Në përditësim

Koronavirusi në Shqipëri, 16 raste të reja në 24 orë. Komiteti i Ekspertëve nuk ndryshon masat

COVID-19
26.07.2021
Statistika
Raste të reja
16
132,891 (total)
Teste
2,760
880,100 (total)
Shëruar
13
130,152 (total)
Humbje jete
0
2,456 (total)
Raste aktive
283
11 (në spital)
Kishte koronavirus, burri shkon nëpër lokale për ta përhapur sa më shumë

10:33 • 09 Mars 2020

Kishte koronavirus, burri shkon nëpër lokale për ta përhapur sa më shumë

Një burrë rreth 50 vjeç, i cili ishte me koronavirus, ka shkuar nëpër lokale të ndryshme për të përhapur qëllimisht virusin, përpara se të dërgohej në spital nga policia. Ngjarja ka ndodhur në Japoni. Burri kishte dalë pozitiv, por ishte dërguar në shtëpi nga doktorët,...

Lexo lajmin e plotë

Alarmi për koronavirusin, presidenti Meta del me apelin e fortë publik

11:53 • 09 Mars 2020

Alarmi për koronavirusin, presidenti Meta del me apelin e fortë publik

Presidenti Ilir Meta ka bërë një apel të fortë publik lidhur me marrjen e masave emergjente kundër koronavirusit. Sipas Kreut të Shtetit, duke qenë se virusi i ri po vijon përhapjen në Itali dhe Greqi, dy vendet me të cilat kemi “shkëmbimet më intensive”, situata...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Vatikan, Papa ndan mesazhin online: Jam pranë jush

10:49 • 09 Mars 2020

Koronavirusi në Vatikan, Papa ndan mesazhin online: Jam pranë jush

Masat për koronavirusin për ndalimin e mbledhjes së turmave kanë prekur edhe sheshin Shën Pjetër të Vatikanit i cili gjatë meshës së sotme ishte i boshatisur. Gjendur në këto kushte, ati i shenjtë e drejtoi lutjen e tij, jo nga ballkoni i zakonshëm, por nëpërmjet...

Lexo lajmin e plotë

Ministri i sporteve kërkon ndalimin e Serie A, por ndeshja e parë e javës do të luhet

11:56 • 09 Mars 2020

Ministri i sporteve kërkon ndalimin e Serie A, por ndeshja e parë e javës do të luhet

Parma-Spal do të luhet. Kështu është vendosur pas diskutimeve mes drejtuesve të Ligës italiane të futbollit dhe autoriteteve shtetërore. Ndeshja ishte programuar të zhvillohej në 12:30, por pas dekretit të kryeministrit Conte për izolimin e një pjesë të mirë të vendit, mes tyre edhe qyteti...

Lexo lajmin e plotë

Një i infektuar me koronavirus në konferencën ku ishte i pranishëm, Trump: Nuk jam fare i shqetësuar

11:59 • 09 Mars 2020

Një i infektuar me koronavirus në konferencën ku ishte i pranishëm, Trump: Nuk jam fare i shqetësuar

Numri i personave të infektuar me koronavirus në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka kaluar 440, me 19 viktima deri tani. Uashingtoni dhe 31 shtete dhe kanë konfirmuar të paktën një rast. Shqetësim ka shkaktuar diagnostikimi i një personi me koronavirus pasi kishte qenë i...

Lexo lajmin e plotë

Asnjë i infektuar me koronavirus në Shqipëri. Ministria e Shëndetësisë: Kush kthehet nga zonat e prekura të vetizolohet për 14 ditë

12:21 • 09 Mars 2020

Asnjë i infektuar me koronavirus në Shqipëri. Ministria e Shëndetësisë: Kush kthehet nga zonat e prekura të vetizolohet për 14 ditë

Asnjë person nuk rezulton i infektuar me koronavirusin Covid-19 në Shqipëri. Ministria e Shëndetësisë thotë se deri tani janë kryer testime te 59 persona të dyshuar dhe tek asnjëri nuk është konfirmuar prania e virusit të ri. Të gjithë personat e testuar deri tani kanë...

Lexo lajmin e plotë

Video
11:46 • 08 Mars 2020
Pa koment: Milano e parë nga droni, një qetësi që nuk do ta donte askush
Koronavirusi godet F1, Çmimi i Madh i Bahreinit pa spektatorë

12:22 • 09 Mars 2020

Koronavirusi godet F1, Çmimi i Madh i Bahreinit pa spektatorë

Çmimi i Madh i Bahreinit do të zhvillohet pa spektatorë. Kështu kanë vendosur organizatorët e garës, për të frenuar përhapjen e koronavirusit në vend. “Duke parë përhapjen e vazhdueshme të Covid-19 në të gjithë botën, lejimi i mijëra tifozëve nga e gjithë bota të bashkohen...

Lexo lajmin e plotë

Rihapet xhamia e madhe në Mekë, por nuk lejohet të preket Qabeja

12:30 • 09 Mars 2020

Rihapet xhamia e madhe në Mekë, por nuk lejohet të preket Qabeja

Arabia Saudite rihapi vendin e shenjtë në xhaminë e madhe në Mekë të shtunën, por vizitorët nuk lejohet të prekin Qabenë, një vendim i marrë për të luftuar përhapjen e koronavirusit. Autoritetet saudite kishin pezulluar pelegrinazhin për në vendin më të shenjtë të fesë myslimane...

Lexo lajmin e plotë

Nga “qyteti i përjetshëm”, në qytetin pa jetë… Roma zbrazet nga frika e koronavirusit

12:32 • 09 Mars 2020

Nga “qyteti i përjetshëm”, në qytetin pa jetë… Roma zbrazet nga frika e koronavirusit

E quajnë “qyteti i përjetshëm”, por në ditët e fundit nuk ka fare gjallëri. Në Romë, kryeqytetin e Italisë, zakonisht turistët mbushin rrugët dhe sheshet kryesore. Por ditët e fundit, pikat kryesore turistike janë të shkreta, për shkak të frikës nga koronavirusi. Koloseu, “Fontanda di...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, Italia e Veriut futet në “karantinë”: Ndalohet lëvizja e njerëzve, pezullohen martesat dhe funeralet

12:35 • 09 Mars 2020

Koronavirusi, Italia e Veriut futet në “karantinë”: Ndalohet lëvizja e njerëzve, pezullohen martesat dhe funeralet

Kryeministri Italian Giuseppe Conte ka firmosur një dekret që praktikisht mbyll një pjesë të mirë të Italisë së Veriut, për të frenuar përhapjen e koronavirusit në të gjithë vendin. Dekreti i “karantinës” përfshin rreth 16 milionë persona në 15 krahina: Lombardi, Modena, Parma, Piaçenca, Rexho...

Lexo lajmin e plotë

Greqia raporton 21 të prekur të tjerë nga Covid-19, sapo ishin kthyer nga një udhëtim

13:25 • 09 Mars 2020

Greqia raporton 21 të prekur të tjerë nga Covid-19, sapo ishin kthyer nga një udhëtim

Autoritetet shëndetësore në Greqi bënë me dije se 21 raste të tjera me virusin Covid-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit, duke e çuar në 66 numrin e të prekurve në total. Pjesa më e madhe e të infektuarve janë individë që kishin marrë...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi mbërrin në parlamentin francez, dy deputetë të prekur

13:30 • 09 Mars 2020

Koronavirusi mbërrin në parlamentin francez, dy deputetë të prekur

Shkon në dy numri i anëtarëve të Asamblesë Kombëtare në Francë që janë dërguar në spital pasi janë prekur nga virusi me origjinë nga Kina, ndërkohë që 5 ligjvënës të tjerë u janë nënshtruar testimeve për këtë sëmundje. Asambleja Kombëtare nuk bën me dije emrat...

Lexo lajmin e plotë

Vjersha e vogëlushit për koronavirusin përlot Italinë: Ke kurorë, por nuk je mbret, ne do të fitojmë

13:39 • 09 Mars 2020

Vjersha e vogëlushit për koronavirusin përlot Italinë: Ke kurorë, por nuk je mbret, ne do të fitojmë

Situata e krijuar nga koronavirusi në Itali është një ndër më të këqijat në botë, pas Kinës, dhe kjo gjë ka ndikuar në jetën e shumë njerëzve. Të frikësuar nga ky virus që ka marrë lajmet e para të mediave italiane dhe ndërkombëtare janë dhe...

Lexo lajmin e plotë

Edhe NBA pa tifozë për shkak të koronavirusit? LeBron James: Nuk luaj

14:58 • 09 Mars 2020

Edhe NBA pa tifozë për shkak të koronavirusit? LeBron James: Nuk luaj

Emergjenca nga koronavirusi ka mbërritur dhe në Shtetet e Bashkuara dhe kampionati i basketbollit po shikon mundësinë që disa ndeshje të luhen me porta të mbyllura për tifozët. Pas paralajmërimeve të disa ditëve më parë për lojtarët për praktikat që duhen ndjekur, NBA-ja ka shpërndarë...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, Italia numëron 5,7% të të vdekurve në botë, publikohen të dhënat e fundit

15:00 • 09 Mars 2020

Koronavirusi, Italia numëron 5,7% të të vdekurve në botë, publikohen të dhënat e fundit

Mbrojtja Civile në Itali ka publikuar të dhënat e fundit të situatës së krijuar nga koronavirusi. Sipas komisarit Angelo Borrelli numri i viktimave nga Covid 19 është rritur me 36 në 24 orët e fundit, duke arritur në 233 në total. Të prekurit kanë shkuar...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, Vasili thirrje Ramës: Zgjidhe qesen, situata nuk përballet me teatër

17:40 • 07 Mars 2020

Koronavirusi, Vasili thirrje Ramës: Zgjidhe qesen, situata nuk përballet me teatër

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, përmes një postimi në rrjetet sociale, ripërsëriti thirrjen ndaj qeverisë që të heqë dorë nga propaganda për situatën e koronavirusit dhe të marrë masa. Ish ministri Vasili i kërkoi kryeministrit Rama që të sigurojë materialet mbrojtëse për...

Lexo lajmin e plotë

Covid-19 tremb botën, OBSH-ja pritet të shpallë gjendjen e pandemisë

15:21 • 09 Mars 2020

Covid-19 tremb botën, OBSH-ja pritet të shpallë gjendjen e pandemisë

Rëndohet situata nga koronavirusi në Italinë fqinje. Shifrat e publikuara nga Mbrojtja Civile nuk janë aspak optimiste. Vetëm gjatë 24 orëve janë shënuar 620 raste të reja të të prekurve nga Covid-19, pavarësisht masave të marra në rajonet ku prej 2 javësh janë shpallur “zonat...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi godet turizmin, në listë edhe Italia e Greqia

15:25 • 09 Mars 2020

Koronavirusi godet turizmin, në listë edhe Italia e Greqia

Përhapja e shpejtë e koronavirusit në të gjithë botën dhe frika prej tij do të vënë në vështirësi ekonominë botërore këtë vit, me turizmin si një prej degëve më të rrezikuara. Mungesa e turistëve është ndjerë në të gjitha sheshet dhe destinacionet kryesore në Evropë...

Lexo lajmin e plotë

Shqipëria përballë Covid-19, Bino: Asnjë i prekur, prezent vetëm gripi sezonal

12:15 • 07 Mars 2020

Shqipëria përballë Covid-19, Bino: Asnjë i prekur, prezent vetëm gripi sezonal

Task Forca shëndetësore vijon të japë deklarata qetësuese për qytetarët, duke konfirmuar se në vend nuk ka asnjë person të prekur me koronavirus. Në komunikimin e së shtunës, specialistët bënë një panorama të situatës, ku saktësuan dhe për hapat e mëtejshëm që po ndërmerren për...

Lexo lajmin e plotë

Covid-19, dy raste të reja në Maqedoninë e Veriut, rrezikohet ndeshja me Kosovën

22:27 • 06 Mars 2020

Covid-19, dy raste të reja në Maqedoninë e Veriut, rrezikohet ndeshja me Kosovën

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut bën me dije se janë regjistruar dy persona të tjerë të prekur nga koronavirusi. Bëhet fjalë për një çift bashkëshortësh nga Dibra që ishin kthyer nga zona e Brescias në Itali disa ditë më parë. Rasti i parë...

Lexo lajmin e plotë

U dërgua me urgjencë në QSUT, dalin negative testimet për koronavirus

08:59 • 07 Mars 2020

U dërgua me urgjencë në QSUT, dalin negative testimet për koronavirus

Një 48-vjeçare nga Lushnja është dërguar me urgjencë drejt spitalit infektiv në QSUT pasi dyshohej se ishte prekur nga virusi i ri Covid-19. Gruaja nga fshati Arëz kishte shfaqur gjendje të rënduar shëndetësore dy ditë pasi ishte kthyer nga Padova. Por pasi janë kryer testimet,...

Lexo lajmin e plotë

Kina do përdorë vaksinat e para kundër koronavirusit në prill

21:20 • 06 Mars 2020

Kina do përdorë vaksinat e para kundër koronavirusit në prill

Kina bën me dije se vaksinat e para kundër koronavirusit për urgjencat dhe kërkimet klinike do të jetë të disponueshme në muajin prill. Tetë institucione kërkimore në vend janë aktualisht në punë. Shkencëtarët kinezë janë duke punuar me pesë mënyra të ndryshme kërkimore për zhvillimin...

Lexo lajmin e plotë

Qeveria italiane, 7,5 mld euro për familjet e prekura nga Covid-19

20:54 • 06 Mars 2020

Qeveria italiane, 7,5 mld euro për familjet e prekura nga Covid-19

Qeveria italiane ka ndarë 7,5 miliardë euro për të ndihmuar familjet dhe bizneset e prekura nga kriza e koronavirusit. Njoftimin e bëri vetë kryeministri italian, Giuseppe Conte. “Këshilli i Ministrave adoptoi disa masa: në veçanti, ne kemi lëvruar 7,5 miliardë euro në mbështetje të familjeve...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi prek edhe zyrtarët në Itali, infektohen prefektët e Breshias dhe Bergamos

20:08 • 06 Mars 2020

Koronavirusi prek edhe zyrtarët në Itali, infektohen prefektët e Breshias dhe Bergamos

Gati 4 mijë persona janë prekur nga koronavirus në Itali, e mes tyre janë edhe prefekti i Breshias, Attilio Visconti dhe ajo e Bergamos, Elisabetta Margiacchi, të cilat kanë rezultuar pozitivë ditën e premte. Visconti ishte futur në vetëkarantinë gjatë ditëve të fundit, pasi shfaqi...

Lexo lajmin e plotë

Si i boshatisi koronavirusi destinacionet turistike dhe sheshet në botë

19:41 • 06 Mars 2020

Si i boshatisi koronavirusi destinacionet turistike dhe sheshet në botë

Një kompani e teknologjisë hapësinore me qendër në Kolorado të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka postuar disa foto interesante të pasojave që ka shkaktuar përhapja e koronavirusit në botë. Fotografitë e bëra nga lart tregojnë disa nga zonat turistike, sheshet e mëdha, xhamitë dhe...

Lexo lajmin e plotë

“Karantina” gjigante në mes të oqeanit, testi për koronavirus vjen me helikopter

18:37 • 06 Mars 2020

“Karantina” gjigante në mes të oqeanit, testi për koronavirus vjen me helikopter

Një anije turistike me 3500 veta në bord nuk lejohet të ankorojë në portin e San Franciskos, pasi një person që ishte më parë në bord është shndërruar në të parin të infektuar me koronavirus në Kaliforni. Anija “Grand Princess” kishte dalë në det për...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Itali, 49 viktima në 24 orët e fundit

18:42 • 06 Mars 2020

Koronavirusi në Itali, 49 viktima në 24 orët e fundit

Vijojnë të jetë alarmante situata nga koronavirusi në shtetin fqinj të Italisë. Shefi i Mbrojtjes Civile në Itali, Angelo Borrelli ka publikuar të dhënat e fundit ku bie në sy se numri i viktimave nga Covid-19 ka arritur në 197, duke u rritur me 49...

Lexo lajmin e plotë

Virusi me shumë të panjohura, shefi i Shërbimit të Mikrobiologjisë: Mund të jemi prekur, shumica e kalojnë si grip të lehtë

16:28 • 06 Mars 2020

Virusi me shumë të panjohura, shefi i Shërbimit të Mikrobiologjisë: Mund të jemi prekur, shumica e kalojnë si grip të lehtë

Fatmirësisht, Shqipëria është një vend i paprekur nga koronavirusi edhe pse situata është alarmante në Italinë fqinje. Nga 53 të testuar deri në javën e parë të marsit, të gjithë kanë rezultuar të paprekur. Por a mund të ketë hyrë koronavirusi edhe në vendin tonë...

Lexo lajmin e plotë

“53 raste të testuara për koronavirus, të gjitha negative”

12:51 • 06 Mars 2020

“53 raste të testuara për koronavirus, të gjitha negative”

Në komunikimin e përditshëm të Task-Forcës në Ministrinë e Shëndetësisë, konfirmohet se janë testuar 3 raste të dyshuara, të cilët kanë rezultuar negative. “Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 3 raste të reja në Laboratorin e Virologjisë pranë ISHP-së nga ku në total numri...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, OBSH: Disa vende nuk po e marrin seriozisht situatën

11:56 • 06 Mars 2020

Koronavirusi, OBSH: Disa vende nuk po e marrin seriozisht situatën

Tregjet financiare shënuan një tjetër rënie të premten, ndërsa frika për koronavirusin dominoi shkëmbimet në bursë. Në Azi, tregjet ranë më mbi 3%, me humbje të theksuara që u regjistruan në Japoni, Korenë e Jugut e Hong Kong. Më herët, Wall Street u mbyll me...

Lexo lajmin e plotë

Serbia konfirmon rastin e parë me koronavirus

11:25 • 06 Mars 2020

Serbia konfirmon rastin e parë me koronavirus

Ministri serb i Shëndetësisë, Zlatibor Loncar, ka konfirmuar rastin e parë me koronavirus në Serbi. Sipas tij, bëhet fjalë për një burrë në qytetin verior të Suboticës, i cili testoi pozitiv pasi kishte qenë në kontakt me motrën e tij në Budapest, e cila kishte...

Lexo lajmin e plotë

Masat për koronavirusin, boshatiset dhe sterilizohet Meka

11:45 • 06 Mars 2020

Masat për koronavirusin, boshatiset dhe sterilizohet Meka

Arabia Saudite rihapi për publikun dy prej vendeve më të shenjta të islamit, xhaminë Al-Haram në Mekë dhe atë Al-Masjid në Medina, pasi të gjitha ambientet u sterilizuan për të ndaluar përhapjen e koronavirusit, raportoi të premten televizioni shtetëror. Dy vendet e shenjta ishin të...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Itali, Presidenti: Zbatoni masat e qeverisë

11:43 • 06 Mars 2020

Koronavirusi në Itali, Presidenti: Zbatoni masat e qeverisë

Presidenti italian Sergio Mattarella ftoi për herë të parë italianët që të respektojnë masat e vendosura nga qeveria për frenimin e epidemisë së koronavirusit.  “Italia po kalon një moment veçanërisht të vështirë dhe po e përballon në mënyrë të përgjegjshme, me transperencë të plotë. Qeveria...

Lexo lajmin e plotë

Regjistrohet viktima e parë nga Covid-19 në Britani

10:02 • 06 Mars 2020

Regjistrohet viktima e parë nga Covid-19 në Britani

Një grua me probleme të mëparshme shëndetësore, është viktima e parë që shënohet nga koronavirusi në Britaninë e Madhe. Sipas burimeve zyrtare, gruaja rreth të 70-ave, prej kohësh, vuante dhe nga sëmundje të tjera dhe paraqitej shumë shpesh në spital. Ajo u shtrua të mërkurën...

Lexo lajmin e plotë

Ish-futbollisti i Danimarkës, pozitiv me koronavirus, dyshohet se ka infektuar 13 persona

11:06 • 06 Mars 2020

Ish-futbollisti i Danimarkës, pozitiv me koronavirus, dyshohet se ka infektuar 13 persona

Ish-lojtari i kombëtares së futbollit të Danimarkës, Thomas Kahlenberg, ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Kahlenberg, i cili ishte pjesë e kombëtares së Danimarkës, e cila mori pjesë në Kupën e Botës 2010, është futur në karantinë. Kohët e fundit, ai u kthye në Danimarkë nga...

Lexo lajmin e plotë

Itali, 148 të vdekur dhe 138 të shëruar nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit

11:59 • 06 Mars 2020

Itali, 148 të vdekur dhe 138 të shëruar nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit

Shefi i Mbrojtjes Civile në Itali, Angelo Borrelli, ka përditësuar shifrat nga koronavirusi, duke bërë të ditur se numri i viktimave ka shkuar në 148 persona, 41 më shumë se një ditë më parë. Lajmi i mirë vjen nga personat e shëruar, të cilët janë...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në botë/ Përkeqësohet situtata, mbi 93 mijë të prekur

13:27 • 05 Mars 2020

Koronavirusi në botë/ Përkeqësohet situtata, mbi 93 mijë të prekur

Kalifornia shpalli gjendjen e emergjencës pas njoftimit për viktimën e parë nga koronavirusi në këtë shtet. Bëhet fjalë për një 71-vjeçar, i cili besohet të jetë infektuar brenda anijes me turistë Grand Princess, muajin e kaluar. Rasti nxit shqetësimin për infektimin e mijëra pasagjerëve të...

Lexo lajmin e plotë

Jeta mbetet pezull në Itali. Mbyllen shkolla e kinema, inkurajohet puna nga shtëpia

12:17 • 05 Mars 2020

Jeta mbetet pezull në Itali. Mbyllen shkolla e kinema, inkurajohet puna nga shtëpia

Shkollat dhe universitetet do të qëndrojnë të mbyllura në të gjithë Italinë deri në 15 mars. Vendimi u mor nga qeveria për të frenuar përhapjen e virusit covid-19, pavarësisht se Komiteti Tekniko-Shkencor kishte hedhur dyshime mbi efikasitetin e një mase të tillë. Gjithashtu, në të...

Lexo lajmin e plotë

“Sëmundja më e keqe që kam provuar ndonjëherë”, britaniku i parë i prekur nga koronavirusi tregon simptomat

11:51 • 05 Mars 2020

“Sëmundja më e keqe që kam provuar ndonjëherë”, britaniku i parë i prekur nga koronavirusi tregon simptomat

Connor Reed, një 25-vjeçar nga Uellsi, ka treguar se si është të prekesh nga koronavirusi. Ai njihet si britaniku i parë i prekur nga virusi i ri. Reed ka punuar në një shkollë në Wuhan të Kinës, dhe ka mbajtur një ditar ku ka treguar...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi “prek” kinematografinë, shtyhet prezantimi i James Bond-it të ri

10:01 • 05 Mars 2020

Koronavirusi “prek” kinematografinë, shtyhet prezantimi i James Bond-it të ri

Përhapja e virusit të ri Covid-19 në Evropë ka shkaktuar një valë të madhe paniku tek njerëzit dhe shtetet e kontinentit të vjetër, të cilët po marrin çdo ditë masa për të parandaluar zgjerimin e tij. Pas mbylljes së shkollave, stadiumeve, muzeve, shesheve dhe grumbullimeve...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Itali, rritet ndjeshëm numri i të shëruarve

10:31 • 05 Mars 2020

Koronavirusi në Itali, rritet ndjeshëm numri i të shëruarve

Edhe pse numri i viktimave nga koronavirusi ka shkuar në 107, lajmi i mirë vjen nga Italia për numrin e të shëruarve, i cili është rritur ndjeshëm. Shefi i Mbrojtjes Civile, Angelo Borrelli, ka bërë të ditur se vetëm gjatë 24 orëve të fundit janë...

Lexo lajmin e plotë

Covid-19 më i rëndë se gripi normal, OBSH: Vdekshmëria 3.4%, askush nuk është imun

16:02 • 04 Mars 2020

Covid-19 më i rëndë se gripi normal, OBSH: Vdekshmëria 3.4%, askush nuk është imun

Koronavirusi është më i rëndë se gripi sezonal: në nivel global rreth 3.4% e rasteve më Covid-19 kanë ndërruar jetë, ndërsa gripi vret mesatarisht më pak se 1% të të prekurve. Këtë e bën të ditur Organizata Botërore e Shëndetësisë, që shpjegon se persona të...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Itali, të gjitha shkollat e mbyllura deri në mesin e marsit

15:57 • 04 Mars 2020

Koronavirusi në Itali, të gjitha shkollat e mbyllura deri në mesin e marsit

Qeveria italiane po konsideron mbylljen e të gjitha shkollave dhe universiteteve në territorin e vendit, deri në mesin e muajit mars, në përpjekjen për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Mbi 2200 persona rezultojnë të prekur nga koronavirusi në Itali, 1 mijë prej të cilëve në...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, Banka Botërore jep 12 miliardë dollarë

14:45 • 04 Mars 2020

Koronavirusi, Banka Botërore jep 12 miliardë dollarë

Banka Botërore do të japë 12 miliardë dollarë ndihma për vendet në zhvillim që po përballen me epideminë e koronavirusit. Në paketën e emergjencës përfshihen kredi me interes të ulët, grante dhe asistencë teknike të cilat do të përdoren për përmirësimin e reagimit ndaj krizës...

Lexo lajmin e plotë

Përgjigjja epike e Klopp mbi koronavirusin që po e vlerëson e gjithë bota

12:47 • 04 Mars 2020

Përgjigjja epike e Klopp mbi koronavirusin që po e vlerëson e gjithë bota

Jurgen Klopp, trajneri i Liverpool, u pyet se si po ndikon përhapja e koronavirusit tek ekipi i tij. Gjermani kritikoi gazetarin për pyetjen, duke vënë në dukje se për këtë temë duhet të pyeten ekspertët, dhe jo njerëzit e famshëm. “Ajo që nuk më pëlqen...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Itali, Mbi 2600 të prekur, rreth 160 të shëruar

10:41 • 04 Mars 2020

Koronavirusi në Itali, Mbi 2600 të prekur, rreth 160 të shëruar

Mbi 2260 persona rezultojnë të prekur nga koronavirusi në Itali, 1 mijë prej të cilëve me në izolim shtëpiak, me simptoma të lehta. 160 janë personat e shëruar, 11 më shumë se një ditë më herët, ndërsa viktimat 79. Sipas të dhënave të mbrojtjes civile...

Lexo lajmin e plotë

Shqipëria, asnjë rast me koronavirus. I dërguari i OBSH-së: Merrni informacion vetëm nga autoritetet

14:41 • 04 Mars 2020

Shqipëria, asnjë rast me koronavirus. I dërguari i OBSH-së: Merrni informacion vetëm nga autoritetet

Shqipëria nuk ka asnjë rast të prekur nga koronavirusi. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu deklaroi se 42 raste të dyshuara kanë rezultuar negative. I pranishëm në mbledhjen e task forcës, drejtori i zyrës së OBSH-së deklaroi se mes qytetarëve nuk duhet të krijohet panik dhe se...

Lexo lajmin e plotë

Rritet bilanci i viktimave në Itali, OBSH jep alarmin për mungesën e mjeteve mbrojtëse

09:52 • 04 Mars 2020

Rritet bilanci i viktimave në Itali, OBSH jep alarmin për mungesën e mjeteve mbrojtëse

Vijon të rritet me ritme shumë të larta bilanci i viktimave dhe personave të prekur nga koronavirusi i ri Covid-19 në Itali. Autoritetet kanë deklaruar se në mbrëmjen e së martë numri i personave që kanë humbur jetën nga virusi me origjinë nga Kina ka...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi shtyn edhe gjysmëfinalen e Kupës së Italisë, Juventus-Milan

10:01 • 04 Mars 2020

Koronavirusi shtyn edhe gjysmëfinalen e Kupës së Italisë, Juventus-Milan

Ndeshja mes Juventusit dhe Milanit, e planifikuar të luhej mbrëmjen e së mërkurës në “Allianz Stadium”, e vlefshme për gjysmëfinalen e kthimit të Kupës së Italisë, është shtyrë për shkak të rrezikut nga koronavirusi. Vendimi u mor pas një takimi të autoriteteve lokale dhe përfaqësuesve...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, ekspertët: Rrezikon ekonominë, goditje për tregtinë e turizmin

10:48 • 04 Mars 2020

Koronavirusi, ekspertët: Rrezikon ekonominë, goditje për tregtinë e turizmin

Ekonomia shqiptare do të vuajë pasojat e epidemisë së koronavirusit. Gjergj Buxhuku, administrator i Konfindustrisë, deklaron se ndikimi do të vijë nga dy vendet më të prekura, njëherazi partnerët tregtarë kryesorë të Shqipërisë, Italia dhe Kina, kryesisht në drejtim të rënies së dërgesave të emigrantëve....

Lexo lajmin e plotë

Irani merr masën më ekstreme kundër koronavirusit, liron 54 mijë të dënuar

11:04 • 04 Mars 2020

Irani merr masën më ekstreme kundër koronavirusit, liron 54 mijë të dënuar

Autoritetet në Iran kanë marrë masa të forta në ditët e fundit për të luftuar përhapjen e koronavirusit dhe një prej tyre ishte dhe lirimi përkohësisht i 54 mijë të dënuarve nga burgjet e mbipopulluara që ka vendi. Zëdhënësi i Ministrisë së Drejtësisë, Gholamhossein Esmaili...

Lexo lajmin e plotë

Mbi 48 mijë të shëruar nga koronavirusi, aktualisht 40 mijë të sëmurë

11:20 • 04 Mars 2020

Mbi 48 mijë të shëruar nga koronavirusi, aktualisht 40 mijë të sëmurë

Alarmi nga koronavirusi është rritur gjatë ditëve të fundit, pas përhapjes së tij në Italinë fqinje, por edhe në vende të tjera evropiane. Megjithatë, numri total i personave, të cilët aktualisht janë mbartës të virusit, ka rënë. “Worldometers”, e cila publikon në kohë reale të...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, OBSH-ja: Bota në territor të paeksploruar

12:57 • 03 Mars 2020

Koronavirusi, OBSH-ja: Bota në territor të paeksploruar

Bota është në territor të paeksploruar me koronavirusin COVID-19, tha kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Kurrë më parë nuk kemi parë një sëmundje të rrugëve të frymëmarrjes që është në gjendje të përhapet në këtë mënyrë, por që gjithashtu mund...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, Ministria e Shëndetësisë: 36 persona të testuar, asnjë i prekur

12:18 • 03 Mars 2020

Koronavirusi, Ministria e Shëndetësisë: 36 persona të testuar, asnjë i prekur

Ministria e Shëndetësisë, në një deklaratë për mediat, ka bërë me dije se deri tani në vendin tonë janë testuar 36 persona për koronavirusin dhe të gjithë kanë rezultuar negativë. Shefja e Survejancës dhe Shërbimit të Inteligjencës Epidemike, Eugena Tomini, pjesë e Task Forcës kundër...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Itali: Mbi 2800 të prekur, rreth 150 të shëruar

11:54 • 03 Mars 2020

Koronavirusi në Itali: Mbi 2800 të prekur, rreth 150 të shëruar

Nuk ndalet përhapja e koronavirusit në Itali. Numri i të prekureve ka shkuar mbi 1800, ndërsa viktimat 52. Të dhënat e fundit të Mbrojtjes Civile flasin gjithashtu për rreth 150 të shëruar. Një tjetër fakt pozitiv është se ndërsa të dielën rastet u shtuan me...

Lexo lajmin e plotë

Frika nga koronavirusi, ministri nuk i jep dorën Merkelit

11:24 • 03 Mars 2020

Frika nga koronavirusi, ministri nuk i jep dorën Merkelit

Ministri i Brendshëm gjerman Horst Seehofer nuk pranoi t’i jepte dorën Kancelares Angela Merkel të hënën gjatë një takimi të kabinetit qeveritar, për shkak të frikës nga përhapja e koronavirusit në vend. Numri i rasteve të konfirmuara në Gjermani ka arritur në mbi 150, konfirmoi...

Lexo lajmin e plotë

Në Uashington 6 viktima nga koronavirusi, mbyllen shkollat

14:51 • 03 Mars 2020

Në Uashington 6 viktima nga koronavirusi, mbyllen shkollat

Ashtu si Wuhani apo Lombardia, shteti i Uashingtoni po kthehet në epiqendrën e virusit të ri me origjinë nga Kina, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Deri në këto moment raportohet se 6 persona kanë humbur jetën si pasojë e koronavirusit në shtetin e Uashingtonit,...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, ja kush janë trajtimet më efikase të momentit

09:44 • 03 Mars 2020

Koronavirusi, ja kush janë trajtimet më efikase të momentit

Virusi i emërtuar Covid-19 prej disa muajsh është kthyer në kryefjalën botërore për shkak të mbi 3000 viktimave të shkaktuara prej tij, dhe 90 mijë personave të prekur. Virusi që për herë të parë dyshohet se shpërtheu në një treg në qytetin Wuhan, të provincën...

Lexo lajmin e plotë

Rritet sërish bilanci i viktimave nga koronavirusi në Itali, OBSH-ja: Epidemia mund të ndalet

09:51 • 03 Mars 2020

Rritet sërish bilanci i viktimave nga koronavirusi në Itali, OBSH-ja: Epidemia mund të ndalet

Ka arritur në 52 numri i personave që kanë humbur jetën në Itali si pasojë e koronavirusit, ndërkohë që numri i të prekurve ka arritur mbi 1800. Sipas burimeve zyrtare deri tani personat që janë shëruar nga virusi vdekjeprurës me origjinë nga Kina kap shifrat...

Lexo lajmin e plotë

Kliko për lajme të reja