16 raste të reja me koronavirus në Shqipëri në 24 orët e fundit, 259 në total. 15 viktima – A2
Në përditësim

16 raste të reja me koronavirus në Shqipëri në 24 orët e fundit, 259 në total. 15 viktima

Pozitiv edhe efektivi në Vorë, nisin testimet zinxhir

16:53 • 01 Prill 2020

Pozitiv edhe efektivi në Vorë, nisin testimet zinxhir

Një efektiv i Komisariatit të Vorës u prek nga Covid-19. I riu mësohet se ka qenë në patrullat e lëvizshme të policisë, ndërsa rasti ka bërë që strukturat shëndetësore të testojnë dhe të gjithë trupën e Policisë së Vorës. Ky është rasti i katërt ku...

Lexo lajmin e plotë

Situata nga koronavirusi, Bashkia e Shkodrës ndihma për nevojtarët

16:52 • 01 Prill 2020

Situata nga koronavirusi, Bashkia e Shkodrës ndihma për nevojtarët

Bashkia e Shkodrës vazhdon prej ditësh operacionin e shpërndarjes së ndihmave ushqimore, por edhe materialeve higjienike për familjet më në nevojë në territorin e saj. Ditën e sotme, Bashkia Shkodër ka ndihmuar 30 familje në qytet, duke u shpërndarë pako ushqimore bazë. Operacioni i shpërndarjes...

Lexo lajmin e plotë

UEFA shtyn ndeshjet e kombëtareve për të përfunduar kampionatet dhe Champions-in

16:35 • 01 Prill 2020

UEFA shtyn ndeshjet e kombëtareve për të përfunduar kampionatet dhe Champions-in

UEFA ka vendosur që të pezullojë të gjitha ndeshjet e kombëtareve të parashikuara në qershor me qëllim që të ketë në dispozicion data për ndeshjet e kampionateve dhe Champions League. Kështu, futbolli i kombëtareve “paralizohet” deri në shtator. Mes ndeshjeve të pezulluara janë ato të...

Lexo lajmin e plotë

Pandemia e koronavirusit, Ministria e Shëndetësisë shtyn masat shtrënguese përtej 3 prillit

16:46 • 01 Prill 2020

Pandemia e koronavirusit, Ministria e Shëndetësisë shtyn masat shtrënguese përtej 3 prillit

Ministria e Shëndetësisë, pas konsultimeve mes ekspertët e Shëndetit Publik dhe me qëllim mbrojtjen e shëndetit të qytetarëve ka vendosur të zgjasë masat shtrënguese kundër pandemisë së koronavirusit përtej datës 3 prill. Kështu Ministria e Shëndetësisë dhe e Mbrojtjes Sociale bën me dije se masat...

Lexo lajmin e plotë

Video
16:29 • 01 Prill 2020
Koronavirusi, asnjë ndihmë nga Qeveria për turizmin
Turizmi në kolaps, nisin pushimet masive nga puna

16:24 • 01 Prill 2020

Turizmi në kolaps, nisin pushimet masive nga puna

Operatorët në sektorin e turizmit kanë filluar pushimet në masë nga puna. Ata po fshijnë nga listëpagesat punonjësit e tyre, pasi sektori është në prag kolapsi. Një ndër degët kryesore të ekonomisë shqiptare ka marrë me koronavirusin goditjen e dytë, pas tërmetit të 26 nëntorit....

Lexo lajmin e plotë

1,3 miliardë njerëz në shtëpi, izolimi në Indi eliminon ndotjen e ajrit

16:25 • 01 Prill 2020

1,3 miliardë njerëz në shtëpi, izolimi në Indi eliminon ndotjen e ajrit

India vendosi të izolojë të gjithë banorët për të frenuar përhapjen e koronavirusit të ri. Por qëndrimi në shtëpi i 1,3 miliardë banorëve, zgjidhi përkohësisht edhe një tjetër problem shëndetësor, atë të nivelit mbytës të ndotjes së ajrit. Izolimi më i gjerë në botë, nënkupton...

Lexo lajmin e plotë

Anulohen të gjitha prokurimet publike, përveç atyre që kanë lidhje me koronavirusin

15:46 • 01 Prill 2020

Anulohen të gjitha prokurimet publike, përveç atyre që kanë lidhje me koronavirusin

Qeveria anulon të gjitha prokurimet publike, me përjashtim të atyre që kanë lidhje me emergjencën shëndetësore të koronavirusit. Agjencia e Prokurimit Publik ka publikuar një njoftim në faqen zyrtare, ku informon se institucionet shtetërore duhet të marrin masa për të pezulluar gjitha procedurat e prokurimit,...

Lexo lajmin e plotë

Shkencëtarët në Kinë zbulojnë antitrupat që mund të trajtojnë COVID-19

15:43 • 01 Prill 2020

Shkencëtarët në Kinë zbulojnë antitrupat që mund të trajtojnë COVID-19

Një ekip shkencëtarësh kinezë ka izoluar një serë antitrupash, të cilat sipas tyre janë ekstremisht të efektshme në bllokimin e aftësisë së koronavirusit të ri për të hyrë në qeliza. Zbulimi është i rëndësishëm pasi mund të ndihmojë në trajtimin ose parandalimin e COVID-19. Zhang...

Lexo lajmin e plotë

Frikë për fëmijët, koronavirusi nuk po kursen askënd

15:41 • 01 Prill 2020

Frikë për fëmijët, koronavirusi nuk po kursen askënd

Koronavirusi nuk po kursen askënd. Në Belgjikë humbi jetën një vajzë 12-vjeçare. Rasti shokoi mjekët dhe infermierët që folën për një përkeqësim të papritur, pas 3 ditësh temperaturë. Ndërlikimet janë të paparashikueshme në çdo moshë. Këtë e dinë mirë në Shtetet e Bashkuara, ku Guvernatori...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, drejtori i Burgjeve: 494 të dënuar kërkuan “dënimin në shtëpi”

15:32 • 01 Prill 2020

Koronavirusi në Shqipëri, drejtori i Burgjeve: 494 të dënuar kërkuan “dënimin në shtëpi”

Mbi 494 të dënuar në shkallë vendi kanë kërkuar lejen e vuajtjes së mbetur të dënimit në shtëpi. “Janë 585 të dënuar që plotësojnë kriterin formal, në lidhje me kohën e mbetur të dënimit dhe kemi 494 kërkesa për leje. Vendimi do të merret shumë...

Lexo lajmin e plotë

Kinë, “zhduket” një tjetër mjeke që kishte paralajmëruar për koronavirusin

15:11 • 01 Prill 2020

Kinë, “zhduket” një tjetër mjeke që kishte paralajmëruar për koronavirusin

Të gjithë njohën dhe u mallëngjyen me historinë e  Li Wenliang, mjekut kurajoz të Wuhanit që paralajmëroi nga të parët rrezikun që po i kanosej botës, duke u censuruar fillimisht nga autoritetet kineze, dhe më pas duke humbur betejën e jetës kundër COVID-19.  Por Li...

Lexo lajmin e plotë

Video
15:07 • 01 Prill 2020
Koronavirusi, shëndeti mendor në pandeminë që dikton izolimin
Priste tamponin e dytë negativ, gjendet pa jetë 28-vjeçari shqiptar në Itali

14:50 • 01 Prill 2020

Priste tamponin e dytë negativ, gjendet pa jetë 28-vjeçari shqiptar në Itali

Priste një lajm të mirë, tamponin e dytë që do ta zyrtarizonte si të shëruar, por Luçjan Elezi u gjet pa jetë në shtëpinë e tij. 28-vjeçari shqiptar jetonte prej vitesh në Val di Fassa, në Trento të Italisë. Mediat vendase tregojnë se pasi ishte...

Lexo lajmin e plotë

Manastirliu: Shkon në 13 numri i stafit mjekësor të shëruar nga COVID-19

14:32 • 01 Prill 2020

Manastirliu: Shkon në 13 numri i stafit mjekësor të shëruar nga COVID-19

Edhe 5 personel shëndetësor rezultojnë të shëruar pas testimit konfirmues të kryer në laboratorin e Institutit të Shëndetit Publik. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu me një postim në Facebook ka ndarë lajmin e mirë, duke theksuar se janë 13 personel shëndetësor të...

Lexo lajmin e plotë

Video
14:12 • 01 Prill 2020
Koronavirusi / Mbyllen sot riatdhesimet, vijnë dy avionët e fundit nga Roma dhe Londra
Deputetët socialistë dhe një pjesë e opozitës heqin dorë nga gjysma e pagës

15:06 • 01 Prill 2020

Deputetët socialistë dhe një pjesë e opozitës heqin dorë nga gjysma e pagës

Burime për A2 kanë konfirmuar se, në vijim të situatës së krijuar nga koronavirusi, grupi parlamentar socialist mori vendim për heqjen dorë nga gjysma e pagës dhe vënien në dispozicion të buxhetit të shtetit për nevojat e luftës. Mësohet se Partia Socialiste do të dorëzojë...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, Shehu: Ka ardhur momenti të ndryshojmë strategji

14:25 • 01 Prill 2020

Koronavirusi në Shqipëri, Shehu: Ka ardhur momenti të ndryshojmë strategji

Tritan Shehu, ish-deputet i PD dhe mjek, foli në Ditarin e orës 13:00 në A2 për situatën nga koronavirusi në vend, ku u shpreh se masat e distancimit fizik nuk janë të mjaftueshme pa testimet e nevojshme. “Një nga shkaqet e mosidentifikimit të rasteve është...

Lexo lajmin e plotë

Asnjë rast me koronavirus, por OBSH akordon 900 mijë dollarë për Korenë e Veriut

14:22 • 01 Prill 2020

Asnjë rast me koronavirus, por OBSH akordon 900 mijë dollarë për Korenë e Veriut

Deri tani, Koreja e Veriut është një nga pak shtetet në botë, të cilat kanë mbetur pa u prekur nga koronavirusi, i cili ka shkaktuar më shumë se 43 mijë viktima. Megjithatë, Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë të ditur se do të akordojë 900...

Lexo lajmin e plotë

Mësimi online, sfidë për nxënësit me aftësi ndryshe

14:21 • 01 Prill 2020

Mësimi online, sfidë për nxënësit me aftësi ndryshe

Mësuesit e shkollës speciale “Zëra jete” në Elbasan po përpiqen t zhvillojnë orët e mësimit me 61 nxënësit me aftësi ndryshe përmes internetit. Mësimi “online me këtë shtresë ka qenë një sfidë me vetë sa për mësuesit, por shumë më tepër për prindërit e këtyre...

Lexo lajmin e plotë

Nuk deklaron raste, fjala “koronavirus” ndalohet rreptësisht, regjimi aziatik injoron pandeminë

14:18 • 01 Prill 2020

Nuk deklaron raste, fjala “koronavirus” ndalohet rreptësisht, regjimi aziatik injoron pandeminë

Janë shumë të pakta vendet e që deklarojnë se nuk kanë asnjë rast koronavirusi. Disa ishuj të largët, disa vende afrikane ku përhapja e testimeve por edhe shkëmbimet me jashtë janë shumë të pakët. Por ka edhe vende, ose më mirë regjime, ku të dhënat...

Lexo lajmin e plotë

Video
13:08 • 01 Prill 2020
A është koronavirusi fundi i globalizmit?
Rama: Zgjerimi i paketës financiare gjatë muajit prill

14:16 • 01 Prill 2020

Rama: Zgjerimi i paketës financiare gjatë muajit prill

Me anë të një statusi në Facebook, kryeministri Rama ka bërë të ditur se është diskutuar me bankat për paketën financiare të luftës. Ai shkruan se gjatë muajit prill do të zgjerohet paketa financiare. “Me bankat për paketën financiare të luftës; vënien menjëherë në lëvizje...

Lexo lajmin e plotë

Video
12:25 • 01 Prill 2020
Sfida ndaj Covid-19, si po zbatohen masat për kufizimin e lëvizjeve?
Video
12:18 • 01 Prill 2020
Të izolohesh në qiell…
Koronavirusi në Shqipëri, mosha mesatare e të prekurve është 50 vjeç

14:14 • 01 Prill 2020

Koronavirusi në Shqipëri, mosha mesatare e të prekurve është 50 vjeç

Silva Bino, nga Instituti i Shëndetit Publik, bëri të ditur këtë të mërkurë moshën mesatare të personave të prekur nga koronavirusi, si dhe atyre që kanë ndërruar jetë. “Deri në këto momente janë testuar 1823 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë...

Lexo lajmin e plotë

PD: Raporti i Stadard and Poor’s, Shqipëria ndër 15 ekonomitë më të rrezikuara nga koronavirusi

14:09 • 01 Prill 2020

PD: Raporti i Stadard and Poor’s, Shqipëria ndër 15 ekonomitë më të rrezikuara nga koronavirusi

Ekonomia shqiptare, nga 15 më të rrezikuarat në botë nga koronavirusi. Ky është rezultati i raportit të Standard and Poor’s, sipas denoncimit të Partisë Demokratike. Është pikërisht Jorida Tabaku që shprehet se raporti i institucionit prestigjioz, tregon se “nëse nuk veprohet nga qeveria menjëherë do...

Lexo lajmin e plotë

Vijojnë shifrat tragjike nga Spanja, 864 viktima në 24 orët e fundit

16:05 • 01 Prill 2020

Vijojnë shifrat tragjike nga Spanja, 864 viktima në 24 orët e fundit

Spanja ka raportuar 864 viktima në 24 orët e fundit për shkak të koronavirusit, duke e çuar në total numrin e të vdekurve nga Covid-19 në 9053. Për të pestën ditë radhazi në Spanjë regjistrohen mbi 800 viktima. Ministria e Shëndetësisë raportoi se numri i...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, shkon në 259 numri i personave të prekur

13:54 • 01 Prill 2020

Koronavirusi në Shqipëri, shkon në 259 numri i personave të prekur

Janë regjistruar edhe 16 raste të reja me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit në vend. Ministria e Shëndetësisë bëri të ditur se numri total i të prekurve ka shkuar në 259, nga të cilët 15 kanë ndërruar jetë, ndërsa 67 janë shëruar. Në shërbimin...

Lexo lajmin e plotë

Autoritetet amerikane: Me këto ritme, do të kemi të paktën 100 mijë të vdekur në SHBA

13:51 • 01 Prill 2020

Autoritetet amerikane: Me këto ritme, do të kemi të paktën 100 mijë të vdekur në SHBA

Në historinë amerikane, shpesh herë presidentët kanë pasur barrën e rëndë e lajmërimeve të hidhura. John Kennedy i shpjegoi bashkatdhetarëve se një luftë bërthamore ishte e mundur për shkak të Kubës,  George Bush i riu njoftoi se për herë të parë Amerika ishte goditur në...

Lexo lajmin e plotë

Frikë për fëmijët,  koronavirusi nuk po kursen askënd

13:47 • 01 Prill 2020

Frikë për fëmijët, koronavirusi nuk po kursen askënd

Koronavirusi nuk po kursen askënd. Në Belgjikë humbi jetën një vajzë 12 vjeçare. Rasti shokoi mjekët dhe infermierët që folën për një përkeqësim të papritur, pas 3 ditësh temperaturë. Komplikacionet janë të paparashikueshme, në çdo moshë. Këtë e dinë mirë në Shtetet e Bashkuara, ku...

Lexo lajmin e plotë

Pse kaq shumë viktima në Itali? Mjeku shqiptar në Breshia jep disa arsye

13:42 • 01 Prill 2020

Pse kaq shumë viktima në Itali? Mjeku shqiptar në Breshia jep disa arsye

Mjeku shqiptar Julian Balla, i cili punon në Breshia të Italisë dha lajme të mira në A2, se situata është drejt përmirësimit në shtetin fqinj. “Provinca e Breshias ka qenë një nga më të prekurat edhe pse në media është trumbetuar më shumë Bergamo, diferenca...

Lexo lajmin e plotë

Seferi: Vetëm 15 epidemiologë gjurmojnë rastet e dyshuara, nuk mjaftojnë

13:41 • 01 Prill 2020

Seferi: Vetëm 15 epidemiologë gjurmojnë rastet e dyshuara, nuk mjaftojnë

Indrit Seferi, specialist i shëndetit publik dhe pedagog, ngriti shqetësimin në A2 se aktualisht janë vetëm 15 epidemiologë që merren me gjurmimin e rasteve të dyshuara me koronavirus dhe sipas tij ky numër është i pamjaftueshëm. Ai thekson se testimi i sa më shumë personave...

Lexo lajmin e plotë

Hajdari: Qytetarët e kanë të pamundur të izolohen pa nevojat bazë

13:38 • 01 Prill 2020

Hajdari: Qytetarët e kanë të pamundur të izolohen pa nevojat bazë

Deputetja Rudina Hajdari u shpreh në Dita Jonë se qytetarët e kanë të pamundur të qëndrojnë të mbyllur kur ata nuk plotësojnë dot nevojat bazë për ushqim. “Kam filluar aktivitetin në Laprakë, duke u përpjekur të ndihmojë familjet në nevojë, që nuk janë në gjendje...

Lexo lajmin e plotë

Civici: Kriza ekonomike do të arrijë pikun kur kurba e koronavirusit të fillojë zbritjen

13:33 • 01 Prill 2020

Civici: Kriza ekonomike do të arrijë pikun kur kurba e koronavirusit të fillojë zbritjen

Eksperti i ekonomisë, prof. dr. Adrian Civici, foli në një lidhje me “Skype” në Dita Jonë mbi situatën ekonomike që po kalon dhe pritet të përballet Shqipëria, nga ndikimi i koronavirusit. Civici u shpreh se qeveria duhet sa më parë të aplikojë paketën B, e...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, shërohen edhe 15 persona në 24 orët e fundit

13:27 • 01 Prill 2020

Koronavirusi në Shqipëri, shërohen edhe 15 persona në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka bërë të ditur në orët e vona të së martës se 15 persona të tjerë janë shëruar nga koronavirusi. Deri tani, 67 persona kanë arritur të mposhtin virusin e rrezikshëm. Në Shqipëria, janë konfirmuar 243 të prekur në total,...

Lexo lajmin e plotë

Policia britanike arrestoi 650 kriminelë në një javë, ishin në shtëpi nga frika e koronavirusit

00:37 • 01 Prill 2020

Policia britanike arrestoi 650 kriminelë në një javë, ishin në shtëpi nga frika e koronavirusit

Policia britanike bën me dije se ka arrestuar më shumë se 650 të dyshuar gjatë një jave, të akuzuar për krime të ndryshme, të cilët ishin të detyruar dhe nga masat e reja të qëndronin në shtëpi për shkak të koronavirusit. Oficerët kanë bastisur dhjetëra...

Lexo lajmin e plotë

Infektohet nga koronavirusi mjeku Dhimitër Kraja, iu përgjigj thirrjes së Ministrisë për ndihmë

00:35 • 01 Prill 2020

Infektohet nga koronavirusi mjeku Dhimitër Kraja, iu përgjigj thirrjes së Ministrisë për ndihmë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, përmes një postimi në rrjetet sociale, bëri me dije se virusi i ri Covid-19 ka infektuar dhe profesorin e njohur Dhimitër Kraja, i cili edhe pse në pension iu përgjigj thirrje së Ministrisë për të ndihmuar në këtë situatë të...

Lexo lajmin e plotë

Sporti me sytë nga vjeshta, për të “çelur” sërish

00:34 • 01 Prill 2020

Sporti me sytë nga vjeshta, për të “çelur” sërish

Edhe pse disa evenimente sportive po luftojnë me ditët për të ndalur në kohë përhapjen e pandemisë, duket se do të dorëzohen përballë koronavirusit. Turneu tenistik Wimbledon, i programuar më 29 qershor deri më 12 korrik, është aktiviteti i radhës që do të pezullohet. Në...

Lexo lajmin e plotë

90 vjeçarja belge refuzon respiratorin: Pata një jetë të mirë jepjani këtë një të riu

00:32 • 01 Prill 2020

90 vjeçarja belge refuzon respiratorin: Pata një jetë të mirë jepjani këtë një të riu

Një grua 90-vjeçare e prekur nga koronavirusi në Belgjikë ndërroi jetë pasi me vullnetin e saj refuzoi të përdorte ventilatorin dhe iu kërkoi doktorëve që i qëndronin tek koka që ta përdornin pajisjen për pacientë më të rinj që kishin nevojë. Suzanne Hoylaerts nga Binkom...

Lexo lajmin e plotë

Kur filmi bëhet realitet. Aktorët e “Contagion”: Dëgjoni ekspertët

00:31 • 01 Prill 2020

Kur filmi bëhet realitet. Aktorët e “Contagion”: Dëgjoni ekspertët

Një virus vdekjeprurës që përhapet me shpejtësi nëpër botë çon në kolaps shoqërinë dhe mobilizon shkencën për gjetjen e një kure. Duket si një përshkrim i realitetit që po përjeton bota sot, por në fakt po flasim për “Contagion”, filmi i prodhuar në vitin 2011,...

Lexo lajmin e plotë

Ndërron jetë nga koronavirusi një 13-vjeçar pa asnjë sëmundje tjetër në Britani

00:30 • 01 Prill 2020

Ndërron jetë nga koronavirusi një 13-vjeçar pa asnjë sëmundje tjetër në Britani

Një 13-vjeçar është viktima më e re nga pandemia e koronavirusit në Britaninë e Madhe që deri tani iu ka marrë jetën mijëra personave. Ismail Mohamed Abdulwahab nga Brixton ndërroi jetë në spitalin e Londrës “King College” me familjarët që nuk u lejuan ta vizitonin...

Lexo lajmin e plotë

Video
22:02 • 31 Mars 2020
COVID-19 në Malin e Zi, më të prekur janë Tivari dhe Ulqini
Kosova regjistron 5 persona të shëruar dhe 4 të infektuar nga koronavirusi

00:29 • 01 Prill 2020

Kosova regjistron 5 persona të shëruar dhe 4 të infektuar nga koronavirusi

Autoritetet shëndetësore në Kosovë bënë me dije se 5 persona janë shëruar në Klinikën Infektive si pasojë e koronavirusit. Pas realizimit të testimit të dytë këta persona rezultuan negativ ndaj virusit të ri. Sipas Instituti Kombëtar të Shëndetit Publik në Kosovë në 24 orët e...

Lexo lajmin e plotë

Situata pas koronavirusit/ Do të vijojë ndotja e mjedisit, edhe pse jo njësoj

00:28 • 01 Prill 2020

Situata pas koronavirusit/ Do të vijojë ndotja e mjedisit, edhe pse jo njësoj

Në dekadat e fundit, fatkeqësitë natyrore me të cilat përballet njerëzimi, sa vijnë dhe shtohen duke marrë qindra-mijëra jetë njerëzore si pasojë e forcës shkatërrimtare të natyrës. Fatkeqësi të tilla si cuname, tërmete, përmbytje, zjarre masive dhe pandemi të ndryshme. Por, a është Covid-19 një...

Lexo lajmin e plotë

Prezantuesi i CNN me koronavirus, por nuk heq dorë nga programi

00:27 • 01 Prill 2020

Prezantuesi i CNN me koronavirus, por nuk heq dorë nga programi

Chris Cuomo, vëllai i guvernatorit të Nju Jorkut dhe prezantues i CNN, rezultoi pozitiv ndaj testit të koronavirusit. Lajmin e dha vetë guvernatori Andrew Cuomo: “Do të jetë mirë. Është i ri, në formë të mirë dhe i fortë, megjithëse jo aq sa mendon”. Sipas...

Lexo lajmin e plotë

Pas dezinfektimit, rihapet tregu i fruta-perimeve në Durrës

00:27 • 01 Prill 2020

Pas dezinfektimit, rihapet tregu i fruta-perimeve në Durrës

Bashkia e Durrësit ka vendosur të rikthejë në funksion tregun e frutaperimeve të mbyllur dy ditë më parë. Pavarësisht se u planifikuan tre pika të reja të tregtimit, ka qenë e pamjaftueshme koha në dispozicion për t’i bërë ato funksionale për rreth 300 subjekte të...

Lexo lajmin e plotë

“Biznesi i madh është totalisht jashtë vëmendjes së paketës së qeverisë”

00:24 • 01 Prill 2020

“Biznesi i madh është totalisht jashtë vëmendjes së paketës së qeverisë”

Producentja ekzekutive e biznesit në A2, Aurora Sulçe, deklaroi në një lidhje të drejtpërdrejtë me studion e “Ditari” në A2 se plani i masave ekonomike i qeverisë shqiptare ka lënë jashtë vëmendjes biznesin e madh, “strukturën kryesore që jep realisht kontribut në rritjen ekonomike të...

Lexo lajmin e plotë

Video
20:25 • 31 Mars 2020
12 raste të shtuara me koronavirus në Durrës
Presidenca “vesh” flamurin italian

00:22 • 01 Prill 2020

Presidenca “vesh” flamurin italian

Institucioni i Presidentit të Republikës ndriçohet me ngjyrat e flamurit kombëtar italian, në shenjë solidariteti me Italinë që po kalon momente tepër të vështira për shkak të pandemisë COVID-19....

Lexo lajmin e plotë

Video
19:59 • 31 Mars 2020
Për një ditë, 20 raste të reja në 140 testime. 15 viktima dhe 52 të shëruar
Pamundësia për kurimin e nënës, djali bën apel për ndihmë

00:21 • 01 Prill 2020

Pamundësia për kurimin e nënës, djali bën apel për ndihmë

Në një situatë kur koronavirusi ka mbyllur qytetarët në shtëpi, ka edhe nga ata familje që izolimi bëhët si pasojë e sëmundjeve. Taulant Hoxhallari është detyruar të lërë punën në emigrim në Greqi për t’iu gjendur pranë nënës së tij, e cila vuan nga disa...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, Gjykata Kushtetuese në Kosovë shfuqizon masat e qeverisë për kufizimin e lëvizjes

00:21 • 01 Prill 2020

Koronavirusi, Gjykata Kushtetuese në Kosovë shfuqizon masat e qeverisë për kufizimin e lëvizjes

Gjykata Kushtetuese e Kosovës vendosi të shfuqizojë vendimin e qeverisë së Kosovës për kufizimin e lëvizjes së qytetarëve dhe automjeteve si masë për të penguar përhapjen e koronavirusit. Ky vendim i Gjykatës më të lartë në Kosovë hyn në fuqi më 13 prill. Një javë...

Lexo lajmin e plotë

Mjekët shqiptarë në Itali, shefi i Urdhrit të Mjekut: Duhet t’i kishim dhënë certifikatën e sjelljes së mirë

00:19 • 01 Prill 2020

Mjekët shqiptarë në Itali, shefi i Urdhrit të Mjekut: Duhet t’i kishim dhënë certifikatën e sjelljes së mirë

Fatmir Brahimaj, shefi i Urdhrit të Mjekut, deklaroi në një lidhje direkte me studion e “Ditari” në A2 se mjekët dhe infermierët që kanë shkuar në Itali për të ndihmuar në përballimin e situatës së krijuar nga koronavirusi kanë pasur me vete licencat, por sipas...

Lexo lajmin e plotë

BE thirrje vendeve anëtare: Masat e emergjencës ndaj koronavirusit mos kufizojnë demokracinë

00:18 • 01 Prill 2020

BE thirrje vendeve anëtare: Masat e emergjencës ndaj koronavirusit mos kufizojnë demokracinë

Një paralajmërim ka ardhur së fundmi nga Brukseli drejtuar vendeve të Bashkimit Evropian që masat shtrënguese të vendosura nga shumë prej tyre për të luftuar pandeminë e koronavirusit, të mos kufizojnë demokracinë. “Është shumë e rëndësishme që masat e emergjencës të mos dëmtojnë parimet dhe...

Lexo lajmin e plotë

Rama: Nuk ka më këshillime, aplikacioni për leje-dalje për një person, funksional

00:16 • 01 Prill 2020

Rama: Nuk ka më këshillime, aplikacioni për leje-dalje për një person, funksional

Kryeministri Edi Rama shkruan në Facebook se qytetarët duhet të zbatojnë masat e vendosura nga qeveria për të përballuar pandeminë e koronavirusit. Sipas kreu të qeverisë, tashmë aplikacioni “Leje për të dalë” në e-albania, përmes të cilit lejohet vetëm një person nga familja për të...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, kryebashkiaku i Londrës kërkon ndihmën e klubeve të Premier League

00:16 • 01 Prill 2020

Koronavirusi, kryebashkiaku i Londrës kërkon ndihmën e klubeve të Premier League

Kreu i Bashkisë së Londrës, Sadiq Khan iu ka dërguar një letër 9 klubeve futbolli në kryeqytet ku iu kërkon ndihmë në përballimin e luftës ndaj koronavirusit. Ai iu kërkon klubeve të dy divizioneve kryesore, përfshirë këtu Arsenalin, Chelsea dhe West Ham që të ndihmojnë...

Lexo lajmin e plotë

Basha falenderon ambasadorin Soreca për mbështetjen e BE për negociatat dhe për të luftuar Covid-19

18:28 • 31 Mars 2020

Basha falenderon ambasadorin Soreca për mbështetjen e BE për negociatat dhe për të luftuar Covid-19

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha përmes një postimi në rrjetet sociale ka falenderuar ambasadorin Soreca dhe Bashkimin Europian për shprehjen e vullnetit pozitiv për çeljen e negociatave pas plotësimit të 15 kushteve. Sipas kryedemokratit, Partia Demokratike e Shqipërisë dhe opozita do të bëjnë çfarë...

Lexo lajmin e plotë

Ndërrojnë jetë 2 pacientë nga koronavirusi, 15 në total

23:41 • 31 Mars 2020

Ndërrojnë jetë 2 pacientë nga koronavirusi, 15 në total

Ministria e Shëndetësisë raporton se pasditen e së martës kanë ndërruar jetë dhe dy persona të tjerë të prekur nga virusi Covid-19, duke e çuar në 15 numrin në total të viktimave në vendin tonë. Ka ndërruar jetën në Spitalin Infektiv nga një infarkt miokardi...

Lexo lajmin e plotë

Bolsonaro kundër të gjithëve: Mjaft më me karantinë, po mbyllen mijëra vende pune

23:11 • 31 Mars 2020

Bolsonaro kundër të gjithëve: Mjaft më me karantinë, po mbyllen mijëra vende pune

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro vijon të dalë kundër të gjithëve përsa i përket pandemisë së koronavirusit, duke thënë se në vend nuk mund të shtohen më tej masat e karantinës pasi mijërave vende pune po shkatërrohen dhe të varfërit po vuajnë. Gjatë një interviste...

Lexo lajmin e plotë

Kliko për lajme të reja