Në përditësim

Koronavirusi në Shqipëri, 3 viktima në 24 orët e fundit, 72 në total. 90 raste të reja dhe 33 të shëruar

Mbi 10 milionë raste të konfirmuara me koronavirus në të gjithë botën

13:30 • 28 Qershor 2020

Mbi 10 milionë raste të konfirmuara me koronavirus në të gjithë botën

Rastet e konfirmuara me koronavirus në të gjithë botën kanë kaluar shifrën 10 milionë. Sipas të dhënave të Universitetit John Hopkins, personat e prekur me Covid-19 janë 10 004 000, ndërkohë që shifra e viktimave po i afrohet numrit 500 mijë. SHBA ka më shumë...

Lexo lajmin e plotë

Amsterdam, i jepet drita jeshile e rihapjes lagjes me drita të kuqe

13:03 • 28 Qershor 2020

Amsterdam, i jepet drita jeshile e rihapjes lagjes me drita të kuqe

Lagjia me drita të kuqe në Amsterdam do të rihapet të mërkurën, pasi kryeministri holandez, Mark Rutte, vendosi që industria e seksit të rinisë punën në momentin që numri i viktimave ditore në Holandë ra ndjeshëm. Por, do të ketë një protokoll të rreptë që...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Shëndetësisë: Dy viktima të tjera dhe 72 raste të reja me koronavirus

11:20 • 28 Qershor 2020

Ministria e Shëndetësisë: Dy viktima të tjera dhe 72 raste të reja me koronavirus

Ministria e Shëndetësisë ka raportuar 72 raste të reja me koronavirus në vendin tonë. Gjithashtu, dy persona të tjerë kanë humbur jetën të infektuar me Covid-19. Bëhet fjalë për një 70-vjeçar nga Shkodra dhe një 54-vjeçar nga Tirana, me disa sëmundje shoqëruese, kanë ndërruar jetë...

Lexo lajmin e plotë

Panariti: Të përgatitemi për valën e dytë të koronavirusit

10:36 • 28 Qershor 2020

Panariti: Të përgatitemi për valën e dytë të koronavirusit

Edmond Panariti, ish-ministri i Bujqësisë dhe ish-deputet i LSI-së, mendon se vendi ynë duhet të përgatitet për një valë të dytë të mundshme të COVID-19. Sipas tij, “duhet ta çojmë numrin e shtretërve reanimatorë në spitale në shkallë vendi në 2000 deri para vjeshtës, që...

Lexo lajmin e plotë

Shehu krahason të dhënat e fundit të Shqipërisë me Italinë: Dështim i qeverisë në përballjen me COVID

10:05 • 28 Qershor 2020

Shehu krahason të dhënat e fundit të Shqipërisë me Italinë: Dështim i qeverisë në përballjen me COVID

Tritan Shehu, me anë të një statusi në Facebook, është shprehur se kryeministri Edi Rama “nuk mund të fshehë dështimin ndaj Covid”. “Pas teatralitetit dhe keqmenaxhimit të “mbylljes e hapjes”, Shqipëria është në një situatë më të rëndë epidemiologjike se në mars, me një humbje...

Lexo lajmin e plotë

96 raste të reja dhe 87 të shëruar nga koronavirusi në Kosovë

22:53 • 27 Qershor 2020

96 raste të reja dhe 87 të shëruar nga koronavirusi në Kosovë

Kosova raportoi një tjetër ditë me numër shumë të lartë personash të prekur nga virusi vdekjeprurës i koronavirusit. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike bëri me dije se në 24 orët e fundit u raportuan dhe 96 raste të tjera me koronavirusin e ri duke e...

Lexo lajmin e plotë

Të infektuarit në botë arrijnë 10 milionë, SHBA regjistron rekord rastesh të reja në 24 orë

20:43 • 27 Qershor 2020

Të infektuarit në botë arrijnë 10 milionë, SHBA regjistron rekord rastesh të reja në 24 orë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës vijojnë të jenë në krye të listës së vendeve më të goditura nga pandemia e koronavirusit, në një kohë kur numri i personave të prekur me Covid-19 në botë ka shkuar mbi 10 milionë. Ditët e fundit është rikthyer sërish...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, Maqedonia e Veriut raporton bilanc të lartë viktimash dhe të infektuarish

20:04 • 27 Qershor 2020

Koronavirusi, Maqedonia e Veriut raporton bilanc të lartë viktimash dhe të infektuarish

Ka marrë përmasa edhe më tragjike pandemia e koronavirusit në Maqedoninë e Veriut. Prej disa ditësh zona e Ballkanit ka shënuar një rritje të rasteve ditore të të prekurve dhe viktimave me Covid-19 dhe Maqedonia e Veriut është një nga vendet më të goditura. Autoritetet...

Lexo lajmin e plotë

Bilanci i viktimave nga koronavirusi në Itali arrin nivelin më të ulët

18:14 • 27 Qershor 2020

Bilanci i viktimave nga koronavirusi në Itali arrin nivelin më të ulët

Italia vijon me hapa të ngadaltë drejt “shërimit” nga pandemia e koronavirusit, e cila e goditi rëndë vendin fqinj ku mijëra persona humbën jetën ndërsa qindra mijëra të tjerë u infektuan. Emergjenca Civile raportuan për herë të parë sot një bilanc që mund të krahasohet...

Lexo lajmin e plotë

Shtimi i rasteve të reja, Fauci: SHBA ka një problem serioz me Covid-19

13:57 • 27 Qershor 2020

Shtimi i rasteve të reja, Fauci: SHBA ka një problem serioz me Covid-19

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë një problem serioz me Covid-19. Deklarata erdhi nga shefi i sëmundjeve infektive, në konferencën e parë të Task Forcës në 2 muajt e fundit, doktor Anthony Fauci, pasi 16 shtete amerikane raportuan shpërthime të reja të rasteve me koronavirusi....

Lexo lajmin e plotë

Video
12:52 • 27 Qershor 2020
11 raste të reja me koronavirus vetëm në Vlorë, punonjës në një fasoneri
Koronavirusi në rajon, shtohen rastet edhe në Serbi

11:53 • 27 Qershor 2020

Koronavirusi në rajon, shtohen rastet edhe në Serbi

Kosova raportoi 62 raste të reja me Covid-19, duke e çuar numrin total të prekurve në gati 2500. Dy persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit, ndërsa të shëruarit janë 61. Deri më tani, koronavirusi u ka marrë jetën 44 personave në Kosovë....

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi, BE nuk i hap kufijtë për Shqipërinë dhe Kosovën

10:56 • 27 Qershor 2020

Koronavirusi, BE nuk i hap kufijtë për Shqipërinë dhe Kosovën

Bashkimi Evropian nuk do të hapë kufijtë e jashtëm për shtetasit e shumicës së vendeve të Ballkanit Perëndimor, pas 1 korrikut, përveçse për Malin e Zi dhe Serbinë. Pas bisedimeve maratonë në Bruksel, ambasadorët e shteteve anëtare hartuan një listë me vendet që konsiderohet të...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri, 2 të vdekur në 24 orët e fundit, 61 raste të reja

10:44 • 27 Qershor 2020

Koronavirusi në Shqipëri, 2 të vdekur në 24 orët e fundit, 61 raste të reja

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se dy persona të tjerë, të prekur me koronavirus, kanë ndërruar jetë. Një 59-vjeçare nga Lushnja me insuficencë renale kronike dhe disa sëmundje të tjera bashkëshoqëruese dhe një pacient 77-vjeçar nga Vlora, i cili vuante nga hipertensioni, që...

Lexo lajmin e plotë

Është më shumë se 100 vjeç, por fiton betejën me koronavirusin

22:05 • 26 Qershor 2020

Është më shumë se 100 vjeç, por fiton betejën me koronavirusin

Një i moshuar nga Etiopia, i cili besohet të jetë më shumë se 100 vjeç, ka arritur të fitojë betejën me koronavirusin, i cili u ka marrë jetën deri tani më shumë se 500 mijë personave. Familja e Aba Tilahun Woldemichael ka thënë se ai...

Lexo lajmin e plotë

Festat e “shfrenuara” shqetësojnë autoritetet në Britani

21:27 • 26 Qershor 2020

Festat e “shfrenuara” shqetësojnë autoritetet në Britani

Pushimi në plazhe, festat në lokalet e natës dhe grumbullimi i shumë personave bashkë për të celebruar një sukses futbolli janë përbërës të zakonshëm të një vere angleze. Por autoritetet e Mbretërisë së Bashkuar janë të shqetësuara lidhur me këto aktivitete pasi mund të shndërrohen...

Lexo lajmin e plotë

Tre raste të reja me koronavirus në Korçë, një mjek dhe dy infermiere

21:09 • 26 Qershor 2020

Tre raste të reja me koronavirus në Korçë, një mjek dhe dy infermiere

Mësohet se edhe 3 persona të tjerë janë prekur nga koronavirusi në qytetin e Korçës. Burime për A2 kanë bërë të ditur se bëhet fjalë për një mjek dhe dy infermiere në pavionin e patologjisë, në spitalin e Korçës. Tre personat kishin shfaqur simptoma dhe...

Lexo lajmin e plotë

Situata nga koronavirusi, Papa dhuron respiratorë për vendet në vështirësi

18:17 • 26 Qershor 2020

Situata nga koronavirusi, Papa dhuron respiratorë për vendet në vështirësi

Papa Francesku angazhohet personalisht në luftën botërore kundër pandemisë duke treguar mbështetje për disa nga vendet më të goditura nga Covid-19, të cilat në të njëjtën kohë kanë në vështirësi dhe sistemin shëndetësor. Ati i Shenjtë, përmes Motrave Apostolike ka dhuruar 35 respiratorë për vende...

Lexo lajmin e plotë

30 viktima edhe 259 të infektuar me koronavirus në Itali

18:06 • 26 Qershor 2020

30 viktima edhe 259 të infektuar me koronavirus në Itali

Vijojnë të jenë të pandryshuara prej disa ditësh shifrat e vdekjeve dhe të infektuarve të rinj në Itali si pasojë e koronavirusit. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se 30 persona kanë humbur jetën ndërsa 259 të tjerë janë prekur nga koronavirusi në 24 orët...

Lexo lajmin e plotë

Ndikimi i pandemisë, paraja në qarkullim u rrit me 23 miliardë lekë

16:32 • 26 Qershor 2020

Ndikimi i pandemisë, paraja në qarkullim u rrit me 23 miliardë lekë

Gjatë muajit maj, kur nisi edhe hapja e ekonomisë, sasia e parasë në qarkullim arriti nivelin më të lartë historik. Kjo për shkak edhe të investimeve që duhet të bënin disa sektorë për të përshtatur aktivitetin me protokollet e sigurisë, por edhe në reflektim të...

Lexo lajmin e plotë

Përfundon testimi serologjik, pozitivitet i ulët i mjekëve, studimet rrëzojnë “imunitetin e tufës”

16:15 • 26 Qershor 2020

Përfundon testimi serologjik, pozitivitet i ulët i mjekëve, studimet rrëzojnë “imunitetin e tufës”

Përfundon testimi serologjik për Covid-19 në stafet mjekësore. Nga analizat e kryera ne personelin e qendrës spitalore “Nënë Tereza” dhe në spitalin “Shefqet Ndroqi” rezultoi pozitivitet i ulët i virusit. Shefi i laboratorit të mikrobiologjisë Andi Koraqi thotë se numrin më të lartë të të infektuarve...

Lexo lajmin e plotë

Pandemia në Amerikën latine, shifra rekord në Meksikë, presidenti i Brazilit me Covid-19?

16:07 • 26 Qershor 2020

Pandemia në Amerikën latine, shifra rekord në Meksikë, presidenti i Brazilit me Covid-19?

Situatë mjaft e rëndë nga pandemia koronavirus në Amerikën Latine. Brazili vijon të jetë shteti më i goditur dhe në 24 orët e fundit raportoi rreth 40 mijë raste të reja, ndërsa në total të prekurit nga Covid-19 janë më shumë se 1.2 milionë.  Brazili...

Lexo lajmin e plotë

I futën në listën e kuqe, Suedia kundërshton OBSH: Nuk kemi rritje të rasteve, keqinterpretuat të dhënat

15:51 • 26 Qershor 2020

I futën në listën e kuqe, Suedia kundërshton OBSH: Nuk kemi rritje të rasteve, keqinterpretuat të dhënat

Suedia refuzon të përfshihet në listën e vendeve europiane që rrezikohen nga një shpërthim i ri i pandemisë së koronavirusit. Eksperti i sëmundjeve virale, Anders Tegnell hodhi poshtë pretendimin e OBSH dhe tha se bëhej fjalë për një keqinterpretim total të të dhënave. Sipas tij,...

Lexo lajmin e plotë

OBSH: Rritje e rasteve në Europë, situata përkeqësohet në 11 shtete, përfshirë Shqipërinë

12:25 • 26 Qershor 2020

OBSH: Rritje e rasteve në Europë, situata përkeqësohet në 11 shtete, përfshirë Shqipërinë

Rritja e rasteve me koronavirus në disa shtete europiane, ka alarmuar Organizatën Botërore të Shëndetësisë. Drejtori rajonal i organizatës, Hans Kluge tha se në 11 vende, përfshirë edhe Shqipërinë, është shënuar një rigjallërim i rëndësishëm i virusit.  “Paralajmërimet tona për rrezikun e një shpërthimi të...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Shëndetësisë: 2 viktima dhe 77 raste të reja me koronavirus

10:41 • 26 Qershor 2020

Ministria e Shëndetësisë: 2 viktima dhe 77 raste të reja me koronavirus

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë dy persona dhe janë shënuar 77 raste të reja me koronavirus në vendin tonë. Një 76-vjeçar nga Tirana, me disa sëmundje bashkëshoqëruese, pasi ishte përmirësuar pas 15 ditësh trajtim, ka pësuar...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Kosovë, ulet numri i rasteve të reja, shërohen 75 persona

10:11 • 26 Qershor 2020

Koronavirusi në Kosovë, ulet numri i rasteve të reja, shërohen 75 persona

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 281 teste për koronavirus, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 69 raste të reja me koronavirus. Krahasuar me një ditë më parë është një rënie e...

Lexo lajmin e plotë

Holanda lejon tifozët në stadiume, por me kushtin që të mos këndojnë

10:10 • 26 Qershor 2020

Holanda lejon tifozët në stadiume, por me kushtin që të mos këndojnë

Holanda ishte një ndër vendet e Europës që mori menjëherë vendimin për të ndërprerë kampionatin e futbollit për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe duket se do të jetë një ndër të parat që do të lejojë kthimin e tifozëve në shkallët e stadiumeve. Por...

Lexo lajmin e plotë

“Nuk ka garanci se do të ketë vaksinë kundër Covid-19”, reagimi i papritur i OBSH

10:40 • 26 Qershor 2020

“Nuk ka garanci se do të ketë vaksinë kundër Covid-19”, reagimi i papritur i OBSH

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus dha një lajm jo shpresëdhënës në raportimin e tij përpara Komitetit të Shëndetësisë në Parlamentin Europian. Shefi i organizatës kryesore të shëndetësisë u shpreh se nuk ka garanci se shkencëtarët do të mund të gjejnë një...

Lexo lajmin e plotë

Parisi rigjallëron turizmin, rihapet kulla Eiffel pas 3 muajsh mbyllje

09:27 • 26 Qershor 2020

Parisi rigjallëron turizmin, rihapet kulla Eiffel pas 3 muajsh mbyllje

Turistët dhe parisienët do të mund të admirojnë sërish pamjen mbresëlënëse të kryeqytetit francez nga kulla Eiffel, pas 3 muaj mbyllje, për shkak të koronavirusit. Monumenti më i famshëm francez rihapi dyert këtë të enjte, e megjithatë vizitorët nuk do të mund të ngjiten në...

Lexo lajmin e plotë

SHBA u largua, Gjermania dhe Franca do rrisin kontributet për OBSH

10:41 • 26 Qershor 2020

SHBA u largua, Gjermania dhe Franca do rrisin kontributet për OBSH

Gjermania dhe Franca kanë bërë me dije se do të rrisin kontributin financiar për Organizatën Botërore të Shëndetësisë, disa javë pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës vendosën të ndërprisnin financimet. Gjermania premtoi se do të akordojë 500 milionë euro për organizatën ndërsa Franca 140 milionë...

Lexo lajmin e plotë

33 mijë të papunë nga pandemia, Ibrahimaj paralajmëron në “A2 Business” kontrolle për deklarimin e bizneseve

09:13 • 26 Qershor 2020

33 mijë të papunë nga pandemia, Ibrahimaj paralajmëron në “A2 Business” kontrolle për deklarimin e bizneseve

33,428 të papunë është efekti i krizës së Covid-19 në ekonominë shqiptare. Shifra mbështetet te të dhënat e Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve, si diferencë e numrit të të punësuarve në sektorin privat midis muajit shkurt dhe fundit të majit. Sektori i shërbimeve rezulton të...

Lexo lajmin e plotë

OBSH e shqetësuar për rritjen e të infektuarve në Europë, përmend dhe Shqipërinë

09:10 • 26 Qershor 2020

OBSH e shqetësuar për rritjen e të infektuarve në Europë, përmend dhe Shqipërinë

Organizata Botërore e Shëndetësisë shprehu shqetësimin në lidhje me rritjen e rasteve të reja me koronavirus gjatë kësaj jave, për herë të parë pas heqjes së kufizimeve. Sipas drejtorit rajonal të kësaj organizata, Hans Henri, në 11 vende përfshirë Shqipërinë, Armeninë, Suedinë, Moldavinë, Maqedoninë e...

Lexo lajmin e plotë

Kreu i Urgjencës Kombëtare: 3 dukuritë që po vërehen në sfidën ndaj koronavirusit

18:49 • 25 Qershor 2020

Kreu i Urgjencës Kombëtare: 3 dukuritë që po vërehen në sfidën ndaj koronavirusit

Në një postim në Facebook, kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, i ka bërë një analizë situatës së pandemisë në vendin tonë, ndërsa jep edhe këshilla në një moment kur rastet e reja janë shtuar gjatë ditëve të fundit. Për Bratajn, zgjidhja nuk është izolimi,...

Lexo lajmin e plotë

Përhapja e lartë e Covid-19, disa shtete amerikane rivendosin masën e karantinimit

10:49 • 26 Qershor 2020

Përhapja e lartë e Covid-19, disa shtete amerikane rivendosin masën e karantinimit

Disa shtete amerikane po rikthejnë masat e kufizimit për të frenuar një valë të re përhapje të virusit pandemik. Nju Jorku, Nju Xhersi dhe Konetikat iu kërkuan qytetarëve që vijnë nga shtetet ku rastet e Covid-19 po rriten ndjeshëm, që të karantinohen për 14 ditë....

Lexo lajmin e plotë

Kroacia kthen karantinën, izolim 14-ditor për 4 shtete të Ballkanit Perëndimor

10:51 • 26 Qershor 2020

Kroacia kthen karantinën, izolim 14-ditor për 4 shtete të Ballkanit Perëndimor

Kroacia rivendos karantinën për vizitorët nga 4 fqinjët e saj të Ballkanit Perëndimor, pasi rajoni është përfshirë nga një valë e dytë e koronavirusit. Qytetarët e Bosnje-Hercegovinës, Serbisë, Kosovës dhe Maqedonisë se veriut do të duhen të izolohen për 14 ditë pas mbërritjes në Kroaci,...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Shëndetësisë: Ndërron jetë pacienti 66-vjeçar në spitalin infektiv

13:36 • 25 Qershor 2020

Ministria e Shëndetësisë: Ndërron jetë pacienti 66-vjeçar në spitalin infektiv

Një pacient 66-vjeçar nga Tirana ka ndërruar jetë në spitalin infektiv në QSUT, i konfirmuar me COVID19, i shtruar prej një jave në gjendje të rëndë. Gjendja e tij është përkeqësuar si pasojë e vështirësisë në frymëmarrje dhe pavarësisht frymëmarrjes së drejtuar, terapisë intensive medikamentoze...

Lexo lajmin e plotë

Ministria e Shëndetësisë: 78 raste të reja me koronavirus

12:09 • 25 Qershor 2020

Ministria e Shëndetësisë: 78 raste të reja me koronavirus

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit në vendin tonë janë shënuar 78 raste të reja me koronavirus. Numrin më të lartë të të prekurve ditorë e ka Shkodra me 14 raste, në Krujë janë identifikuar 13 të prekur, Tirana ka...

Lexo lajmin e plotë

E quajti “virus gay”, gazetari ndërron jetë nga Covid-19

10:51 • 25 Qershor 2020

E quajti “virus gay”, gazetari ndërron jetë nga Covid-19

“Koronavirusi është një virus “gay”, që e vret shkuma e sapunit. Po funksionon për qëllimin që u krijua: që të shfarosë të moshuarit sepse ata shpenzojnë shumë dhe janë shumë në numër. Lufta u bë kundër pleqve dhe ky virus është për pleqtë”. Personi që...

Lexo lajmin e plotë

Biseda për Covid-19 që iu mori jetën 97 personave

11:44 • 25 Qershor 2020

Biseda për Covid-19 që iu mori jetën 97 personave

Autoritetet në Pakistan kanë bërë më në fund me dije shkaqet e rrëzimit të avionit të  “Pakistan International Airlines” muajin e kaluar, ku për pasojë humbën jetën 97 persona që ishin në bord. Sipas ministrit të Aviacionit, pilotët e avionit ishin shpërqendruar pasi ishin duke...

Lexo lajmin e plotë

Ndërron jetë një 90-vjeçar nga koronavirusi në Shqipëri

17:15 • 24 Qershor 2020

Ndërron jetë një 90-vjeçar nga koronavirusi në Shqipëri

Një pacient 90-vjeçar nga Tirana ka ndërruar jetë në spitalin infektiv në QSUT, i prekur nga Covid-19, me disa sëmundje bashkëshoqëruese, silikoza dhe hipertensioni. Ministria e Shëndetësisë u rikujton qytetarëve rëndësinë që ka respektimi i masave mbrojtëse për të kufizuar përhapjen e Covid-19. Nga fillimi...

Lexo lajmin e plotë

Video
14:27 • 24 Qershor 2020
Ekonomia në pandemi dhe çfarë vjen më pas
Dyfishohen kapacitetet e reanimacionit në spitalin e Elbasanit, Manastirliu: Fuqizojmë terapitë intensive në spitalet rajonale

14:30 • 24 Qershor 2020

Dyfishohen kapacitetet e reanimacionit në spitalin e Elbasanit, Manastirliu: Fuqizojmë terapitë intensive në spitalet rajonale

“Dyfishojmë kapacitetet e terapisë intensive në spitalin e Elbasanit dhe forcojmë rrjetin e reanimacioneve në spitalet rajonale jo vetëm për t’ju përgjigjur situatës së shkaktuar nga COVID-19, por edhe për përballimin e patologjive të tjera në spitale”. Deklarata u bë nga ministrja Manastirliu nga spitali...

Lexo lajmin e plotë

Rihapja e kufijve të BE, ndalohet hyrja e amerikanëve, rrezikohet edhe rajoni

14:35 • 24 Qershor 2020

Rihapja e kufijve të BE, ndalohet hyrja e amerikanëve, rrezikohet edhe rajoni

Ambasadorët e vendeve të BE diskutojnë sot mbi planin e rihapjes së kufijve të jashtëm të Bashkimit Europian nga 1 korriku, dhe shtetasit amerikanë mund të jenë në listën e atyre që do të ndalohen të hyjnë. Sipas burimeve në Bruksel, Brazili, Rusia, por edhe...

Lexo lajmin e plotë

Pandemia në SHBA, Fauci: Rritje shqetësuese e rasteve, javët në vijim vendimtare

12:28 • 24 Qershor 2020

Pandemia në SHBA, Fauci: Rritje shqetësuese e rasteve, javët në vijim vendimtare

Shtetet e Bashkuara po përjetojnë një rritje shqetësuese të infektimeve me koronavirus. Paralajmërimi vjen nga goja e ekspertit më të lartë të sëmundjeve infektive në vend, mjekut Anthony Fauci. Një panel zyrtarësh të shëndetësisë, përfshirë Faucin, thanë se ditët në vijim do të jenë vendimtare...

Lexo lajmin e plotë

Koronavirusi në Shqipëri: 67 raste të reja dhe 2 viktima në 24 orët e fundit

15:40 • 24 Qershor 2020

Koronavirusi në Shqipëri: 67 raste të reja dhe 2 viktima në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në 24 orët e fundit janë shënuar 67 raste me koronavirus në vendin tonë dhe 2 humbje jete. Një 34-vjeçare nga Librazhdi, e cila vuante nga insuficenca renale kronike, diabeti, hipertensioni, e konfirmuar me Covid-19, e shtruar në shërbimin infektiv...

Lexo lajmin e plotë

Doktor Fauci optimist: Vaksina mund të jetë gati në fund të vitit

11:04 • 24 Qershor 2020

Doktor Fauci optimist: Vaksina mund të jetë gati në fund të vitit

Në vijim të raportimit të tij përpara Kongresit, zyrtari i lartë i Shëndetësisë, Anthony Fauci deklaroi se është optimist se një vaksinë kundër koronavirusit mund të jetë gati në fund të vitit 2020. Sipas ekspertit të Task Forcës kundër Covid-19 në Shtëpinë e Bardhë, çështja...

Lexo lajmin e plotë

Pandemia, BE mund të mos lejojë udhëtarët amerikanë këtë verë

10:18 • 24 Qershor 2020

Pandemia, BE mund të mos lejojë udhëtarët amerikanë këtë verë

Gazeta “New York Times” raporton se sipas disa burimeve të saj, zyrtarët e lartë të BE janë duke shqyrtuar një plan se kë do të lejojnë të hyjë unionin europian duke nisur nga 1 korriku dhe mesa duke amerikanët mund të mos jenë në këtë...

Lexo lajmin e plotë

Rihapet Las Vegas, shumë vizitorë, pak kujdes ndaj Covid-19

09:48 • 24 Qershor 2020

Rihapet Las Vegas, shumë vizitorë, pak kujdes ndaj Covid-19

Qyteti i mëkateve rihap dyert pas më tepër se dy muaj izolim, për shkak të pandemisë së koronavirusit. Përtej pritshmërive, resortet e Las Vegasit kishin vizitorë të shumtë dhe sallat e lojës ishin të mbushura plot, lajm i mirë ky për ato njësi që e...

Lexo lajmin e plotë

Tronditet PSG, 3 lojtarë të infektuar me Covid-19

09:36 • 24 Qershor 2020

Tronditet PSG, 3 lojtarë të infektuar me Covid-19

Tre lojtarë dhe një anëtar i stafit të Paris Saint-Germain kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Lajmi është konfirmuar nga ekipi francez, i cili u kurorëzuan kampionë që në muajin prill, pas ndërprerjes së kampionatit për shkak të pandemisë së koronavirusit. PSG do të rikthehet në...

Lexo lajmin e plotë

Personi i parë gati të testojë vaksinën anti-Covid

09:31 • 24 Qershor 2020

Personi i parë gati të testojë vaksinën anti-Covid

Mediat britanike bëjnë me dije se ekipi i shkencëtarëve në Imperial College në Londër ia dorëzoi dozën e parë të vaksinës së tyre anti-Covid-19 një vullnetari. Vaksina fillimisht do të testohet te 15 vullnetarë dhe në fazën e dytë testimi do të zgjerohet në 300...

Lexo lajmin e plotë

Vijon të ulet bilanci i viktimave në Itali, shënohet numri më i ulët prej 2 marsit

10:38 • 24 Qershor 2020

Vijon të ulet bilanci i viktimave në Itali, shënohet numri më i ulët prej 2 marsit

Italia raporton ulje ditë pas dite të bilancit të viktimave si pasojë e pandemisë së koronavirusit. Emergjencat Civile raportojnë se në 24 orët e fundit në vend kanë humbur jetën 18 persona, krahasuar me 23 që ishin regjistruar një ditë më parë. Sipas të dhënave...

Lexo lajmin e plotë

Ndërron jetë një tjetër person nga koronavirusi në Shqipëri

10:45 • 24 Qershor 2020

Ndërron jetë një tjetër person nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë njofton se ka ndërruar jetë një pacient 65-vjeçar me Covid-19, i cili kishte sëmundje bashkëshoqëruese Pas disa ditësh i shtruar në spital, në terapi intensive, 65-vjeçari nga Tirana ka humbur jetën, megjithë përpjekjet e mjekëve dhe mjekimin intensiv medikamentoz. 65-vjeçari i konfirmuar...

Lexo lajmin e plotë

50 mijë viktima nga koronavirusi, Gjykata urdhëron presidentin të mbajë maskë

17:14 • 23 Qershor 2020

50 mijë viktima nga koronavirusi, Gjykata urdhëron presidentin të mbajë maskë

Një gjykatë në Brazil urdhëroi presidentin Jair Bolsonaro të mbajë maskë mbrojtëse gjatë kohës kur ai del në hapësirat publike në Brazilia dhe distriktet përreth. Presidenti Bolsonaro prej kohësh ka qenë në qendër të kritikave për shkak të nënvlerësimit të pasojave që sjell koronavirusi, të...

Lexo lajmin e plotë

Situata pandemike në rajon, BE mund të mos i hapë kufijtë pas 1 korrikut

16:07 • 23 Qershor 2020

Situata pandemike në rajon, BE mund të mos i hapë kufijtë pas 1 korrikut

Kufijtë e jashtëm të Bashkimit Evropian mund të mbeten të mbyllur për shtetasit shqiptarë dhe pjesën tjetër të rajonit edhe përtej 1 korrikut. 2 javë më parë, Komisioni Evropian rekomandoi rihapjen graduale të kufijve me Ballkanin perëndimor nga 1 korriku, nën arsyetimin e situatës së...

Lexo lajmin e plotë

Pelegrinazhi i Haxhit, Arabia Saudite nuk do të lejojë vizitorët e huaj

15:43 • 23 Qershor 2020

Pelegrinazhi i Haxhit, Arabia Saudite nuk do të lejojë vizitorët e huaj

Arabia Saudite ndalon vizitorët e huaj të bëjnë pelegrinazhin e Haxhit këtë vit, në një përpjekje për të kontrolluar koronavirusin e ri. Vetëm një numër shumë i kufizuar i qytetareve që jetojnë në mbretëri do të lejohen të kryejnë pelegrinazhin e rëndësishëm të besimit Islam....

Lexo lajmin e plotë

Rriten infektimet në SHBA, ekspertët: Situtata po përkeqësohet

15:40 • 23 Qershor 2020

Rriten infektimet në SHBA, ekspertët: Situtata po përkeqësohet

Ndërsa sezoni veror ka nisur, numri i infektimeve me Covid-19 është rritur në shumë shtete amerikane.  Dr. Sanjay Gupta tha: “Po rrezikojmë të bëjmë hapa prapa”. Prej javësh, 23 shtete amerikane po shënojnë rritje të rasteve të reja dhe ky trend pritet të vazhdojë. “Nuk...

Lexo lajmin e plotë

“Adria Tour”, vatër infeksioni. Edhe Djokovic pozitiv

14:46 • 23 Qershor 2020

“Adria Tour”, vatër infeksioni. Edhe Djokovic pozitiv

Atëherë kur u mendua se situata ishte drejt përmirësimit dhe turnetë e sportit u rikthyen, koronavirusi ka frikësuar së tepërmi sportin e tenisit. “Adria Tour”, aktiviteti miqësor i organizuar nga Novak Djokovic në Serbi dhe Kroaci, që u ndoq madje edhe nga spektatorë pa u...

Lexo lajmin e plotë

Hapet transporti publik, cilat janë rregullat që duhet të ndjekim?

13:47 • 23 Qershor 2020

Hapet transporti publik, cilat janë rregullat që duhet të ndjekim?

Shoqatat e transportit publik kanë marrë protokollin e sigurisë që duhet zbatuar si nga operatorët, por edhe nga udhëtarët, tani që është vendosur rihapja e transportit publik. Ja disa nga pikat kryesore të protokollit: 1-Numri i udhëtarëve do të jetë 70% e kapacitetit të automjetit....

Lexo lajmin e plotë

Studimi amerikan: Rrezet e diellit mund ta vrasin koronavirusin brenda 30 minutave

12:51 • 23 Qershor 2020

Studimi amerikan: Rrezet e diellit mund ta vrasin koronavirusin brenda 30 minutave

Rrezet e diellit mund ta vrasin koronavirusin brenda 30 minutave. Ky është përfundimi i një studimi amerikan, që vjen në prag të ngritjes së temperaturave në Evropë. Virologët kanë zbuluar se rrezet e fuqishme ultravjollcë mund të shkatërrojnë për gjysmë ore 90% të Covid-19 që...

Lexo lajmin e plotë

Unioni i Operatorëve të Transportit Publik: Nuk mund të rifillojmë punën

12:54 • 23 Qershor 2020

Unioni i Operatorëve të Transportit Publik: Nuk mund të rifillojmë punën

Unioni i Operatoreve të Transportit Publik ka reaguar pas njoftimit të ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manstirliu, për heqjen e të gjitha kufizimeve për transportin publik. “Bazuar në fjalimin e fundit të Ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale po ju bëjmë me dije se Unioni i...

Lexo lajmin e plotë

Kliko për lajme të reja