NË PËRDITËSIM

Pandemia e koronavirusit

Në vitet e ardhshme do të ketë një rritje të rasteve të avancuara të kancerit të mushkërive, gjirit dhe zorrës së trashë, si rezultat i pandemisë së koronavirusit. Ky është përfundimi në të cilin ka dalë një studim spanjoll. Studimi fokusohet në tre lloje kanceri (të mushkërive, gjirit dhe zorrës...

Që nga fillimi i përhapjes globale të pandemisë, në janarin e vitit 2022, Kina ka qenë pararojë re masave anticovid. Masat kanë qenë aq drastike, saqë ka vënë në diskutim haptazi  edhe vetë urdhrat e dhëna nga Partia Komuniste, diçka që nuk mendohej pak muaj më parë.   Fëmijë të...

24 persona të tjerë kanë rezultuar të infektuar me koronavirus në vendin tonë, në 24 orët e fundit, nga 426 testime të kryera. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, 13 persona janë shëruar ndërkohë që rastet aktive janë 200. Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë: 14 Dhjetor 2022 – Ministria e Shëndetësisë dhe...

Asnjë humbje nuk është regjistruar ën 24 orët e fundit në vendin tonë nga koronavirusi, por vetëm 32 qytetarë të infektuar në 424 testime dhe 11 të shëruar. Ministria e Shëndetësisë njofton se janë 189 qytetarë aktivë me Covid 19 në të gjithë vendin dhe aktualisht në spitalin COVID3 po...

Ndërsa në Kuvend diskutohet amendimi i kontratës me kompaninë Pfizer, për vaksinat e reja anticovid, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu deklaroi se falë këtij ndryshimi është bërë e mundur që të mbërrijnë në vendin tonë dozat e vaksinave të adaptuara, të cilat përfshijnë 9 variantet e reja...

Vetëm dy persona kanë rezultuan të infektuar me koronavirus në vendin tonë nga 80 testime të kryera në 24 orë, sinjal se tashmë kurba e virusit qëndron në nivele minimale. Fatmirësisht, asnjë person nuk ka humbur jetën, ndërkohë që rastet aktive në rang territori janë 168. Aktualisht në spitalin COVID3...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 12 qytetarë të rinj me koronavirus në 351 testime, ndërsa 15 janë shëruar. Ndërkohë, janë 180 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin, dhe aktualisht në spitalin COVID3 po merr trajtim vetëm 2...

Virologu gjerman Christian Drosten, i cili ishte këshilltar i qeverisë gjermane në momentet më të vështira të pandemisë, ka folur për variantin e ri të Omicron, BQ1.1, i njohur ndryshe edhe si “Qeni i Ferrit”. Sipas tij, imuniteti aktual që kanë fituar njerëzit mund të mos mjaftojë për këtë variant...

30 persona të tjerë kanë rezultuar të infektuar me koronavirus në vendin tonë në 24 orët e fundit nga 426 testime të kryera Sipas Ministrisë së Shëndetësisë 9 persona janë shëruar ndërkohë që rastet aktive janë 183. Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën...

Vetëm një person ka rezultuar i infektuar me koronavirusi në vendin tonë në 24 orët e fundit nga 101 testime të kryera. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se asnjë person nuk ka humbur jetën nga virusi, ndërkohë që janë 162 raste aktive në total. Aktualisht në spital po merr...

Një studim i gjerë ka zbuluar se njerëzit e vaksinuar ndaj Covid-19 i shikojnë ata të pavaksinuarit si “të paaftë” dhe që “nuk u zihet besë”. Hulumtimi i Universitetit të Aarhus, në Danimarkë, mori si kampion 15 233 njerëz nga 21 shtete të ndryshme për të dalë në përfundimin se...

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se 18 qytetarë të tjerë kanë rezultuar si pasojë e koronavirusit gjatë ditës së fundit nga 437 testime të kryera. Në buletinin ditor mësohet se në vendin tonë janë 181 raste aktive me koronavirus, ndërkohë që në qarqet e Kukësit dhe Dibrës nuk ka...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 75 testime nga të cilat 5 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me Covid-19. Ndërkohë, Ministria i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit...

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 10 qytetarë të rinj me koronavirus në 373 testime, ndërsa 17 janë shëruar. Ndërkohë, janë 145 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin, dhe aktualisht në spitalin COVID3 po merr trajtim vetëm 1 pacient, dhe nuk ka...

Neglizhenca për COVID-19 këtë vit po krijon kushtet perfekte që të shfaqet një variant i ri vdekjeprurës. Paralajmërimi erdhi nga kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, duke ndryshuar tonin e deklaratave të disa muajve më parë kur tha se bota nuk ka qenë kurrë në një pozicion...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 21 qytetarë të rinj me koronavirus në 639 testime, ndërsa 8 janë shëruar. Ndërkohë, janë 152 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin, dhe aktualisht në spitalin COVID3 po merr trajtim vetëm 1...

Shqiptarët nuk po vaksinohen kundër Covid-19. E konfirmojnë shifrat zyrtare. Në raport me një vit më parë, dozat e injektuara te qytetarët janë reduktuar me mbi 70 për qind. Të dhënat nga Ministria e Shëndetësisë tregojnë se në harkun janar-nëntor janë kryer pak më shumë se 600 mijë vaksinime, nga...

Asnjë humbje jete dhe 17 qytetarë të infektuar në 395 testime janë regjistruar në 24 orët e fundit nga koronavirusi në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë njofton se janë 139 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin, ndërsa në spitalin COVID3 po merr trajtim 1 pacient. Ministria apelon për...

Protestat e dhunshme disaditore kanë detyruar autoritetet në disa qytete të Kinës të rishikojnë masat kundër koronavirusit, të cilat tashmë kanë nxitur revoltë popullore dhe që po shtypen në pjesën më të madhe të rasteve me dhunë. Kështu, nga dita e sotme, shumë rajone në qytetet kryesore kineze të Shanghait...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer vetëm 99 testime nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 5 persona. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 2 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2. Janë...

U mendua se ishte “vrarë” nga policia, por revolta në Kinë është ringjallur. Qindra njerëz sfiduan autoritetet në qytetin jugor të Guangzhou dhe dolën në rrugë kundër masave strikte për luftimin e valës së re të Covid-19. Protestuesit kanë hasur në rezistencën e policisë, gjë e cila ka sjellë dhe...

8 persona të tjerë rezultuan të infektuar me koronavirus në vendin tonë nga 123 testime të kryera në 24 orë, për të treguar edhe njëherë se kurba e infektimeve nga virusi vdekjeprurës qëndron në nivele të ulëta. Fatmirësisht, asnjë person nuk ka humbur jetën, ndërkohë që rastet aktive në rang...

Dinamika aktuale e koronavirusit në Gjermani është ajo që e ka bërë virologun Christian Drosten të arrijë në përfundimin se jemi në fazat “e fundit të pandemisë”. Qëndrimi i Drosten bazohet në faktin se, ndryshe nga fillimi i pandemisë, tashmë mjaftojnë disa “faktorë të vegjël” për t’i dhënë fund një...

Zemërimi i popullatës ndaj qeverisë së Kinës sa vjen e shtohet. Protesta të reja dhe të dhunshme janë raportuar në Shangai, me revoltën që është zgjeruar edhe në kryeqytetin Pekin, Wuhan dhe Chengdu. Policia ka ndërhyrë për të shpërndarë manifestuesit, gjë e cila ka sjellë shpeshherë dhe përplasje fizike mes...

Protesta të dhunshme janë përhapur në disa qytete të Kinës, ditët e fundit, kundër masave shtrënguese ndaj koronavirusit, të njohura ndryshe me “politika zero të infektuar”, e cila tregoi gjatë pandemisë se ishte e dështuar. Qindra protestues e policë u përleshën në Shangai të dielën në mbrëmje, në një protestë...

8 persona të tjerë rezultuan të infektuar me koronavirus në vendin tonë nga 278 testime të kryera në 24 orë, për të treguar edhe njëherë se kurba e infektimeve nga virusi vdekjeprurës qëndron në nivele të ulëta. Fatmirësisht, asnjë person nuk ka humbur jetën ndërkohë që rastet aktive në rang...

Një virus i ngjashëm me atë që ka shkaktuar Covidin dhe që mund të kalojë te njerëzit, është gjetur në lakuriqët e natës në jug të Kinës. Virusi, i njohur si BtSY2, është i lidhur ngushtë me SARS-CoV-2, dhe sipas shkencëtarëve “është arsye për të ngritur alarmin”. Studiuesit e Universitetit Sun...

Vijon të jetë në përmirësim situata nga pandemia e koronavirusit në vendin tonë, ku tashmë prej muajsh infektimet ditore qëndrojnë në nivele të ulëta. Kështu, në 24 orët e fundit nga 423 testime të kryera, 11 rezultuan pozitive, ndërkohë që nuk ka humbje jete. Të dhënat e fundit tregojnë se...

Është kthyer makthi i koronavirusit në Kinë, ku të mërkurën rastet e reja shënuan maksimumin e tyre të të gjitha kohërave në baza ditore që nga shpërthimi i pandemisë, pavarësisht masave të rrepta. Sipas të dhënave nga Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë, infeksionet e brendshme ishin 31.444, nga të cilat 27.517...

11 persona të tjerë kanë rezultuar të infektuar me koronavirus në vendin tonë në 24 orët e fundit nga 464 testime të kryera. Aktualisht, në spitalet Covid po marrin ndihmë 4 pacientë, ndërkohë që 21 persona janë shëruar. Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë: 23 Nëntor 2022 – Ministria e Shëndetësisë...

25 persona të tjerë kanë rezultuar të infektuar me koronavirus në vendin tonë në 24 orët e fundit nga 526 testime të kryera. Aktualisht në spitalet Covid po marrin ndihmë 3 pacientë, ndërkohë që Dibra dhe Korça janë 2 qarqet ku nuk regjistrohet asnjë rast aktiv me koronavirus. Njoftimi i...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 13 qytetarë të rinj me koronavirus në 445 testime, ndërsa 10 janë shëruar. Ndërkohë, janë 189 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin, dhe aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 4 pacientë,...

Mbërrijnë vaksinat e adaptuara të Covid-19 që sigurojnë mbrojtje ndaj dy varianteve të Omicron në qarkullim.   48 000 vaksinat e para po shpërndahen në qendrat shëndetësore të vendit, për t’u kryer në grupmoshat mbi 60 vjeç. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, deklaroi se brenda muajit nëntor do të vijojnë rreth...

Pandemia e koronavirusit shtoi problematikat shëndetësore në popullatë, kryesisht nga sëmundjet e mushkërive. Krahas shqetësimeve post-Covid që vijojnë te personat që e kaluan rëndë sëmundjen, pneumologët po konstatojnë rritje të rasteve me kancer të mushkërive dhe me tuberkuloz. 440 raste rezultojnë të prekur nga tuberkulozi pas fazës aktuale të pandemisë. Mjekët...

Vijon të jetë në nivele të ulëta bilanci i infektimeve të reja me koronavirus në vendin tonë prej disa muajsh tashmë. Në buletinin e 24 orëve të fundit nga Ministria e Shëndetësisë, mësohet se nga 518 testime të kryera, 18 prej tyre rezultuan pozitivë, ndërkohë që 10 persona u shëruan....

Vijon të jetë në nivele të ulëta bilanci i infektimeve të reja me koronavirus në vendin tonë prej disa muajsh tashmë. Në buletinin e 24 orëve të fundit nga Ministria e Shëndetësisë, mësohet se nga 558 testime të kryera, 18 prej tyre rezultuan pozitivë, ndërkohë që 14 persona u shëruan....

Ashtu si presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës edhe për kryeministrin Edi Rama pandemia e koronavirusit, tashmë ka mbaruar. Atë që mjekët ngurojnë ta thonë para Organizatës Botërore të Shëndetësisë, e ka deklaruar kreu i qeverisë nga ish-spitali Covid, sot godina e modernizuar e Shërbimit Infektiv. “Pavarësisht se jemi...

Vijon të jetë në nivele të ulëta bilanci i infektimeve të reja me koronavirus në vendin tonë prej disa muajsh tashmë. Në buletinin e 24 orëve të fundit nga Ministria e Shëndetësisë, mësohet se nga 637 testime të kryera, 36 prej tyre rezultuan pozitivë, ndërkohë që 12 persona u shëruan....

Politikat e qeverisë së Kinës për të çuar në zero numrin e të infektuarit me Covid-19 kanë revoltuar qytetarët. Një protestë e dhunshme është raportuar në qytetin industrial në jug të vendit. Qytetarët në Guangzhou thyen urdhrin e izolimit të detyruar dhe u përleshën me policinë. Zemërimi kundër masave strikte...

Vijon të jetë në nivele të ulëta bilanci i infektimeve të reja me koronavirus në vendin tonë prej disa muajsh tashmë. Në buletinin e 24 orëve të fundit nga Ministria e Shëndetësisë, mësohet se nga 92 testime të kryera, 5 prej tyre rezultuan pozitivë, ndërkohë që 15 persona u shëruan....

Vijon të jetë në nivele të ulëta bilanci i infektimeve të reja me koronavirus në vendin tonë prej disa muajsh tashmë. Në buletinin e 24 orëve të fundit nga Ministria e Shëndetësisë, mësohet se nga 292 testime të kryera, 18 prej tyre rezultuan pozitivë, ndërkohë që 21 persona u shëruan....

Vijon të jetë në nivele të ulëta bilanci i infektimeve të reja me koronavirus në vendin tonë prej disa muajsh tashmë. Në buletinin e 24 orëve të fundit nga Ministria e Shëndetësisë, mësohet se nga 493 testime të kryera, 13 prej tyre rezultuan pozitive, ndërkohë që 11 persona u shëruan....

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 513 testime nga të cilat 22 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 3 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2. Raporti i...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 514 testime nga të cilat 17 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Në të gjithë vendin janë 179 qytetarë të infektuar. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 3 pacientë. Në 24 orët e fundit...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 19 qytetarë të rinj me koronavirus në 430 testime, ndërsa 21 janë shëruar. Ndërkohë, janë 214 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin, dhe aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 3 pacientë,...

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit, nga 509 testime të kryera, 31 persona rezultuan pozitivë, ndërkohë që 26 të tjerë janë shëruar. Aktualisht, në spitalet covid po marrin trajtim të specializuar vetëm 4 pacientë, ndërsa raportohen 216 persona aktivë në mbarë vendin. Njoftimi i Ministrisë së...

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit, nga 408 testime të kryera, 22 persona rezultuan pozitivë, ndërkohë që 12 të tjerë janë shëruar. Aktualisht, në spitalet covid po marrin trajtim të specializuar vetëm 3 pacientë, ndërsa raportohen 211 persona aktivë në mbarë vendin. Njoftimi i Ministrisë së...

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit, nga 478 testime të kryera, 27 persona rezultuan pozitivë, ndërkohë që 16 të tjerë janë shëruar. Aktualisht, në spitalet covid po marrin trajtim të specializuar vetëm 3 pacientë, ndërsa raportohen 201 persona aktivë në mbarë vendin. Njoftimi i Ministrisë së...

Mjeku imunolog Genc Sulçebe, i ftuar në A2 CNN, tregon për situatën me pandeminë në vend, që tashmë thuajse po kalon në heshtje. Mjeku deklaron se “sipas studimit të fundit nga Akademia e Shkencave, kemi një përqindje e antitrupave në 92% të popullsisë të përgjithshme. Është nocion relativ, sepse imuniteti...

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit, nga 641 testime të kryera, 17 persona rezultuan pozitivë, ndërkohë që 56 të tjerë janë shëruar. Aktualisht, në spitalet covid po marrin trajtim të specializuar vetëm 3 pacientë, ndërsa raportohen 190 persona aktivë në mbarë vendin. Njoftimi i Ministrisë së...

Edhe pse jemi në një situatë të qetë nga Covid-19, mjekët ende nuk mund të flasin për fundin e pandemisë. Për infeksionistin Arjan Harxhi, dimri i sivjetshëm, i treti i pandemisë, do të përcaktojë nëse kemi dalë apo jo prej saj. Por doktor Harxhi nuk përjashton që ky dimër të jetë...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë vetëm 3 qytetarë të rinj me koronavirus në 95 testime, ndërsa 18 janë shëruar. Ndërkohë, janë 229 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 4 pacientë,...

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit, nga 302 testime të kryera, 17 persona rezultuan pozitivë, ndërkohë që 15 të tjerë janë shëruar. Aktualisht, në spitalet covid po marrin trajtim të specializuar vetëm 4 pacientë, ndërsa raportohen 244 persona aktivë në mbarë vendin. Njoftimi i Ministrisë së...

Vijon të mbetet në shifra të ulta bilanci i infektimeve ditore në vendin tonë si pasojë e koronavirusit. Sipas asaj që njofton Ministria e Shëndetësisë, në 24 orët e fundit nga 581 testime të kryera, 38 prej tyre rezultuan pozitivë, ndërkohë që 17 persona u shëruan. Aktualisht në spitalet covid...

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se nga 502 testime të kryera në 24 orët e fundit, 22 prej tyre rezultuan pozitivë me Covid. Fatmirësisht, ditën e fundit nuk ka pasur viktima nga virusi, ndërkohë që të shëruarit janë 34. Njoftimi i Ministrisë: 28 Tetor 2022 – Ministria e Shëndetësisë...

Pandemia e Covid-19 nuk ka mbaruar. Për Organizatën Botërore të Shëndetësisë nuk është ende momenti për një vendim të tillë. Kreu i OBSH-së për Europën Hans Kluge tregon për A2 CNN skenarët që na presin këtë dimër ndërsa e cilëson guximtar qëndrimin e presidentit amerikan Joe Biden se pandemia tashmë...

Pandemia koronavirus nuk ka mbaruar ende. Për këtë arsye, Agjencia Europiane e Barnave, EMA, paralajmëron një valë të re infektimesh me Covid-19. Një nga mënyrat për ta luftuar atë, thotë se është vaksinimi apo i marrjes së një doze mbrojtje. “Një valë e re e Covid-19 pritet në javët e...

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, deklaroi pas mbledhjes së qeverisë se vendi ynë ka siguruar 700.000 doza vaksinash Pfizer, që janë të adaptuara për variantet e reja të Covid-19. “Ende ka raste infektimi dhe ne kemi siguruar furnizimin në vazhdim me vaksina anti-covid. Kemi një marrëveshje me kompaninë Pfizer për...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 741 testime nga të cilat 40 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 2 pacientë. Në 24 orët e fundit ka 1 humbje jete me SarsCov2: një paciente 71...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 140 testime nga të cilat vetëm 4 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 3 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2. Raporti...