NË PËRDITËSIM

Pandemia e koronavirusit

Pas Inter-Sampdoria, Atalanta-Sassuolo dhe Verona-Cagliari, një tjetër ndeshje e javës së 25 të Serisë A është shtyrë nga alarmi i koronavirusit në shtetin fqinj. Bëhet fjalë për ndeshjen Torino-Parma, që duhej të luhej sot në orën 15:00, në Torino. Numri i rasteve të prekura nga koronavirusi në Italinë fqinje, një...

Shtimi i rasteve të personave të prekur me koronavirus në Italinë fqinje ka vënë në lëvizje autoritetet shqiptare të shëndetësisë. Që në mëngjesin e kësaj të diele, me urdhër të Ministrisë së Shëndetësisë është dyfishuar personeli mjekësor në të gjitha pikat kufitare të vendit, tokësore, detare dhe në aeroportin ndërkombëtar...

Viktimat e shënuara në Italinë fqinje kanë rritur shqetësimin e rrezikut të përhapjes së koronavirusit edhe në Shqipëri. Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, përmes komunikimit me gazetarët, tentoi më së pari të qetësonte qytetarët. “Nuk kemi asnjë rast të dyshuar apo të konfirmuar me koronavirus...

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, me anë të një postimi në Twitter i bëri thirrje qeverisë që “të marrë masa serioze dhe të menjëhershme” në lidhje me koronavirusin, që në Italinë fqinje ka shkaktuar dy viktima. “Për fat të keq, në Italinë fqinje janë shënuar viktimat e para nga...

Kush priste një mbyllje të kufijve ndoshta do të mbetet i zhgënjyer, por dekretet e qeverisë italiane për të përballuar koronavirusin kanë shumë masa shtrënguese. Dekreti i parë autorizon ministrat për të bllokuar lëvizjen e njerëzve, ndërsa i dyti ka qëllim mbrojtjen e ekonomisë. “E gjithë kjo bëhet për të mbrojtur...

Seria A vendosi moszhvillimin e 3 takimeve të ditës së sotme për shkak të përhapjes së koronavirusit në Itali, ku deri tani janë regjistruar 2 viktima. Kryeministri italian Xhuzepe Konte dhe ministri i Shëndetësisë Roberto Speranza firmosën dekretin e shpalljes së gjendjes së emergjencës në Lombardi. Ndeshjet e shtyra janë Inter-Sampdoria, Verona-Cagliari...

Vit i ri, epidemi e re. 2020-a e gjeti botën, përballë një krize të re shëndetësore. Skenari është i njohur; një virus misterioz shfaqet nga hiçi, nuk ka kurë dhe as vaksinë. Edhe origjina e virusit nuk është e pazakonte; si në rastin e epidemive të SARS apo mers, Kina...

Dy persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit në Italinë fqinjë dhe, ndërsa 29 është numri i të prekurve nga koronavirusi. Kjo situatë ka bërë që Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu të mblidhnin task forcën për parandalimin, kontrollin dhe mbrojtjen ndaj koronavirusit të ri. Pas...

Në 20 vitet e fundit, bota është përballur me sëmundje dhe epidemi të ndryshme që kanë rezultuar shpeshherë vdekjeprurëse. Në vitin 2002, disa vende të Azisë u prekën nga virusi SARS, duke shkaktuar probleme të theksuara në sistemin respirator dhe për pasojë vdekjen e mbi 700 personave. Në 2009, globi...

Është shënuar edhe viktima e dytë në Itali nga koronavirusin. Pas, Adriano Trevisan, 78 vjeç, që ndërroi jetë në spitalin e Schiavonia, në Padova, është konfirmuar e vdekur edhe një grua 67-vjeçare në Lombardi. Trevisan ishte në spital prej 10 ditësh, ndërsa nuk ka mundur të mposhtë virusin që ka...

Rritet ndjeshëm numri i të prekurve nga koronavirusi dhe në Itali. Vetëm në rajonin e Lombardisë janë regjistruar 6 raste. Të infektuarit, mes të cilëve edhe një grua shtatzënë, janë vendosur në karantinë së bashku me 250 persona të tjerë, me të cilët kanë pasur kontakt. Autoritetet kanë izoluar dhe...

Organizata Botërore e Shëndetësisë shprehet me shqetësim të madh për numrin e rasteve me koronavirus që nuk kanë lidhje me Kinën. Drejtori i përgjithshëm, Tedros Adhanom theksoi gjithashtu se beson që epidemia mund të kontrollohet. “Kemi mundësi ta frenojmë përhapjen e koronavirusit. Por, ndërsa e bëjmë këtë duhet të përgatitemi...

Autoritetet kineze po testojnë 5 ilaçe të reja në përpjekje për të gjetur një kurë për koronavirusin. Disa ilaçe antivirusi dhe mjekime tradicionale kineze po konsiderohen seriozisht të përdoren për trajtimin e të prekurve nga koronavirusi për shkak të rezultateve të mira gjatë testimeve.  “Pesë ilaçe të reja kanë hyrë...

Koreja e Jugut ashpërson masat për të frenuar përhapjen e koronavirusit të ri vdekjeprurës, ndërsa numri i të infektuarve u rrit ndjeshëm për të dytën ditë radhazi. Kryeministri Chung Sye-kyun tha se situata është emergjente dhe qytetet jugore të Daegu dhe Cheongdo, u shpallën zona të kujdesit të veçantë.  “Qeveria...

2020-ta do të jetë një vit i vështirë për sipërmarrjen shqiptare, që do të duhet të rikuperojë pasojat e tërmetit të 26 Nëntorit. Raporti zyrtar i dëmeve vlerëson se humbjet për industrinë arritën në 150 milionë euro, me turizmin dhe prodhimin si dy sektorët e goditur më rëndë. Përfaqësuesit e...

Tre oficerë britanikë janë urdhëruar të futen vetë në karantinë pasi një grua që ishte ndaluar së fundmi u ndje keq në qeli dhe autoritetet dyshuan se mund të jetë e prekur nga koronavirusi. Gruaja me nënshtetësi kineze, u arrestua në Burton dhe u dërgua për t’u mbajtur në paraburgimi...

Kinezë që kanë kafshë shtëpiake dhe qëndrojnë të mbyllur brenda banesave për shkak të koronavirusit kanë gjetur një mënyrë të re për të nxjerrë shëtitje qentë e tyre. Ata i lidhin ata me një litar të gjatë dhe i nxjerrin nga ballkoni dhe i lëshojnë ngadalë deri sa arrijnë në...

Shumë pasagjerë që rezultuan negativë nga koronavirusi u larguan nga anija kroçerë “Diamond Princess””, që ndodhet në karantinë prej 3 shkurtit, në të cilën gjenden mbi 500 të prekur nga virusi. Por një ekspert i shëndetësisë, i cili vizitoi anijen me turistë, tha se kontrollet që po zhvillohen atje janë...

Kina ka dëbuar 3 gazetarë amerikanë, në vendimin e parë kundër mediave të huaja në më shumë se 3 dekada. Ministria e jashtme e Pekinit tha se revokimi i kredencialeve për 3 reporterët e Wall Street Journal erdhi pas publikimit të opinionit të titulluar: “Kina është i sëmuri i vërtetë...

Pasagjerët e parë që rezultuan negativë ndaj koronavirusit të ri filluan të largohen nga anija me turistë e ankoruar në Japoni, pas 14 ditësh karantinë.   Të paktën 542 pasagjerë dhe pjesëtarë të ekuipazhit të “Diamond Princess” u infektuan nga virusi Covid-19, shifra më e lartë kjo e të prekurve...

Ekspertë të shëndetësisë në Kinë thanë se kishin zbuluar një metodë efikase për trajtimin e koronavirusit të ri. Ilaçi i përdorur kundër malaries, klorokin fosfati rezulton të ketë efekte kurative ndaj virusit të emërtuar COVID-19, sipas një mjeku në Kinë. Pacientëve iu janë dhënë gjithashtu medikamente antivirale. “Sipas studimeve të...

Autoritetet shëndetësore në Kinë publikuan detajet e para të mbi 70 mijë rasteve me virusin Covid-19, në studimin më të madh që prej shpërthimit të epidemisë. Të dhënat nga qendra për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve në Kinë, tregojnë se mbi 80 përqind e rasteve kanë qenë të lehta, ndërsa...

Tre persona të armatosur kanë grabitur 50 pako me letër higjienike në Hong Kong të hënën, pasi në qytet njerëzit janë dyndur nëpër dyqane nga frika se nuk do të kenë më mundësi të dalin nga shtëpitë për shkak të përhapjes së koronavirusit. Policia e Hong Kongut ka arrestuar dy...

1770 numërohen viktimat nga koronavirusi vetëm në Kine. Ndërkohë që në vendin e rrezikut të madh, mbi 70 mijë janë të prekurit. Për parandalimin e përhapjes me tej të tij, qeveria e Pekinit ka ndaluar daljen nga banesat e tyre të disa personave, ndërkohë që bluzat e bardha përballen me...

Edhe pse në 24 orët e fundit rastet e reja me koronavirus pësuan një rënie të vogël, situata nga epidemia vazhdon të jetë e rëndë. Pas shumë masave të ndërmarra më herët për të luftuar epideminë, Kina u ka kërkuar 60 milionë personave në Hubei që të mos dalin nga...

Një tjetër studim i realizuar nga disa shkencëtarë të Universitetit të Kinës Jugore hedh dyshime të reja për fazat e para të përhapjes së koronavirusit. Sipas të dhënave zyrtare, virusi u transmetua tek njeriu nga lakuriq nate të kontaminuar që shiteshin në një treg peshku në Wuhan. Biologët Botao Xiao...

Kanadaja, SHBA-ja dhe Hong Kongu po planifikojnë të dërgojnë avionë të posaçëm për të evakuuar qytetarët e tyre nga anija kroçierë “Diamond Princess”, të cilët mbahen të izoluar prej autoriteteve japoneze nga frika e përhapjes së koronavirusit. Qeveria kanadeze njofton se pasagjerët që do të shfaqin simptomat e virusit të...

Numri i rasteve të reja me koronavirus në Kinë pësoi një rënie të vogël në 24 orët e fundit, pas më shumë se tre javësh kur epiqendra e përhapjes së tij u mbyll totalisht nga autoritetet duke mos lejuar asnjë person të hyjë apo të dalë jashtë saj. Virusi vdekjeprurës,...

Shqipëria ka gati laboratorin e virologjisë, në të cilin do të kryhet diagnoza e plotë konfirmuese për koronavirusin COVID-19. Gjatë inspektimit të laboratorit pranë Institutit të Shëndetit Publik, ministrja e shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka deklaruar se kjo është një tjetër masë që merret në kuadër të përforcimit dhe rritjes së...

Një turiste kineze ka humbur jetën në Francë pasi është infektuar me koronavirus, duke u bërë kështu viktima e parë nga ky virus jashtë Azisë. Ministrja franceze e Shëndetësisë, Agnès Buzyn, tha se viktima është një 80-vjeçare nga provinca Hubei e Kinës, ku ndodhet edhe Wuhan, qyteti epiqendër e përhapjes...

Festa e Shën Valentinit nuk rezultoi ditë e mirë për luleshitësit në Kinë, ndërsa përhapja e koronavirusit ka dëmtuar ndjeshëm bizneset. Një dyqan lulesh në rrugën më të frekuentuar të Pekinit thotë se porositë ishin ulur me rreth 50%. Kjo vjen si pasojë e masave strikte të vendosura nga qeveria...

Paniku i përhapur tashmë globalisht si pasojë e koronavirusit, i cili e ka origjinën nga qyteti i Wuhan në Kinë ka shkaktuar dëme të mëdha dhe në ekonominë e qytetarëve kinezë në vende të tjera të botës, të cilët tashmë në një farë mënyrë janë të diskriminuar dhe shihen me...

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka këshilluar Komitetin Olimpik që të mos anulojë apo shtyjë Lojërat Olimpike të Tokios nga frika e përhapjes së koronavirusit. Organizatorët së bashku me Kinën do të angazhohen që të parandalojnë infektimin e atletëve dhe pjesëmarrësve. Eventi zgjat 17 ditë dhe pritet të nisin me 24...

Vijon të rritet me ritme shumë të shpejta bilanci i viktimave si pasojë e koronavirusit në Kinë. Vetëm në 24 orët e fundit 121 persona humbën jetën duke e çuar numrin total mbi 1450. “Bazuar në këtë trend të dhënash, duket qartë se pavarësisht punës së mirë të autoriteteve kineze...

Mediat koreanojugore raportojnë se një zyrtar i lartë i tregtisë në Korenë e Veriut u ekzekutua nga autoritetet pasi shkoi në një banjo publike në vend që të qëndronte në karantinë, pas vizitës që zhvilloi në Kinë. Sipas gazetës “Dong-a Ilbo”, zyrtari i lartë u arrestua dhe qëllua menjëherë pasi...

Frika e koronavirus ka përfshirë edhe futbollin. Në Angli janë regjistruar situata të pazakonta, të cilat lidhen me Manchester United. Në krizë rezultatesh dhe në kërkim të përforcimeve cilësore, gjatë merkatos së janarit “Djajtë e Kuq” afruan Odion Ighalo. Lojtari u huazua nga kampionati kinez, ku aktivizohej me Shanghai Shenhua....

“Nuk mund të qëndrojmë të mbyllura brenda një kafazi”, kështu deklaruan dy gra përpara se të arratiseshin nga spitalet e tyre në Samara dhe Shën Peterburg, ku mbaheshin të mbyllura në karantinë nga frika se mund të ishin prekur nga koronavirusi, pasi sapo ishin kthyer nga një vizitë në Hainan....

Përpjekjet për të ndaluar përhapjen e koronavirusit ka detyruar autoritetet në Hong Kong që të zgjasin deri në 16 mars rifillimin e mësimit në shkollat fillore dhe ato të arsimit të mesëm. Gjithashtu qeveria nxori dhe një urdhër të ri që punonjësit e administratës publike mund të punojnë nga shtëpia,...

Koronavirusi regjistroi një rekord ditën e fundit duke iu marrë jetën 242 personave në 24 orë që e çojnë numrin total të viktimave në 1310. Ky është një lajm i keq për Pekinin zyrtar, i cili shkarkoi nga puna dy komisionerët e lartë të rajonit të Hubei për keqmenaxhim të...

Koronavirusivirusi  vijon të marrë çdo ditë jetë njerëzish, ndërsa mjekimi ndaj tij duket i largët.  As për një vit nuk mund të jetë gati vaksina që lufton virusin e ri “korona”. Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Shqipërinë, Raul Gonzales Montero, thotë se shkencëtarët vijojnë kërkimet, por duhet kohë...

Rritet bilanci nga koronavirusi, që tashmë do të ketë një tjetër emërtim sipas një vendimi të Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Mbi 1100 persona kanë humbur jetën pasi u infektuan nga “Covid-19”, ku pjesa më e madhe e viktimave regjistrohen në provincën Hubei të Kinës, epiqendër e epidemisë. Në botë, personat...

Çmimi i Madh i Kinës, i programuar më 19 prill, nuk do të zhvillohet për shkak të epidemisë Koronavirus që ka prekur vendin aziatik. Vendimi i marrë nga organizatorët e Botërorit të Formula 1, u hamendësua fillimisht nga mediat angleze, ndërsa tashmë ka marrë konfirmim zyrtar. Gazeta “The Times” theksonte...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kërkojnë të ndërgjegjësojnë qytetarët për rrezikun e koronavirusit me anë të teknologjisë. Autoritetet në Nju Jork kanë vendosur një robot në sheshin “Times Square” për të informuar publikun për simptomat dhe për mënyrën e parandalimit të përhapjes së virusit vdekjeprurës. Kalimtarë kureshtarë ndalojnë dhe plotësojnë...

Aktori i njohur, Jackie Chan ka ofruar 140 mijë dollarë shpërblim për gjetjen e një vaksine kundër koronavirusit. 65-vjeçari shprehu keqardhjen e tij për familjarët e viktimave dhe të prekurve nga virusi i rrezikshëm. Legjenda e kinematografisë, që drejton dhe një fondacion të quajtur “Kombi sipas Chan”, thotë se kjo...

Pas 6 javësh përhapje, rreth 43 mijë të infektuar dhe më shumë se një mijë të vdekur, koronavirusi i përhapur nga qyteti i Wuhanit ka një emër të ri  zyrtar. Organizata Botërore me anë të drejtorit të saj Tedros Adhanom Ghebreyesus zbuloi sot në një konferencë në Gjenevë emrin zyrtar,...

Restorantet që shërbejnë pjatën tradicionale aziatike me mish lakuriqi nate, nuk janë prekur nga frika e koronavirusit. Bizneset në Manado të Indonezisë vijojnë punën normalisht, edhe pse ka dyshime të forta se virusi është transmetuar tek njeriu nga një treg kafshësh ekzotike në Kinë. Mediat ndërkombëtare, duke cituar ekspertë të...

Alarmi i koronavirusit është kthyer në një shqetësim global. Megjithatë, Dele Alli, futbollisti i Tottenham, ka zgjedhur të argëtohet me të. Ylli anglez i futbollit ka postuar një video në rrjetet sociale, për të cilën ka marrë kritika të shumta. Duke pritur në aeroport, futbollisti i Tottenham drejtoi kamerën nga...

Koronavirusi numëron zyrtarisht 1016 viktima në Kinë me 108 rastet e reja që iu shtuan listës në 24 orët e fundit. Virusi nuk po tremb vetëm Kinën, por edhe 24 vende të tjera anembanë globit që kanë regjistruar të infektuar, të cilët janë përfshirë në marrjen e masave drastike me...

“Birds of Prey” – “Zogjtë grabitqarë”, filmi më i fundit i Margot Robbie, kryesoi renditjen e filmave me më shumë arkëtime nëpër kinema këtë fundjavë, por përsëri nuk arriti të fitonte shumën që ishte parashikuar. Filmi që tregon për jetën e personazhit të librave komikë, Harley Quinn, e dashura e...

Shqipëria është në prag të epidemisë së gripit, ndërsa shënohet viktima e dytë nga AH1n1. Pacientja, rreth të 80-ave, ka humbur jetën nga ndërlikimet e rënda që i shkaktoi virusi ndërsa ishte e pavaksinuar ndaj gripit. Specialistë dhe drejtues të shëndetësisë, gjatë një seance dëgjimore në Kuvend, theksuan se Shqipëria...

Presidenti I Kinës, Xi Jinping, është shfaqur për herë të parë në publik që prej shpërthimit të epidemisë nga koronavirusit. Ai mbante një maskë mbrojtëse ndërsa iu nënshtrua matjes së temperaturës së trupit. Ky zhvillim ndodhi gjatë inspektimit të një qendre për parandalimin dhe kontrollimin e sëmundjeve në një zonë...

Numri i vdekjeve nga koronavirusi ka kapërcyer atë të epidemisë sars. Mbi 900 persona kanë humbur jetën në të gjithë territorin e Kinës, ndërsa në vitin 2003, 774 njerëz u vranë nga sars. Nga ana tjetër, Kina vazhdon të censuroje kritikët e saj për menaxhimin dhe përhapjen e koronavirusit. Qeveria...

Situata është tepër alarmante në Kinë për shkak të koronavirusit. Zemërimi mbarëpopullor ndaj qeverisë sa vjen e rritet dhe kjo lidhet kryesisht me censurimin e fjalës së lirë dhe ndërgjegjësimit publik. Fillimisht, ishte rasti i doktorit Li Wenliang, i cili ishte i pari që paralajmëroi për pasojat vdekjeprurëse të virusit,...

Numri i vdekjeve nga koronavirusi ka kapërcyer atë të epidemisë SARS në vitin 2003.  Vetëm në provincën Hubei të Kinës, epiqendra e shpërthimit të fundit, zyrtarët rajonalë të shëndetësisë raportojnë për 780 të vdekur. 813 persona kanë humbur jetën në të gjithë territorin e Kinës. Në vitin 2003, 774 njerëz...

Autoritetet shëndetësore kosovare janë vënë në alarm në orët e pasdites së të shtunës pasi një paciente nga Britania e Madhe është paraqitur në Klinikën Infektive në QKUK, nën dyshimet se është prekur nga koronavirusi. Në një konferencën urgjente të mbajtur para pak çastesh në Klinikën Infektive, ministri Arben Vitia...

Komisioni Kombëtar i vëzhgimit në Kinë do të dërgojë në Wuhan, një ekip special që do të hetojë vdekjen e doktorit, Li Venliang, mjeku që ishte i pari që ngriti alarmin për koronavirusin, e vdekja e të cilit tronditi opinionin publik. Li u raportua i vdekur në Wuhan më 7...