orët e fundit

16:41 • 26 Nëntor 2020

Koronavirusi në Shqipëri, 10 viktima në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se 10 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në Shqipëri, në 24 orët e fundit. 656 raste të reja janë konfirmuar nga 2174 testime, ndërsa 321 persona raportohet të jenë shëruar. Aktualisht, në 3 spitalet COVID, po trajtohen 469 pacientë, 15...

Lexo lajmin e plotë

Sistemi shëndetësor në vështirësi, Greqia zgjat izolimin

15:52 • 26 Nëntor 2020

Sistemi shëndetësor në vështirësi, Greqia zgjat izolimin

Qeveria e Greqisë zgjati deri më 7 dhjetor masat kufizuese, të vendosura për të frenuar përhapjen e Covid-19. Vendimi erdhi pas rritjes së numrit të viktimave ditore dhe shtimit të pacientëve të intubuar në spitalet e vendit. Greqia përballet me një situatë epidemiologjike të përkeqësuar...

Lexo lajmin e plotë

Mësimi i alternuar, ministrja e Arsimit zbulon se si do të procedohet në shkolla nga data 1 dhjetor

15:16 • 26 Nëntor 2020

Mësimi i alternuar, ministrja e Arsimit zbulon se si do të procedohet në shkolla nga data 1 dhjetor

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, deklaroi sot se “shkollat do të kenë fleksibilitet në përzgjedhjen e varianteve të mësimit të kombinuar, në varësi të situatës së pandemisë, numrit të nxënësve, apo kushteve të tyre specifike, por gjithmonë duke ruajtur të gjitha rregullat higjieno-sanitare dhe të...

Lexo lajmin e plotë

“Këtë do të shihni nëse nuk mbani maskë”, doktori amerikan tregon me video procesin e intubimit

14:28 • 26 Nëntor 2020

“Këtë do të shihni nëse nuk mbani maskë”, doktori amerikan tregon me video procesin e intubimit

Një doktor amerikan ka treguar me anë të një videoje në Twitter atë që sheh një pacient me Covid-19 kur ndodhet në gjendje të rëndë. Dr. Kenneth E. Remy, i cili punon në një spital në Misuri, tha se e ka postuar klipin për të...

Lexo lajmin e plotë

Në Francë, vaksinimi do të fillojë brenda dhjetorit, Veran: Detajet javën e ardhshme

12:54 • 26 Nëntor 2020

Në Francë, vaksinimi do të fillojë brenda dhjetorit, Veran: Detajet javën e ardhshme

Ministri Francez i Shëndetësisë, Oliver Veran, konfirmoi të enjten se Franca mund të fillojë vaksinat kundër Covid-19, deri në fund të vitit. Ai theksoi nevojën që autoritetet të jenë transparente në lidhje me procesin, duke pasur parasysh nivelin e lartë të skepticizmit të qytetarëve francezë...

Lexo lajmin e plotë

Manastirliu: 1600 shtretër për të përballuar pandeminë

11:06 • 26 Nëntor 2020

Manastirliu: 1600 shtretër për të përballuar pandeminë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, tha gjatë fjalës së saj në Kuvend se sistemi shëndetësor është i përgatitur për të përballuar një fluks maksimal prej 1600 personash të shtruar për shkak të koronavirusit. “Me hapjen e spitaleve Covid 3 dhe Covid 4, kemi mbi 550...

Lexo lajmin e plotë

Gjykata e Lartë kundër kryebashkiakut të Nju-Jorkut dhe në krah të grupeve fetare për kufizimet e Covid-19

09:48 • 26 Nëntor 2020

Gjykata e Lartë kundër kryebashkiakut të Nju-Jorkut dhe në krah të grupeve fetare për kufizimet e Covid-19

Në një vendim 5-4, Gjykata e Lartë doli në krah të organizatave fetare në një mosmarrëveshje mbi kufizimet e Covid-19, të vendosura nga guvernatori i Nju-Jorkut, Andrew Cuomo, që kufizonte pjesëmarrjen në shërbimet fetare. Çështja është grumbullimi i grupeve fetare, përkundër zyrtarëve të qytetit dhe...

Lexo lajmin e plotë

Shtetet e Bashkuara, Gjermania dhe Rusia raportojnë numrin më të lartë të vdekjeve nga COVID-19

09:10 • 26 Nëntor 2020

Shtetet e Bashkuara, Gjermania dhe Rusia raportojnë numrin më të lartë të vdekjeve nga COVID-19

Shtetet e Bashkuara regjistruan një ditë më parë mbi 2,400 viktima nga koronavirusi, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins, numri më i lartë në më shumë se gjashtë muaj. Vendi regjistroi njëkohësisht edhe 200,000 raste të reja me Covid-19. Kjo është dita e dytë...

Lexo lajmin e plotë

Situata me pandeminë, Gjermania zgjat masat e izolimit

11:08 • 26 Nëntor 2020

Situata me pandeminë, Gjermania zgjat masat e izolimit

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, zhvilloi një takim me krerët e rajoneve, me të cilët vendosi të zgjasë masat për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të koronavirusit. Sipas asaj që është arritur në këtë takim, shefja e qeverisë gjermane vendosi të zgjasë vijimin e masave të...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, epidemiologu: Shqetësues, bllokimi i kapaciteteve spitalore

20:20 • 25 Nëntor 2020

Koronavirusi në Shqipëri, epidemiologu: Shqetësues, bllokimi i kapaciteteve spitalore

Specialisti i Shëndetit Publik, Erion Dasho, foli në A2 nga Gjermania mbi situatën e pandemisë në vendin tonë, duke theksuar se situata më shqetësuese është bllokimi i kapaciteteve spitalore. “Situata paraqitet shumë e vështirë, kemi rritje të rasteve dhe rritje të shtrimeve në spital, por...

Lexo lajmin e plotë

Prishtina do të ndihmojë financiarisht të infektuarit me koronavirus

18:21 • 25 Nëntor 2020

Prishtina do të ndihmojë financiarisht të infektuarit me koronavirus

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti lajmëron se Këshilli ka marrë një vendim të shumëpritur për sa i përket personave të infektuar me virusin Sars-Cov 2. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Ahmeti njofton se në mbledhjen e fundit këshilli i komunës vendosi të...

Lexo lajmin e plotë

Italia publikon bilancin ditor nga koronavirusi

18:03 • 25 Nëntor 2020

Italia publikon bilancin ditor nga koronavirusi

Italia ka raportuar 25 853 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit pas më shumë se 230 mijë tamponësh të kryera nga autoritetet shëndetësore në mbarë vendin. Numri i viktimave vijon të jetë i lartë, ku 722 persona të tjerë e humbën...

Lexo lajmin e plotë

Dy teksanë nën akuzë, tentuan t’i shisnin 50 milionë maska “fantazëm” një qeverie

17:55 • 25 Nëntor 2020

Dy teksanë nën akuzë, tentuan t’i shisnin 50 milionë maska “fantazëm” një qeverie

Departamenti Amerikanë i Drejtësisë njoftoi se dy teksanë janë vënë nën akuzë pasi tentuan të shisnin 50 milionë maska fytyre që nuk ekzistonin një qeverie të huaj. Sipas akuzës, Paschal Ngozi Eleanya dhe Arael Doolittle mashtruan një qeveri, emri i së cilës nuk bëhet i...

Lexo lajmin e plotë

SHBA shënon ditën më të keqe nga pandemia në 6 muajt e fundit

17:06 • 25 Nëntor 2020

SHBA shënon ditën më të keqe nga pandemia në 6 muajt e fundit

Shtetet e Bashkuara të Amerikës raporton 2100 vdekje ditore si pasojë e pandemisë së koronavirusit, një bilanc ky që nuk përsëritej që prej muajit maj. Në një kohë kur rastet e reja dhe shtrimet në spital vijojnë të shtohen në mbarë Amerikët, ekspertët paralajmërojnë nivele...

Lexo lajmin e plotë

Basha për mbylljen e pjesshme të shkollave: Rama e ka humbur kontrollin, nuk ka asnjë plan

16:50 • 25 Nëntor 2020

Basha për mbylljen e pjesshme të shkollave: Rama e ka humbur kontrollin, nuk ka asnjë plan

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, reagoi pas lajmit të bërë publik pak më parë nga Ministria e Shëndetësisë, e cila rekomandoi që nga 1 dhjetori të nisë aplikimi i skenarëve që parashikojnë kryerjen e mësimit të alternuar në shkolla. Kryedemokrati u shpreh se Rama...

Lexo lajmin e plotë

Mali i Zi rikthen izolimin me orar, shqiptarët mund të kalojnë me test serologjiku

16:41 • 25 Nëntor 2020

Mali i Zi rikthen izolimin me orar, shqiptarët mund të kalojnë me test serologjiku

Për shkak të rritjes së rasteve me koronavirus, edhe Mali i Zi ka shtuar masat anti-covid. Një prej këtyre masave është edhe kufizimi i lëvizjes nga ora 19:00 deri në orën 05:00 të mëngjesit. Përjashtim nga ky rregull bëjnë mjetet e tonazhit të rëndë që...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, 644 raste të reja, ulet numri i viktimave

16:23 • 25 Nëntor 2020

Koronavirusi në Shqipëri, 644 raste të reja, ulet numri i viktimave

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se, në 24 orët e fundit, janë kryer 2137 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 644 persona. Ndërkohë, në 24 orët e fundit, kanë ndërruar jetë 8 persona të prekur me Covid-19. Aktualisht, në 3...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Kosovë, 9 viktima, në 24 orët e fundit

15:07 • 25 Nëntor 2020

Koronavirusi në Kosovë, 9 viktima, në 24 orët e fundit

Kosova ka regjistruar 9 viktima nga koronavirusi dhe 704 raste të reja me Covid-19, në 24 orët e fundit. Numri total i rasteve pozitive në Kosovë që nga nisja e pandemisë është 36 253 raste, ndërsa 948 është bilanci i viktimave. Gjatë 24 orëve të...

Lexo lajmin e plotë

Shkollat nuk mbyllen, por nga 1 dhjetori nis mësimi i alternuar

15:05 • 25 Nëntor 2020

Shkollat nuk mbyllen, por nga 1 dhjetori nis mësimi i alternuar

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, deklaroi se ka vendosur që t’i rekomandojë Ministrisë së Arsimit që, “nga data 1 dhjetor, të aplikojë skenarët që parashikojnë kryerjen e mësimit të alternuar”. “Fëmijët nuk janë transmetues të lartë të infeksionit dhe rezulton se protokollet e sigurisë janë...

Lexo lajmin e plotë

“Pacientët po nxirren nga spitali para kohe, ka pasoja fatale”, Spahia: Të hetohet fshehja e viktimave

14:15 • 25 Nëntor 2020

“Pacientët po nxirren nga spitali para kohe, ka pasoja fatale”, Spahia: Të hetohet fshehja e viktimave

“Virusi në Shqipëri po përhapet në lëvizje të lirë, pa ndërhyrje konkrete dhe pa ndërgjegjësim të strukturave qeveritare”. Kështu është shprehur në studion e A2 CNN, ish-zv.ministri i Shëndetësisë, Bardh Spahia, i cili shton se trajtimi dhe lufta ndaj këtij virusi nuk mund të lihet...

Lexo lajmin e plotë

Gjermania ka planin gati, vaksinimi në masë mund të nisë në mesin e dhjetorit

13:50 • 25 Nëntor 2020

Gjermania ka planin gati, vaksinimi në masë mund të nisë në mesin e dhjetorit

Gjermania ka aktivizuar makinerinë e saj organizative për planin e vaksinimit kundër Covid-19. Në mënyrë shumë të shpejtë po bën gati qendra të vjetra tregtare, ish-aeroporte, stadiume, salla ekspozitash e koncertesh e deri te kishat. Për fushatën e vaksinimit po kërkon të angazhojë personel vullnetarësh...

Lexo lajmin e plotë

Boris Johnson u përgjigjet letrave të fëmijëve britanikë: Asnjë kufizim për Santa Claus

13:16 • 25 Nëntor 2020

Boris Johnson u përgjigjet letrave të fëmijëve britanikë: Asnjë kufizim për Santa Claus

Nuk do të ketë asnjë kufizim për Santa Claus pavarësisht emergjencës së Covid-19. Për të qetësuar fëmijët britanikë, të shqetësuar për dhuratat, kryeministri Boris Johnson, u është përgjigjur shumë letrave të marra në Downing Street, me anë të një postimi në Twitter. “Monti, i cili...

Lexo lajmin e plotë

Meta, komunikim me mjekët për pandeminë. Specialistët: Duhen 8000 testime në ditë

14:48 • 25 Nëntor 2020

Meta, komunikim me mjekët për pandeminë. Specialistët: Duhen 8000 testime në ditë

Presidenti Ilir Meta zhvilloi një bashkëbisedim “online” me mjekë, mbi pandeminë. I ftuar në komunikim, Tritan Shehu deklaroi se vendi ynë është “mbrapa me vaksinimin për gripin sezonal, ndërkohë që për testime jemi nga të fundit në Europë”. Sipas tij, “duhen 5-fishuar testimet falas për...

Lexo lajmin e plotë

“Pandemia nxorri në pah krizën 7-vjeçare”, Basha: Shkodra e braktisur, i zhgënjyer që nuk tejkalohen ndasitë politike

12:10 • 25 Nëntor 2020

“Pandemia nxorri në pah krizën 7-vjeçare”, Basha: Shkodra e braktisur, i zhgënjyer që nuk tejkalohen ndasitë politike

Në vijim të turit të takimeve me përfaqësues dhe grupe interesi të prekur drejtpërdrejt nga pandemia e Covid-19, kreu demokrat, Lulzim Basha, është ndalur sot në Shkodër ku ka zhvilluar një takim me biznesin e vogël dhe kryebashkiaken, Voltana Ademi. Ai ka akuzuar qeverinë se...

Lexo lajmin e plotë

Rriten viktimat në radhët e shëndetësisë nga Covid-19. Ndërron jetë, në moshën 48-vjeçare, mjeku Bledi Nini

11:49 • 25 Nëntor 2020

Rriten viktimat në radhët e shëndetësisë nga Covid-19. Ndërron jetë, në moshën 48-vjeçare, mjeku Bledi Nini

Vijon të rritet bilanci i viktimave në radhët e bluzave të bardha në vendin tonë si pasojë e Covid-19. Këtë mëngjes, ka ndërruar jetë, në moshën 48-vjeçare, mjeku i njohur Bledi Nini. Lajmin e ka bërë të ditur, kreu i bashkisë së Vlorës, Dritan Leli,...

Lexo lajmin e plotë

Rriten rastet me Covid-19, Bullgaria mbyll shkollat, qendrat tregtare dhe restorantet, deri më 21 dhjetor

11:23 • 25 Nëntor 2020

Rriten rastet me Covid-19, Bullgaria mbyll shkollat, qendrat tregtare dhe restorantet, deri më 21 dhjetor

Bullgaria do të mbyllë shkollat, restorantet, qendrat tregtare dhe palestrat, deri më 21 dhjetor, ndërsa përpiqet të përmbajë rritjen e infeksioneve të reja të koronavirusit. Kufizimet, të cilat do të fillojnë nga e premtja, kanë për qëllim parandalimin e mbingarkesës së sistemit shëndetësor dhe ndalimin...

Lexo lajmin e plotë

Putin nuk e ka marrë ende vaksinën ruse

10:50 • 25 Nëntor 2020

Putin nuk e ka marrë ende vaksinën ruse

Presidenti rus, Vladimir Putin, nuk është vaksinuar ende kundër koronavirusit, edhe pse kanë kaluar muaj që kur ai deklaroi para botës se Rusia kishte siguruar vaksinën e parë, të pagëzuar Sputnik V dhe madje duke thënë se vajza e tij e kishte marrë. Kremlini tha,...

Lexo lajmin e plotë

“Po vdesim”, të sëmurët me Covid-19 tejmbushin spitalet në SHBA

09:56 • 25 Nëntor 2020

“Po vdesim”, të sëmurët me Covid-19 tejmbushin spitalet në SHBA

Pasi goditi qytetet e mëdha të SHBA-së në pranverë, COVID-19 tani ka përfshirë Amerikën rurale dhe qytetet e vogla, duke depërtuar në çdo cep të vendit. Sipas intervistave të Reuters me personelin e kujdesit mjekësor dhe zyrtarët e shëndetit publik, në shumë spitale mungojnë shtretër,...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, OBSH paralajmëron për një valë të tretë

12:13 • 25 Nëntor 2020

Koronavirusi, OBSH paralajmëron për një valë të tretë

Ende pa kaluar vala e dytë e pandemisë së koronavirusit, ekspertët po paralajmërojnë për një valë të tretë të mundshme të Covid-19. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), gjithçka do të varet nga masat që do të jenë në fuqi gjatë dhjetorit, kur vijnë edhe...

Lexo lajmin e plotë

Maqedonia e Veriut raporton mbi 1000 raste ditore me koronavirus

10:26 • 25 Nëntor 2020

Maqedonia e Veriut raporton mbi 1000 raste ditore me koronavirus

Mbeten të larta raportimet ditore të rasteve të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit nga 3143 testime të kryera, 1035 prej tyre kanë rezultuar pozitivë ose e thënë ndryshe rreth 33%. Ditën...

Lexo lajmin e plotë

Tomini në A2: Mbyllja, opsioni i fundit. Jemi larg imunitetit të tufës

20:12 • 24 Nëntor 2020

Tomini në A2: Mbyllja, opsioni i fundit. Jemi larg imunitetit të tufës

“Deri tani janë parë të arsyeshme këto masa që janë marrë. Gjatë kësaj jave do të vlerësohet në dinamikë dhe mund të merren masa edhe në vijim mbi ecurinë e situatës. Mbyllja, karantina, gjeografike apo kombëtare do të jenë gurët e fundit, apo mundësitë e...

Lexo lajmin e plotë

Britania shënon numrin më të ulët të infektuarve në 8 javë, por rriten viktimat

19:48 • 24 Nëntor 2020

Britania shënon numrin më të ulët të infektuarve në 8 javë, por rriten viktimat

Britania e Madhe raportoi numrin më të ulët të rasteve ditore me koronavirus në 8 javët e fundit, duket treguar edhe njëherë që izolimi funksionon, në një kohë kur u shënuan 11 299 të infektuar të rinj. Por nuk mund të themi të njëjtën gjë...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, Tomini: Po shkojmë drejt pikut, por presim ulje të infektimeve në javët e ardhshme

20:13 • 24 Nëntor 2020

Koronavirusi në Shqipëri, Tomini: Po shkojmë drejt pikut, por presim ulje të infektimeve në javët e ardhshme

Drejtoresha e Epidemiologjisë pranë Institutit të Shëndetit Publik, Eugena Tomini, foli në A2 mbi situatën e pandemisë në vendin tonë. Tomini u shpreh shumë optimiste se në javën në vijim presim ulje të infektimeve, por theksoi se duhet të vijojmë të respektojmë masat e vendosura...

Lexo lajmin e plotë

Basha me mjekët: Numri i ulët i testimeve po sjell shtim të viktimave

19:04 • 24 Nëntor 2020

Basha me mjekët: Numri i ulët i testimeve po sjell shtim të viktimave

Numri i ulët i testimeve po sjell një përhapje më të shpejtë të infeksionit, që si rrjedhojë po shkakton rritje të numrit të viktimave. Ky është qëndrimi i Lulzim Bashës gjatë një takimi që zhvilloi me disa mjekë mbi situatën e pandemisë në vend. Sipas...

Lexo lajmin e plotë

Pacienti i fundit del nga spitali, tashmë asnjë rast me Covid-19 në shtetin australian

11:11 • 25 Nëntor 2020

Pacienti i fundit del nga spitali, tashmë asnjë rast me Covid-19 në shtetin australian

Ndërsa pjesa më e madhe e shteteve në botë janë duke u përballur me një valë të dytë të “egër” të pandemisë së koronavirusit, me shifra rekord rastesh të reja dhe viktimash, e kundërta është duke ndodhur në Australi. Së fundmi, shteti i Viktorias është...

Lexo lajmin e plotë

Rriten viktimat nga koronavirusi në Itali, mbi 800 humbje jete në 24 orë

11:31 • 25 Nëntor 2020

Rriten viktimat nga koronavirusi në Itali, mbi 800 humbje jete në 24 orë

Vijojnë të vijnë shifra tepër negative nga Italia për sa i përket pandemisë së koronavirusit. Në buletinin ditor, Ministria e Shëndetësisë bën me dije se 853 persona të tjerë kanë humbur jetën përballë virusit vdekjeprurës, një bilanc ky që nuk shënohej prej ditëve më të...

Lexo lajmin e plotë

Wuhan, një qytet normal, hap panairin e madh tregtar

11:34 • 25 Nëntor 2020

Wuhan, një qytet normal, hap panairin e madh tregtar

Qyteti kinez i Wuhan tashmë është një qendër si gjithë të tjerat. Pandemia është lënë pas dhe për shumë ishte thjesht një ëndërr e keqe. I konsideruar nga shumë njerëz anembanë botës si qyteti ku shpërtheu koronavirusi, Wuhani i është kthyer normalitetit në të gjitha...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, 19 të vdekur në 24 orët e fundit

16:35 • 24 Nëntor 2020

Koronavirusi në Shqipëri, 19 të vdekur në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 2505 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 744 persona. Ndërkohë, në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 19 persona të prekur me Covid-19. Aktualisht, në 3...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Kosovë, 13 viktima në 24 orët e fundit

15:09 • 24 Nëntor 2020

Koronavirusi në Kosovë, 13 viktima në 24 orët e fundit

13 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në Kosovë, në 24 orët e fundit, raportoi Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike. Në total, deri tani janë 939 viktimat nga Covid-19 në vend. Gjatë 24 orëve të fundit, u kryen 1590 testime, prej të cilave u konfirmuan...

Lexo lajmin e plotë

Kompania ajrore nuk do të pranojë udhëtarë të pavaksinuar kundër koronavirusit

13:36 • 24 Nëntor 2020

Kompania ajrore nuk do të pranojë udhëtarë të pavaksinuar kundër koronavirusit

Kompania ajrore Qantas thotë se do të kushtëzojë udhëtimet ndërkombëtare pasi një vaksinë kundër Covid-19 të jetë e disponueshme. Kreu i firmës australiane tha se udhëtarët do të duhet të provojnë që janë vaksinuar përpara fluturimeve, në të kundërt nuk do të lejohen të udhëtojnë....

Lexo lajmin e plotë

Vaksina ruse do të jetë më e lirë se ajo e rivalëve

13:35 • 24 Nëntor 2020

Vaksina ruse do të jetë më e lirë se ajo e rivalëve

Rusia premton se vaksina e saj për Covid-19 do të jetë më e lirë se ajo e rivalëve. Moska synon të prodhojë mbi 1 miliard doza të “Sputnik V” brenda dhe jashtë vendit, vitin e ardhshëm. Konfirmimi erdhi nga kreu i shëndetësisë ruse, Kirill Dimitriev....

Lexo lajmin e plotë

Infektimi i mësuesve me Covid-19, prindërit e nxënësve janë kundër mbylljes së shkollave

13:23 • 24 Nëntor 2020

Infektimi i mësuesve me Covid-19, prindërit e nxënësve janë kundër mbylljes së shkollave

80 mësues dhe rreth 20 nxënës rezultojnë të prekur nga Covid-19 në bashkitë e Qarkut të Korçës, por numri më i madh është në qytet. Edhe pse ka pothuajse çdo ditë raste të mësuesve që rezultojnë me virus, sërish procesi mësimor vijon normalisht nëpër shkolla. Prindërit...

Lexo lajmin e plotë

OBSH: Së shpejti ekspertët tanë në Kinë për hetimin e origjinës së virusit

13:20 • 24 Nëntor 2020

OBSH: Së shpejti ekspertët tanë në Kinë për hetimin e origjinës së virusit

Ekspertët ndërkombëtarë do të kthehen në Kinë sa më shpejt të jetë e mundur për të vazhduar hetimin e origjinës së koronavirusit dhe për të shqyrtuar gjetjet e shkencëtarëve kinezë. Kjo u deklarua nga shefi i urgjencës së OBSH-së Mike Ryan, duke theksuar se ai...

Lexo lajmin e plotë

Të presësh ditë e natë, ambulanca po kthehet në shtrat për pacientët me COVID-19

14:18 • 24 Nëntor 2020

Të presësh ditë e natë, ambulanca po kthehet në shtrat për pacientët me COVID-19

Sapo ka kaluar ora 22:00 dhe në ambientet e oborrit të spitalit “Shefqet Ndroqi” ndodhen një numër i konsiderueshëm ambulancash. Edhe në orët e mbrëmjes pacientët duhet të qëndrojnë në pritje të lirimit të një shtrati. Edhe gjatë natës, situata është po e njëjta me...

Lexo lajmin e plotë

Debati për fshehjen e viktimave, përgjigjet Rama: Teorikisht e pamundur, nuk janë vota në zgjedhjet e PD-së

12:23 • 24 Nëntor 2020

Debati për fshehjen e viktimave, përgjigjet Rama: Teorikisht e pamundur, nuk janë vota në zgjedhjet e PD-së

Kryeministri Rama iu është përgjigjur pyetjeve në lidhje me akuzat e Partisë Demokratike për fshehjen e numrit të viktimave nga koronavirusi në vendin tonë. Ai e konsideroi poshtërsi dhe tha se kjo është teorikisht e pamundur, pasi nuk ka asnjë autoritet tjetër, përveç ,mjekëve në...

Lexo lajmin e plotë

“3 skenarë për zhvillimin e mësimit, jemi tek i pari”, Kushi: 1 mijë mësues shtesë për të përballuar nevojat

12:11 • 24 Nëntor 2020

“3 skenarë për zhvillimin e mësimit, jemi tek i pari”, Kushi: 1 mijë mësues shtesë për të përballuar nevojat

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama bëri një panoramë tërësore të aktualitetit në shkolla. Ajo tha se qeveria përgatiti 3 skenarë në momentin e hapjes së tyre, ku jemi ende në skenarin e parë atë të mësimit...

Lexo lajmin e plotë

Shkollat nuk konsiderohen vatër e nxehtë, Rama: Vendimi për mbylljen u takon autoriteteve shëndetësore

11:38 • 24 Nëntor 2020

Shkollat nuk konsiderohen vatër e nxehtë, Rama: Vendimi për mbylljen u takon autoriteteve shëndetësore

Vendimi për mbylljen apo hapjen e shkollave i takon autoriteteve shëndetësore. Është kjo përgjigjja që kryeminsitri Edi Rama u ka dhënë zërave për mbylljen e shkollave për shkak të situatës së pandemisë në vend. Në një komunikim me mediat, kreu i qeverisë tha se shkollat...

Lexo lajmin e plotë

Muka: Përdorimi i maskave i nxituar, pozitiv në Shqipëri implementimi i protokolleve

11:14 • 24 Nëntor 2020

Muka: Përdorimi i maskave i nxituar, pozitiv në Shqipëri implementimi i protokolleve

Në Shqipëri shifrat e pandemisë janë rritur në muajin e fundit në mënyrë të dukshme, por epidemiologu Taulant Muka mendon që një komunikim alarmues nuk i shërben opinionit publik, madje duhet treguar optimizëm për një seri masash më të lehta nga ato të marsit.  ...

Lexo lajmin e plotë

A ka shtretër të lirë? Pacienti zbret nga ambulanca dhe hyn te “Shefqet Ndroqi”, infermierët e nxjerrin

11:05 • 24 Nëntor 2020

A ka shtretër të lirë? Pacienti zbret nga ambulanca dhe hyn te “Shefqet Ndroqi”, infermierët e nxjerrin

Autoambulanca të parkuara nga hyrja e pasme. Pacientë që presin të lirohet një shtrat. Ankth te qytetarët që kërkojnë përkujdesje për familjarët e tyre. Kjo është panorama që ofron prej disa ditësh spitali “Shefqet Ndroqi”. Pacientët që dërgohen pranë këtij ambienti spitalor trajtohen fillimisht në...

Lexo lajmin e plotë

Jeta pas shërimit nga Covid-19, studimi: Pasoja për shëndetin, psikikën dhe financat

10:08 • 24 Nëntor 2020

Jeta pas shërimit nga Covid-19, studimi: Pasoja për shëndetin, psikikën dhe financat

Shërimi nga koronavirusi është një sfidë komplekse, por edhe muajt pas trajtimit në spital janë të rëndë për trupin, psikikën dhe financat. Momenti i daljes nga spitali i pacientëve që kanë kaluar covid-in në formë të rëndë, kuptohet se festohet me dashuri dhe lehtësim. Por,...

Lexo lajmin e plotë

Kliko për lajme të reja